O‘zbekiston bo‘ylab o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining 234 ta ruxsatsiz foydalanish holatlari aniqlandi, deb ma’lum qildi Uzenergoinspeksiyaning matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘mga teng – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlangan. Jami moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqildi.
Bundan tashqari, energiya foydalanish qoidalarini buzish bilan bog‘liq holda 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olingan.
Qonunga muvofiq, qoidabuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish qog‘ozlari huquqni muhofaza qiluvchi organlarga keyingi huquqiy ishlov berish uchun topshirildi.