O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-fevral kuni Markaziy Osiyo va Ozarbayjon bo'yicha Britaniyaning savdo elchisi Jon Olderdays bilan ishchi tashrifi davomida uchrashdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Tomonlar o'zbek-britaniya o'zaro manfaatli hamkorligini, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy sohada kengaytirish masalalarini muhokama qildi. Uchrashuv davomida siyosiy muloqotning jadal rivojlanishi va turli darajadagi aloqalarning faollashishi, shuningdek, xavfsizlik sohasida o'rnatilgan hamkorlik qayd etildi.
O'zbekiston tomoni ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi besh yil ichida ikki davlat o'rtasidagi tovar aylanmasi ikki baravar oshdi. London fond birjasida O'zbekistonning suveren va korporativ obligatsiyalari 15 milliard dollardan ortiq summada joylashtirilgan. Bundan tashqari, o'tgan yili Qo'shma iqtisodiy qo'mita mexanizmi ish boshladi.
Ta'lim sohasidagi hamkorlikning rivojlanishi ta'kidlandi: britaniyalik hamkorlar ishtirokida Prezident maktablari tashkil etilgan va uchta qo'shma universitet faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, O'zbekistonni tashrif buyurayotgan Britaniya sayyohlarining oqimi o'smoqda.
Muzokaralar davomida tomonlar energetika, moliya, geologiya, transport, kimyo va farmatsevtika sanoati, shuningdek, fan va ta'lim sohalarida yangi loyihalarni ilgari surishning ahamiyatini ta'kidladilar. Uchrashuv ishtirokchilari mintaqaviy va xalqaro kun tartibi dolzarb masalalari bo'yicha fikr almashdilar.
Muzokaralar natijasida ikki davlat o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qo'shma "yo'l xaritasi"ni tayyorlash bo'yicha kelishuvga erishildi.