Markaziy bank 2026-yil yanvar oyi uchun inflyatsiya ma’lumotlarini e’lon qildi. Eng sezilarli o‘sish go‘sht, metan va shaxsiy avtomobillarni sug‘urtalashda qayd etildi.
O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil yanvar holatiga ko‘ra inflyatsiya ko‘rsatkichlarini taqdim etdi.
Umumiy yillik inflyatsiya 7,2%ni tashkil etdi. Taqqoslash uchun: 2022-yilda bu ko‘rsatkich 12,3%, 2023-yilda — 8,8%, 2024-yilda — 9,8%, 2025-yilda esa 7,3%gacha pasaygan edi.
Infografika ma’lumotlariga ko‘ra, bir qator mahsulotlar sezilarli darajada arzonlashdi. Yillik hisobda narxlar quyidagicha kamaydi:
Iste’mol narxlari indeksi savatiga kiruvchi 167 turdagi oziq-ovqat tovarlaridan 147 ta (88%) uchun yillik narx o‘sishi 10%dan past bo‘ldi.
Ilgari prezident raisligidagi yig‘ilishda ta’kidlanganidek, yanvar oyidagi inflyatsiyaning 45% oziq-ovqat tovarlariga to‘g‘ri keldi, ulardan 13% go‘shtga. Go‘sht sanoatida importga bog‘liqlikni ozuqa bazasi masalalarini hal qilish orqali kamaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Oziq-ovqat bo‘lmagan tovarlar
Oziq-ovqat bo‘lmagan tovarlar orasida quyidagilar arzonlashdi:
Jahon oltin narxlarining o‘sishi zargarlik buyumlariga ta’sir ko‘rsatdi: nikoh uzuklari 32,6%ga qimmatlashdi.
Shuningdek, quyidagilarning narxlarida keskin o‘sish qayd etildi:
Iste’mol narxlari indeksiga kiruvchi 252 turdagi oziq-ovqat bo‘lmagan tovarlardan 232 ta (92%) uchun yillik narx o‘sishi 10%dan kam bo‘ldi.
Xizmatlar sohasida pul o‘tkazmalari (–7,5%) va nodavlat oliy o‘quv yurtlarida ta’lim (–0,5%) narxlarining pasayishi qayd etildi.
Eng sezilarli o‘sish shaxsiy transport vositalarini sug‘urtalashda — +281,8% qayd etildi.
Iste’mol narxlari indeksi savatiga kiruvchi 98 turdagi xizmatlardan 66 ta (67%) uchun yillik narx o‘sishi 10%dan past bo‘ldi.