O‘zbekistonda Ramazon oyi 2026-yil 19-fevraldan boshlanishi rasman e’lon qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Muborak Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston Musulmonlari idorasining 2026-yilda Ramazonning 19-fevralda boshlanishi to‘g‘risidagi ma’lumoti ma’lumot uchun qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazonni milliy an’analar va qadriyatlar asosida o‘tkazish choralarini amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla fondi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash "Nuroniy" jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
"Ramazon – rahm-shafqat, birdamlik va minnatdorchilik oyi" mavzusi ostida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilandi:
• kam ta’minlangan oilalar, muhtojlar va ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarga har tomonlama yordam ko‘rsatish;
• yer, suv, havo va tabiiy muhitni muhofaza qilish, shuningdek, muqaddas joylar, ziyoratgohlar va qabristonlarni obod qilish;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va iqtisodiy tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflashning oldini olish.