Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov Yevropa davlatlarining muxolifat siyosatchisi Aleksey Navalniy zaharlangan bo'lishi mumkinligi haqidagi da'volariga izoh berdi. U Kreml bunday ayblovlarni asossiz va qat'iy deb hisoblayotganini aytdi.
Peskovning so'zlariga ko'ra, Moskva Navalniyning o'limi zaharlash natijasida bo'lgan degan xulosalarni "qat'iy rad etadi". U rus tomoni bunday ayblovlarni qabul qilmasligini va ularning mazmuni bilan rozi emasligini ta'kidladi.
Ilgari Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Fransiya, Niderlandiya va Germaniya siyosatchining o'lim sabablari haqida qo'shma hisobot e'lon qildi. Hujjatda "yuqori ehtimol bilan" u Ekvadorda yashovhi zaharli qurbaqaning teri ekstraktidan olingan o'limga olib keladigan toksin - epibatidin ta'siridan halok bo'lgan bo'lishi mumkinligi da'vo qilinadi. Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vakili Mariya Zaxarova bu da'volarni axborot uloqtirishi deb atadi.
Korrupsiyaga qarshi kurash jamg'armasi asoschisi Aleksey Navalniy 2024-yil 16-fevralda 47 yoshida "Polyarniy volk" tuzatish koloniyasida vafot etdi. U ekstremistik jamiyat yaratish ishi bo'yicha 19 yillik muddat o'tardi. Yamalo-Nenets avtonom okrugi FSIN boshqarmasi ma'lumotlariga ko'ra, siyosatchiga sayr qilayotganda yomon bo'lib, keyin vafot etdi.

Russian presidential press secretary Dmitry Peskov commented on statements by European countries regarding the possible poisoning of opposition politician Alexei Navalny, stating that the Kremlin considers such accusations unfounded and biased.
According to Peskov, Moscow "resolutely rejects" conclusions suggesting that Navalny's death could have been caused by poisoning. He emphasized that the Russian side does not accept such accusations and disagrees with their content.
Earlier, the United Kingdom, Sweden, France, the Netherlands, and Germany published a joint report on the causes of the politician's death. The document claims that "with high probability" he could have died due to exposure to epibatidine—a lethal toxin extracted from the skin of a poisonous frog native to Ecuador. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova called these statements an information dump.
Alexei Navalny, founder of the Anti-Corruption Foundation, died on February 16, 2024, at the "Polar Wolf" penal colony at the age of 47. He was serving a 19-year sentence for creating an extremist community. According to the Federal Penitentiary Service department for the Yamalo-Nenets Autonomous Okrug, the politician fell ill during a walk and subsequently passed away.