Markaziy bank 2026-yil yanvar oyi uchun inflyatsiya ma’lumotlarini e’lon qildi. Eng sezilarli o‘sish go‘sht, metan va shaxsiy avtomobillarni sug‘urtalashda qayd etildi.
O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil yanvar holatiga ko‘ra inflyatsiya ko‘rsatkichlarini taqdim etdi.
Umumiy yillik inflyatsiya 7,2%ni tashkil etdi. Taqqoslash uchun: 2022-yilda bu ko‘rsatkich 12,3%, 2023-yilda — 8,8%, 2024-yilda — 9,8%, 2025-yilda esa 7,3%gacha pasaygan edi.
Oziq-ovqat tovarlari
Infografika ma’lumotlariga ko‘ra, bir qator mahsulotlar sezilarli darajada arzonlashdi. Yillik hisobda narxlar quyidagicha kamaydi:
Iste’mol narxlari indeksi savatiga kiruvchi 167 turdagi oziq-ovqat tovarlaridan 147 ta (88%) uchun yillik narx o‘sishi 10%dan past bo‘ldi.
Ilgari prezident raisligidagi yig‘ilishda ta’kidlanganidek, yanvar oyidagi inflyatsiyaning 45% oziq-ovqat tovarlariga to‘g‘ri keldi, ulardan 13% go‘shtga. Go‘sht sanoatida importga bog‘liqlikni ozuqa bazasi masalalarini hal qilish orqali kamaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Oziq-ovqat bo‘lmagan tovarlar
Oziq-ovqat bo‘lmagan tovarlar orasida quyidagilar arzonlashdi:
Jahon oltin narxlarining o‘sishi zargarlik buyumlariga ta’sir ko‘rsatdi: nikoh uzuklari 32,6%ga qimmatlashdi.
Shuningdek, quyidagilarning narxlarida keskin o‘sish qayd etildi:
Iste’mol narxlari indeksiga kiruvchi 252 turdagi oziq-ovqat bo‘lmagan tovarlardan 232 ta (92%) uchun yillik narx o‘sishi 10%dan kam bo‘ldi.
Xizmatlar sohasida pul o‘tkazmalari (–7,5%) va nodavlat oliy o‘quv yurtlarida ta’lim (–0,5%) narxlarining pasayishi qayd etildi.
Eng sezilarli o‘sish shaxsiy transport vositalarini sug‘urtalashda — +281,8% qayd etildi.
Iste’mol narxlari indeksi savatiga kiruvchi 98 turdagi xizmatlardan 66 ta (67%) uchun yillik narx o‘sishi 10%dan past bo‘ldi.

The Central Bank released inflation data for January 2026. The most notable increases were recorded for meat, methane, and personal vehicle insurance.
The Central Bank of Uzbekistan presented inflation indicators as of January 2026.
The overall annual inflation rate was 7.2%. For comparison: in 2022, the rate reached 12.3%, in 2023 — 8.8%, in 2024 — 9.8%, and in 2025, it decreased to 7.3%.
Food Products
According to infographics, a number of products saw significant price decreases. On an annual basis, prices fell for:
At the same time, several goods experienced substantial price increases:
Out of 167 types of food products included in the consumer price index basket, 147 items (88%) had an annual price increase below 10%.
Earlier, at a meeting chaired by the president, it was noted that 45% of January's inflation came from food products, of which 13% was from meat. The need to reduce import dependence in the meat industry by addressing feed base issues was emphasized.
Non-Food Goods
Among non-food goods, the following became cheaper:
The rise in global gold prices affected jewelry: wedding rings increased in price by 32.6%.
A sharp increase in prices was also recorded for:
Out of 252 types of non-food goods, 232 items (92%) had an annual price increase of less than 10%.
Services
In the services sector, a decrease in the cost of money transfers (–7.5%) and education at non-state universities (–0.5%) was noted.
The most significant increase was recorded for personal vehicle insurance — +281.8%.
The following also saw substantial price increases:
Out of 98 types of services included in the consumer price index, 66 items (67%) had an annual price increase below 10%.