O‘zbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik ko‘rayotgan bir paytda, Din ishlari qo‘mitasi ibodat va ma’naviy tadbirlarni o‘tkazishni ta’minlash uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni e’lon qildi. Bu yili mamlakat bo‘ylab 2101 masjidda Tarovih namozi o‘qiladi, shundan 1762 ta joyda Qur’oni Karimning to‘liq o‘qilishi amalga oshiriladi.
Foto: KUN.UZ
Tayyorgarliklar “Ramazon – mehribonlik, saxiylik, totuvlik va minnatdorchilik oyi” asosiy mavzusini targ‘ib qiluvchi “Muqaddas Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida”gi prezident farmonidan so‘ng amalga oshirilmoqda.
Ushbu ma’naviy yig‘ilishlarni osonlashtirish uchun 3642 nafar qori namozlarni boshqarish uchun tanlandi. So‘nggi yillarning ijobiy tajribasidan kelib chiqib, Xatmi Qur’on marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi. O‘qishlar Ramazonning 27-kechasi, an’anaviy ravishda Laylat al-Qadr (Qadr kechasi) bilan mos keladigan vaqtda yakunlanishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Musulmonlari idorasi butun oy davomida izchillikni ta’minlash uchun Tarovih namozlari davomida o‘qiladigan Qur’on sahifalarining standart kunlik taqsimotini e’lon qildi.
Kechalik yig‘ilishlar paytida tartib va jamoat xavfsizligini saqlash uchun keng ko‘lamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va Yong‘in xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Bundan tashqari, mamlakat bo‘ylab masjid joylaridagi tadbirlarni kuzatish va boshqarish uchun 2104 birlik maxsus uskuna va transport vositalaridan foydalaniladi.