Davlat telekom operatori Mobiuz xorijiy onlayn manbalarda tarqalgan xabarlardan so'ng kiberhujumga uchraganini tasdiqladi. Biroq, kompaniya mijozlar ma'lumotlarining o'g'irlanganligini qat'iyan rad etdi.
Operatorning rasmiy bayonotida, fevral oyida muntazam xavfsizlik monitoringi davomida kompaniyaning asosiy tizimlariga ulanmagan test serveriga ruxsatsiz kirish aniqlanganligi aytildi.
"Kompaniyaning asosiy tizimlariga ulanmagan test serverlaridan biriga ruxsatsiz kirish amalga oshirilgan. Server keyinchalik izolyatsiya qilingan, bu esa hodisani nazorat ostiga olishga imkon berdi," deyilgan bayonotda.
"Xizmatlar uzilishga uchramadi va mijozlarning shaxsiy ma'lumotlari o'g'irlanmadi," dedi Mobiuz.
Mobiuz shuningdek, tegishli organlar bilan hamkorlikda batafsil tergov olib borayotganini va axborot tizimlarini himoyalashni kuchaytirish uchun qo'shimcha choralar ko'rayotganini qo'shdi.
Bu hodisa O'zbekistonda kiberxavfsizlikka oid kengroq tashvishlar fonida sodir bo'ldi. Fevral oyi boshida mamlakatning elektron hukumat tizimlari ham kiberhujumga uchragan edi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov uchta davlat idorasining axborot tizimlarining qisman buzilganligini aytdi. Biroq, u onlayn da'volardagi 15 million kishi zarar ko'rgan degan xabarlarga qarshi, taxminan 60 ming o'zbek fuqarosining ma'lumotlari o'g'irlanganligini aniqladi.