Prezident Shavkat Mirziyoyev Ramazon oyida muhtojlarga ijtimoiy himoyani yanada kuchaytirish masalalari bo'yicha yig'ilish o'tkazdi. Mehribonlik tadbirlarini o'tkazish uchun "Vaqf" jamoat xayriya jamg'armasiga 750 milliard so'm, Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali esa yana 300 milliard so'm ajratiladi. Ushbu mablag'lar hisobidan muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam ko'rsatiladi, shuningdek, nogironlikka ega bo'lgan shaxslarning davolanish va jarrohlik operatsiyalari xarajatlari qoplanadi.
16-fevralda bo'lib o'tgan yig'ilishda davlat rahbari keksalar, yolg'iz va muhtoj fuqarolarga g'amxo'rlik qilish, qiyin ahvolda qolgan oilalarga amaliy yordam ko'rsatish ulug'vor qadriyat ekanligini ta'kidladi.
Ushbu maqsadlarni amalga oshirish uchun "Ramazon - mehribonlik, birlik va minnatdorchilik oyi" shiori ostida ishlab chiqilgan kompleks chora-tadbirlar haqida ma'lumot taqdim etildi. Ularni amalga oshirish uchun "Vaqf" jamoat xayriya jamg'armasiga 750 milliard so'm, Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali esa 300 milliard so'm yo'naltiriladi. Ajratilayotgan mablag'lar hisobidan muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam ko'rsatish, shuningdek, nogironlikka ega bo'lgan shaxslarning davolanish va jarrohlik operatsiyalari xarajatlari qoplanishi ko'zda tutilgan.
Ilgari, joriy yilning yanvar oyida prezident turli radikal va ekstremistik g'oyalarning axborot texnologiyalari orqali yoshlar ongini zaharlashga urinayotganini ta'kidlab, bu muammoni faqat jazo va taqiq choralari bilan hal qilib bo'lmasligini aytdi. Davlat rahbari alohida e'tiborni jamiyat onasi va kelajak avlod tarbiyachisi bo'lgan ayollarni buzuvchi g'oyalar ta'siridan himoya qilish, shuningdek ularning ma'naviy va moddiy qo'llab-quvvatlanishi zarurligiga qaratdi.
Begona g'oyalar ta'siriga tushgan shaxslarning ijtimoiy moslashuvi, ularning moddiy qo'llab-quvvatlanishi, ularning oilalari bilan individual ishlash, tibbiy va psixologik yordam ko'rsatish, shuningdek kasbiy ta'lim orqali bandlikni ta'minlash zarurligi qayd etildi.
Prezident alohida ta'kidladi, har bir mahallada muhtoj oilalarning aniq va shaffof ro'yxatini shakllantirish va fuqarolarning dini, millati va ijtimoiy kelib chiqishidan qat'i nazar, teng va adolatli asosda yordam yetkazib berishni ta'minlash kerak. Mas'ul tashkilotlarga ushbu yo'nalishda qat'iy nazorat o'rnatish topshirildi.

Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное вопросам дальнейшего усиления социальной защиты нуждающихся в месяц Рамадан. Для проведения мероприятий милосердия Фонду общественной благотворительности «Вакф» будет выделено 750 миллиардов сумов, а через Национальное агентство социальной защиты — еще 300 миллиардов сумов. За счет этих средств нуждающимся семьям окажут единовременную материальную помощь, а также покроют расходы на лечение и хирургические операции лиц с инвалидностью.
На совещании, состоявшемся 16 февраля, глава государства подчеркнул, что проявление заботы о пожилых, одиноких и нуждающихся гражданах, оказание практической помощи семьям, оказавшимся в тяжелом положении, является благородной ценностью.
Была представлена информация о комплексных мерах под лозунгом «Рамадан — месяц милосердия, единства и благодарности», разработанных для реализации этих целей. Для их осуществления Фонду общественной благотворительности «Вакф» будет направлено 750 миллиардов сумов, а через Национальное агентство социальной защиты — 300 миллиардов сумов. За счет выделяемых средств предусмотрено оказание единовременной материальной помощи нуждающимся семьям, а также покрытие расходы на лечение и хирургические операции лиц с инвалидностью.
Ранее в январе текущего года президент отмечал, что различные радикальные и экстремистские идеи пытаются отравлять сознание молодежи через информационные технологии, и подчеркнул, что решить эту проблему исключительно мерами наказания и запрета невозможно. Глава государства отдельно акцентировал внимание на необходимости защиты женщин — матерей общества и воспитателей будущего поколения — от влияния разрушительных идей, а также их духовной и материальной поддержки.
Отмечена необходимость социальной адаптации лиц, подпавших под влияние чуждых идей, их материальной поддержки, индивидуальной работы с их семьями, оказания медицинской и психологической помощи, а также обеспечения занятости через профессиональное обучение.
Президент особо подчеркнул, что в каждой махалле необходимо сформировать точный и прозрачный список нуждающихся семей и обеспечивать доставку помощи на равной и справедливой основе вне зависимости от религии, национальности и социального происхождения граждан. Ответственным ведомствам поручено установить строгий контроль в данном направлении.