Boku harbiy sudi sobiq Tog‘li Qorabog‘ davlat vaziri, tadbirkor Ruben Vardanyanni 20 yil ozodlikdan mahrum qilgan. Bu haqda davlat agentligi Azertag xabar berdi. Ilgari ayblov tomoni umrbod muddatga talab qilgan edi.
Foto: azertag.az
Sud jarayoni Bokuda 2025-yil yanvar oyida boshlangan. Davlat nomidan jabrlanuvchi sifatida Ozarbayjon Vazirlar Mahkamasi apparati rahbari Rufat Mamadov chiqqan bo‘lib, u prokuratura tomonidan taqdim etilgan dalillarga roziligini bildirib, suddan ularni qaror qabul qilishda hisobga olishni so‘ragan.
Vardanyan oilasi hukmni "dahshatli, lekin kutilgan" deb atadi. Qarindoshlarning so‘zlariga ko‘ra, sud jarayoni yopiq eshiklar ortida o‘tgan, ayblovlarga oid dalillar esa taqdim etilmagan. Ular, shuningdek, tadbirkorni va boshqa arman mahbuslarini, ular siyosiy deb hisoblashadi, ozod qilish uchun kurashish niyatida ekanliklarini bildirdi.
Vardanyan — tadbirkor va investor, Forbes jurnali versiyasiga ko‘ra, eng boy rossiyalik tadbirkorlar qatoriga kirgan. 2022-yil kuzida u rossiya fuqaroligidan voz kechgan, bu qaror Tog‘li Qorabog‘ atrofidagi vaziyat bilan bog‘liq ekanligini aytgan.
Tadbirkor 2023-yil sentyabr oyida Ozarbayjonning mintaqadagi harbiy operatsiyasidan keyin Armanistonga kirishga urinayotganda Ozarbayjon huquqni muhofaza qiluvchi organlari tomonidan ushlangan, natijada bahsli hudud Boku nazorati ostiga o‘tgan. Shundan beri u qamoqda bo‘lgan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Vardanyanga 40 dan ortiq ayblovlar qo‘yilgan, jumladan terrorizmni moliyalashtirish, noqonuniy qurolli tuzilmalar yaratish va Ozarbayjon davlat chegarasini noqonuniy kesib o‘tish.

A military court in Baku has sentenced former State Minister of Nagorno-Karabakh, businessman Ruben Vardanyan, to 20 years in prison. This was reported by the state agency Azertag. Previously, the prosecution had insisted on a life sentence.
The trial began in Baku in January 2025. Representing the state as the victim, the head of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan's apparatus, Rufat Mammadov, stated his agreement with the evidence presented by the prosecution and requested the court to consider it in the decision-making process.
Vardanyan's family called the sentence "horrifying but expected." According to relatives, the trial was held behind closed doors, and evidence for the charges was allegedly not presented. They also declared their intention to seek the release of the businessman and other Armenian prisoners, whom they consider political.
According to investigative data, Vardanyan faces over 40 charges, including financing terrorism, creating illegal armed formations, and illegally crossing the state border of Azerbaijan.