Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Xavfsizlik xizmati (SBU)da bo'ladigan kadrlar "tozalash"larini e'lon qildi. U bu haqda maxsus xizmat rahbariyati bilan bo'lgan yig'ilishdan keyin kechki murojaatida xabar berdi.
Davlat rahbari aytishicha, 16-fevral kuni u SBU raisi vazifasini bajaruvchi Yevgeniy Xmara va uning o'rinbosari Aleksandr Pokladning Rossiya operatsiyalariga qarshi kurashga bag'ishlangan hisobotlarini tingladi. Zelenskiy Poklad, shuningdek, xizmat xodimlarining ichki tekshiruvi bilan shug'ullanadi, deb ta'kidladi.
"Aleksandr Poklad Xavfsizlik xizmatini Ukraina emas, boshqa manfaatlarga xizmat qilayotganlardan tozalash bilan shug'ullanadi. Qat'iy harakatlar va haqiqatan ham to'liq kuchli Xavfsizlik xizmati kerak. Men natijalarni kutaman", — dedi prezident.
Xuddi shu kuni Maxsus korrupsiyaga qarshi prokuratura (SAP) SBUning yuqori martabali xodimiga nisbatan sudgacha bo'lgan tergovni yakunlaganligini xabar qildi. Ishtirokchining ismi va lavozimi rasman ochiqlanmagan, ammo "Ukrainska Pravda" nashriga ko'ra, bu Ilya Vityuk haqida.
Ukraina Milliy korrupsiyaga qarshi byurosi (NABU) detektivlari bilan birgalikda o'tkazilgan tergov shuni aniqladiki, 2023-yil dekabr oyida gumon qilinuvchi 21,6 million griven (500 ming dollar) qiymatidagi kvartirani qarindoshiga ro'yxatdan o'tkazib olgan. Shu bilan birga, sotib olish-sotish shartnomasida 12,8 million griven (300 ming dollar) narx ko'rsatilgan.
Ish materiallariga ko'ra, mablag'larning kelib chiqishini tasdiqlash uchun oila a'zosi yuridik va konsalting xizmatlarini ko'rsatishdan olingan daromadlar haqida bayonot bergan. Tergovchilar hisob raqamlarga mablag'lar tushganligini tasdiqlagan, ammo to'lovlar tashkil etilgan jinoyat guruhining bir qismi sifatida "Ukrzaliznytsya" davlat temir yo'l kompaniyasidan mablag' o'g'irlashda gumon qilinayotgan shaxsdan kelganligini aniqlagan.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced upcoming personnel "purges" in the Security Service of Ukraine (SBU). He stated this in an evening address after a meeting with the leadership of the special service.
According to the head of state, on February 16, he listened to reports from acting SBU Chairman Yevhen Khmar and his deputy Oleksandr Poklad, focused on countering Russian operations. Zelenskyy noted that Poklad will also handle internal checks of service employees.
"Oleksandr Poklad will be engaged in cleansing the Security Service of Ukraine from those who serve in positions not for Ukraine, but for other interests. Tough actions and a truly fully strong Security Service of Ukraine are needed. I expect results," the president said.
On the same day, the Specialized Anti-Corruption Prosecutor's Office (SAP) reported the completion of a pre-trial investigation into a high-ranking SBU employee. The name and position of the individual involved have not been officially disclosed, but according to the Ukrainian Pravda publication, it concerns Ilya Vityuk.
The investigation, conducted jointly with detectives from the National Anti-Corruption Bureau of Ukraine (NABU), established that in December 2023, the suspect purchased an apartment worth 21.6 million hryvnias (500 thousand dollars), registering it under a relative. However, the purchase-sale contract indicated a price of 12.8 million hryvnias (300 thousand dollars).
According to case materials, to confirm the origin of the funds, a family member declared income from entrepreneurial activity—providing legal and consulting services. Investigators confirmed the receipt of funds into accounts but determined that payments came from a person suspected of embezzling funds from the state railway company Ukrzaliznytsia as part of an organized criminal group.