Bondining so‘zlariga ko‘ra, bu e‘lon Epsteyn ishiga oid hujjatlarning ochiq e‘lon qilinishi uchun belgilangan 2025-yil 19-dekabr chegarasiga to‘liq rioya qilishni anglatadi. E‘lon qilingan ro‘yxatda sobiq va hozirgi siyosatchilar, shuningdek, shou-biznes va texnologiya sohasidagi vakillar mavjud. Ulardan Bill Klinton, Xillari Klinton, Barak Obama, Mishel Obama, Kamala Xarris, Jo Bayden, Shahzoda Garri, Bill Geyts, Vudi Allen, Mark Tsukerberg va Beyonse kabi nomlar bor.
Ilgari Bondi birinchi qism ochiq materiallarni e‘lon qilgan edi. O‘sha paytda Epsteynning xususiy samolyoti bord jurnallari nusxalari, uning manzillar kitobi, dalillar ro‘yxati va shuningdek, "massajchilar ro‘yxati" deb atalgan hujjatlar chop etilgan. Hujjatda 254 ta ism bo‘lgan, ammo ular taxmin qilinayotgan qurbonlarning maxfiyligini himoya qilish uchun qora belgilar bilan to‘liq yashirilgan edi.
Bundan tashqari, Bondi Federal tergov byurosi (FBI) ish bo‘yicha minglab sahifalik materiallarni saqlab turishini aytdi. Idora direktori yuborilgan xatda u to‘liq arxiv o‘rniga atigi 200 sahifaga yaqin hujjat olganini ta‘kidladi.

US Attorney General Pam Bondi has released a list of 300 prominent individuals mentioned in the materials of the case against financier Jeffrey Epstein, who was accused of trafficking minors for sexual exploitation. A corresponding letter was sent to US Congressional leaders, according to The New York Post.
Bondi stated that the release signifies full compliance with the deadline of December 19, 2025, set for the public disclosure of documents related to the Epstein case. The published list includes former and current politicians, as well as figures from the entertainment and technology industries. Among them are Bill Clinton, Hillary Clinton, Barack Obama, Michelle Obama, Kamala Harris, Joe Biden, Prince Harry, Bill Gates, Woody Allen, Mark Zuckerberg, and Beyoncé.
Previously, Bondi had disclosed the first part of the declassified materials. At that time, copies of Epstein's private plane flight logs, his address book, a list of evidence, and the so-called "massage therapists list" were published. The document contained 254 names, but they were fully redacted with black marks to protect the confidentiality of alleged victims.
Additionally, Bondi noted that the Federal Bureau of Investigation (FBI) continues to withhold thousands of pages of case materials. In a letter to the agency's director, she indicated that she had received only about 200 pages of documents instead of the full archive.