Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Xavfsizlik Xizmati (SBU)da yaqinda kadrlar "tozalashi" bo'lishini e'lon qildi. U bu haqda maxsus xizmat rahbariyati bilan bo'lgan yig'ilishdan keyin kechki murojaatida ma'lum qildi.
Davlat rahbari aytishicha, 16-fevral kuni u SBU vazifasini bajaruvchi raisi Yevgeniy Xmara va uning o'rinbosari Aleksandr Pokladning Rossiya operatsiyalariga qarshi kurashga bag'ishlangan hisobotlarini tingladi. Zelenskiy ta'kidladi, Poklad shuningdek, xizmat xodimlarining ichki tekshiruvi bilan shug'ullanadi.
"Aleksandr Poklad Xavfsizlik Xizmatini Ukrainaga emas, boshqa manfaatlarga xizmat qilayotganlardan tozalash bilan shug'ullanadi. Qat'iy harakatlar va haqiqatan ham butunlay kuchli Xavfsizlik Xizmati kerak. Men natijalarni kutaman", - dedi prezident.
Xuddi shu kuni Ixtisoslashtirilgan Korrupsiyaga Qarshi Prokuratura (SAP) SBUning yuqori martabali xodimiga nisbatan sudgacha bo'lgan tergovni yakunlaganligini ma'lum qildi. Ayblanuvchining ismi va lavozimi rasman ochlanmagan, ammo "Ukrainska Pravda" nashrining ma'lumotlariga ko'ra, bu Ilya Vityuk haqida.
Ukraina Milliy Korrupsiyaga Qarshi Byurosi (NABU) detektivlari bilan birgalikda olib borilgan tergov shuni aniqladiki, 2023-yil dekabr oyida gumon qilinuvchi qarindoshiga 21,6 million griven (500 ming dollar) qiymatidagi kvartirani sotib olgan, ammo sotib olish-sotish shartnomasida 12,8 million griven (300 ming dollar) narx ko'rsatilgan.