Prezident Shavkat Mirziyoyev Ramazon oyida muhtojlarga ijtimoiy himoyani yanada kuchaytirish masalalari bo'yicha yig'ilish o'tkazdi. Mehribonlik tadbirlarini o'tkazish uchun "Vaqf" jamoat xayriya jamg'armasiga 750 milliard so'm, Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali esa yana 300 milliard so'm ajratiladi. Ushbu mablag'lar hisobidan muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam ko'rsatiladi, shuningdek, nogironlikka ega bo'lgan shaxslarning davolanish va jarrohlik operatsiyalari xarajatlari qoplanadi.
16-fevralda bo'lib o'tgan yig'ilishda davlat rahbari keksalar, yolg'iz va muhtoj fuqarolarga g'amxo'rlik qilish, qiyin ahvolda qolgan oilalarga amaliy yordam ko'rsatish ulug'vor qadriyat ekanligini ta'kidladi.
Ushbu maqsadlarni amalga oshirish uchun "Ramazon - mehribonlik, birlik va minnatdorchilik oyi" shiori ostida ishlab chiqilgan kompleks chora-tadbirlar haqida ma'lumot taqdim etildi. Ularni amalga oshirish uchun "Vaqf" jamoat xayriya jamg'armasiga 750 milliard so'm, Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali esa 300 milliard so'm yo'naltiriladi. Ajratilayotgan mablag'lar hisobidan muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam ko'rsatish, shuningdek, nogironlikka ega bo'lgan shaxslarning davolanish va jarrohlik operatsiyalari xarajatlari qoplanishi ko'zda tutilgan.
Ilgari, joriy yilning yanvar oyida prezident turli radikal va ekstremistik g'oyalarning axborot texnologiyalari orqali yoshlar ongini zaharlashga urinayotganini ta'kidlab, bu muammoni faqat jazo va taqiq choralari bilan hal qilib bo'lmasligini aytdi. Davlat rahbari alohida e'tiborni jamiyat onasi va kelajak avlod tarbiyachisi bo'lgan ayollarni buzuvchi g'oyalar ta'siridan himoya qilish, shuningdek ularning ma'naviy va moddiy qo'llab-quvvatlanishi zarurligiga qaratdi.
Begona g'oyalar ta'siriga tushgan shaxslarning ijtimoiy moslashuvi, ularning moddiy qo'llab-quvvatlanishi, ularning oilalari bilan individual ishlash, tibbiy va psixologik yordam ko'rsatish, shuningdek kasbiy ta'lim orqali bandlikni ta'minlash zarurligi qayd etildi.
Prezident alohida ta'kidladi, har bir mahallada muhtoj oilalarning aniq va shaffof ro'yxatini shakllantirish va fuqarolarning dini, millati va ijtimoiy kelib chiqishidan qat'i nazar, teng va adolatli asosda yordam yetkazib berishni ta'minlash kerak. Mas'ul tashkilotlarga ushbu yo'nalishda qat'iy nazorat o'rnatish topshirildi.

President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on further strengthening social protection for the needy during the month of Ramadan. For conducting charity events, the "Vaqf" Public Charity Fund will be allocated 750 billion Uzbek sums, and through the National Social Protection Agency, an additional 300 billion sums. These funds will provide one-time financial assistance to needy families and cover treatment and surgical expenses for persons with disabilities.
At the meeting on February 16, the head of state emphasized that caring for the elderly, lonely, and needy citizens and providing practical assistance to families in difficult situations is a noble value.
Information was presented on comprehensive measures under the slogan "Ramadan - Month of Mercy, Unity, and Gratitude" developed to achieve these goals. For their implementation, 750 billion sums will be directed to the "Vaqf" Public Charity Fund, and 300 billion sums through the National Social Protection Agency. The allocated funds are intended to provide one-time financial assistance to needy families and cover treatment and surgical expenses for persons with disabilities.
Earlier in January this year, the president noted that various radical and extremist ideas are attempting to poison the minds of youth through information technology and stressed that this problem cannot be solved solely through punitive and prohibitive measures. The head of state separately highlighted the need to protect women—mothers of society and educators of the future generation—from the influence of destructive ideas, as well as their spiritual and material support.
The necessity of social adaptation for individuals influenced by foreign ideas, their material support, individual work with their families, provision of medical and psychological assistance, and ensuring employment through vocational training was noted.
The president particularly emphasized that in every neighborhood, an accurate and transparent list of needy families must be formed, and assistance must be delivered on an equal and fair basis regardless of citizens' religion, nationality, or social origin. Responsible agencies have been instructed to establish strict control in this direction.