AQSh birinchi marta Venesuela neftini 500 million dollarga sotgani haqida CNN ma'lum qildi. Bu ma'lumot ma'muriyat vakiliga tayanib berilgan.
Sotish qarori AQSh prezidenti Donald Trampning yanvar oyi boshida amalga oshirilgan harbiy operatsiya va Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qo‘lga olishdan keyin mamlakatning neft zaxiralaridan foydalanish rejasining bir qismidir. O‘tgan hafta Tramp neft sanoati Venesuelaning vayron bo‘lgan energetika sektorini tiklash uchun kamida 100 milliard dollar sarmoya kiritishga tayyor ekanligini aytdi.
Biroq, amerikalik energetika kompaniyalari bu rejalarga nisbatan shubha bildirdi. 9-yanvar kuni Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ExxonMobil bosh direktori Darren Vuds Venesuelaning huquqiy va tijorat infratuzilmasi yo‘qligi sababli "investitsiyalar uchun jozibador emasligini" ta'kidladi. Boshqa rahbarlar ham ko‘p yillik inqirozga uchragan mamlakatga darhol milliardlab dollar sarmoya kiritishga tayyor emas.
Oq uy matbuot kotibi Taylor Rodjers ma'muriyat "benzeri ko‘rilmagan investitsiyalar"ga tayyor bo‘lgan neft kompaniyalari bilan "ijobiy, doimiy muzokaralar" olib borayotganini ta'kidladi.
Eslatib o‘tamiz, 3-yanvar kuni amerikalik kuchlar Venesuelaga hujum qilib, Maduroni va uning rafiqasini mamlakatdan olib chiqdi. AQSh bosh prokurori Pam Bondi Maduro va uning rafiqasi AQShda, shu jumladan narkotik savdosi orqali terrorizmni moliyalashtirish sxemasida ishtirok etganliklari uchun javobgarlikka tortilishini ma'lum qildi.

The United States has completed the first sale of Venezuelan oil worth $500 million, according to CNN citing an administration official.
The sale decision is part of U.S. President Donald Trump's plans to access Venezuela's oil reserves following a military operation and the capture of the country's President Nicolas Maduro in early January. Last week, Trump stated that the oil industry is ready to invest at least $100 billion in rebuilding Venezuela's devastated energy sector.
However, American energy companies have expressed skepticism about these plans. At a meeting in the White House on January 9, ExxonMobil CEO Darren Woods noted that Venezuela remains "unattractive for investment" due to a lack of legal and commercial infrastructure. Other executives are also not ready to immediately invest billions in a country gripped by a prolonged crisis.
Recall that on January 3, U.S. forces attacked Venezuela and removed Maduro and his wife from the country. U.S. Attorney General Pam Bondi reported that Maduro and his wife will be held accountable in the U.S., including for involvement in a terrorism financing scheme through drug trafficking.