O‘zbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik ko‘rayotgan bir paytda, Din ishlari qo‘mitasi ibodat va ma’naviy tadbirlarni o‘tkazishni ta’minlash uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni e’lon qildi. Bu yili mamlakat bo‘ylab 2101 masjidda Tarovih namozi o‘qiladi, shundan 1762 ta joyda Qur’oni Karimning to‘liq o‘qilishi amalga oshiriladi.
Tayyorgarliklar “Ramazon – mehribonlik, saxiylik, totuvlik va minnatdorchilik oyi” asosiy mavzusini targ‘ib qiluvchi “Muqaddas Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida”gi prezident farmonidan so‘ng amalga oshirilmoqda.
Ushbu ma’naviy yig‘ilishlarni osonlashtirish uchun 3642 nafar qori namozlarni boshqarish uchun tanlandi. So‘nggi yillarning ijobiy tajribasidan kelib chiqib, Xatmi Qur’on marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi. O‘qishlar Ramazonning 27-kechasi, an’anaviy ravishda Laylat al-Qadr (Qadr kechasi) bilan mos keladigan vaqtda yakunlanishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Musulmonlari idorasi butun oy davomida izchillikni ta’minlash uchun Tarovih namozlari davomida o‘qiladigan Qur’on sahifalarining standart kunlik taqsimotini e’lon qildi.
Kechalik yig‘ilishlar paytida tartib va jamoat xavfsizligini saqlash uchun keng ko‘lamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va Yong‘in xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Bundan tashqari, mamlakat bo‘ylab masjid joylaridagi tadbirlarni kuzatish va boshqarish uchun 2104 birlik maxsus uskuna va transport vositalaridan foydalaniladi.

По мере подготовки Узбекистана к священному месяцу Рамадан Комитет по делам религий объявил о комплексных организационных мерах для обеспечения бесперебойного проведения молитв и духовных мероприятий. В этом году молитвы Таравих будут проводиться в 2101 мечети по всей стране, причем в 1762 из этих мест будет организовано полное чтение Священного Корана.
Подготовка следует указу президента «О достойном проведении благословенного месяца Рамадан», который продвигает центральную тему: «Рамадан – месяц доброты, щедрости, гармонии и благодарности».
Для облегчения этих духовных собраний 3642 чтеца были отобраны для руководства молитвами. Опираясь на положительный опыт последних лет, церемонии Хатм аль-Курана начнутся одновременно во всех мечетях. Чтения запланированы к завершению в 27-ю ночь Рамадана, которая традиционно совпадает с Ляйлят аль-Кадр (Ночью Могущества).
Духовное управление мусульман Узбекистана опубликовало стандартизированное ежедневное распределение страниц Корана, которые будут читаться во время молитв Таравих, чтобы обеспечить единообразие в течение месяца.
Для поддержания порядка и общественной безопасности во время ночных собраний организована масштабная операция по обеспечению безопасности. Будут задействованы сотрудники Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Службы пожарной безопасности. Кроме того, для мониторинга и управления мероприятиями на местах расположения мечетей по всей стране будет использовано 2104 единицы специализированного оборудования и транспортных средств.