Toshkentning 'Ilhom' teatrida Ukrainadagi urush boshlanganining to'rt yilligi munosabati bilan ukrainalik illyustratorlarning 'Yellow&Blue' (Sarg'ish-ko'k) plakatlari ko'rgazmasi ochildi. Ko'rgazma 2016-yilda Pictoric illyustratorlar hamjamiyati tomonidan boshlangan loyihani namoyish etadi, uning maqsadi ukrain madaniyatini dunyoda targ'ib qilish.
Loyiha nomi Ukraina bayrog'i ranglariga ishora qilib, rassomlarning o'zligini anglash va madaniy merosni himoya qilish intilishini aks ettiradi. Ko'rgazma Germaniya, Italiya, Fransiya kabi mamlakatlardan so'ng Markaziy Osiyoda birinchi marta Toshkentda o'tkazilmoqda. Uni tashkil etishda Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi va Ukraina elchixonasi ishtirok etdi.
Ukraina elchixonasining muvaqqat ishlar vakili Aleksandr Sirenko va Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi elchisi Toyvo Klaar nutqlarida Ukrainaning tinchlik intilishini va uning mustaqilligi uchun kurashini ta'kidladilar.
Ko'rgazmada 32 nafar ukrainalik illyustrator tomonidan yaratilgan 60 dan ortiq plakat namoyish etilmoqda. Ular kollaj, applikatsiya va vektorli grafika texnikalarida bajarilgan bo'lib, ukrainlarning kundalik hayoti, madaniyati va urush davridagi tajribalarini aks ettiradi. Ba'zi plakatlar Toshkent hayotiga o'xshash mavzularni qamrab oladi.

В театре 'Ильхом' в Ташкенте открылась выставка плакатов украинских иллюстраторов 'Yellow&Blue' (Жёлто-голубой), приуроченная к четырёхлетней годовщине начала полномасштабной войны в Украине. Выставка представляет проект, запущенный в 2016 году сообществом иллюстраторов Pictoric с целью популяризации украинской культуры через современный визуальный язык.
Название проекта отсылает к цветам украинского флага, подчёркивая стремление художников к самоидентификации и защите культурного наследия, что особенно актуально в контексте российской агрессии. Выставка ранее проводилась в Германии, Италии, Франции и других странах, а в Центральной Азии впервые представлена в Ташкенте при организации делегации Европейского союза в Узбекистане и посольства Украины.
Временный поверенный в делах посольства Украины Александр Сиренко и посол Европейского союза в Узбекистане Тойво Клаар в своих выступлениях подчеркнули стремление Украины к миру и борьбу за независимость, а также необходимость справедливого урегулирования конфликта.
На выставке представлено более 60 работ 32 украинских иллюстраторов, выполненных в техниках коллажа, аппликации и векторной графики. Они отражают повседневную жизнь, культуру и опыт войны в Украине, причём некоторые плакаты затрагивают темы, знакомые жителям Ташкента, такие как общественный транспорт и защита архитектуры.