NABU ma’lumotlariga ko‘ra, sobiq amaldor “Midas” ishi bo‘yicha tergov doirasida davlat chegarasini kesib o‘tayotganda qo‘lga olindi. Idorada hozirda qonunchilik va sud sanksiyalariga muvofiq birinchi darajali tergov harakatlari olib borilayotgani ta’kidlandi.
Galushchenko 15-fevral kechasi chegarani kesib o‘tishga urinayotganda poyezddan tushirildi.
“Midas” korruptsiyaga qarshi operatsiyasi Ukraina barcha atom elektr stantsiyalarining operatori bo‘lgan davlat kompaniyasi “Enerhoatom” faoliyati bilan bog‘liq. Tergov korruptsiya sxemasining tashkilotchisi sifatida Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning sobiq biznes sherigi deb ataladigan biznesmen Timur Mindichni ko‘rsatmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar versiyasiga ko‘ra, sxema ishtirokchilari “Enerhoatom” pudratchilaridan shartnoma summasi 10–15% miqdorida por talab qilib, to‘lovlarni blokirovka qilish va yetkazib beruvchi maqomini olib qo‘yish bilan tahdid solgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, noqonuniy olingan mablag‘lar umumiy summasi taxminan 100 million dollarni tashkil etishi mumkin.
Galushchenko 2020–2021-yillarda “Enerhoatom” vitse-prezidenti lavozimida ishlagan, 2021–2025-yillarda esa Ukraina energetika vaziri bo‘lgan. O‘tgan yil yozida hukumat o‘zgarganidan so‘ng u adliya vaziri etib tayinlangan, ammo noyabr oyida parlament uni korruptsiya mojarosi fonida iste’foga chiqargan.

Former Ukrainian Justice Minister Herman Halushchenko was detained while attempting to leave the country. The National Anti-Corruption Bureau of Ukraine (NABU) reported this.
According to NABU, the ex-official was detained while crossing the state border as part of the "Midas" case investigation. The agency noted that initial investigative actions are currently being carried out in accordance with legislation and court sanctions.
Halushchenko was removed from a train on the night of February 15 while trying to cross the border.
The "Midas" anti-corruption operation is linked to the activities of the state company Energoatom, the operator of all nuclear power plants in Ukraine. The investigation identifies businessman Timur Mindich, referred to as a former business partner of Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, as the organizer of the corruption scheme.
According to law enforcement, scheme participants demanded kickbacks of 10–15% of contract amounts from Energoatom contractors, threatening to block payments and revoke supplier status. The total amount of illegally obtained funds could be around $100 million, according to the investigation.
Halushchenko served as vice president of Energoatom from 2020 to 2021 and headed the Ministry of Energy of Ukraine from 2021 to 2025. After a government change last summer, he was appointed justice minister, but parliament dismissed him in November amid a corruption scandal.