1-maydan boshlab davlat elektromobillarni zaryadlashda 1 kVt⋅soat uchun 300 so‘mdan ortiq elektr energiyasi narxini qoplaydi. Shuningdek, elektromobil haydovchi taksichilar uchun imtiyozlar belgilandi.
O‘zbekistonda 2026-yil 1-maydan boshlab elektromobillarni zaryadlash stansiyalarida haydovchi o‘z hisobidan faqat 1 kVt⋅soat elektr energiyasi uchun 300 so‘m to‘laydi. Ushbu tarifdan ortiq summa davlat byudjeti hisobidan kompensatsiya qilinadi.
Ushbu norma 2026-yilgi davlat dasturida, prezident farmoni bilan tasdiqlangan, mustahkamlangan.
Elektromobil taksilar uchun imtiyozlar
2026-yil 1-martdan boshlab elektromobil taksida faoliyat yurituvchi mustaqil ishlovchi fuqarolar uchun qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi:
Bundan tashqari, zaryadlash stansiyalari qurilishi uchun sotib olinadigan yer uchastkalarining boshlang‘ich narxi bozor qiymatidan ikki baravar pastroq bo‘lishi belgilandi. Ushbu norma ham 2026-yil 1-maydan kuchga kiradi.
Qo‘shimcha ravishda, respublika hududlarida 14 ta botanika va dendrologiya bog‘lari, shuningdek, 20 ta soyali sayr yo‘laklari yaratish rejalashtirilmoqda.
Chet el tajribasi, jumladan Frantsiya, Xitoy va Saudiya Arabistonining hisobiga olinib, yog‘inlarni sun’iy yo‘l bilan chaqirish texnologiyasini joriy etish uchun ilmiy asoslangan pilot loyiha ishlab chiqiladi.