Prezident Shavkat Mirziyoyev "Muborak Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston Musulmonlari idorasining 2026-yilda Ramazonning 19-fevralda boshlanishi to‘g‘risidagi ma’lumoti ma’lumot uchun qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazonni milliy an’analar va qadriyatlar asosida o‘tkazish choralarini amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla fondi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash "Nuroniy" jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
• kam ta’minlangan oilalar, muhtojlar va ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarga har tomonlama yordam ko‘rsatish;
• yer, suv, havo va tabiiy muhitni muhofaza qilish, shuningdek, muqaddas joylar, ziyoratgohlar va qabristonlarni obod qilish;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va iqtisodiy tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflashning oldini olish.

В Узбекистане Рамадан начнется 19 февраля 2026 года, согласно официальному объявлению.
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О достойном проведении благословенного месяца Рамадан». В соответствии с документом, информация, предоставленная Управлением мусульман Узбекистана о том, что Рамадан в 2026 году начнется 19 февраля, принята к сведению.
Постановление обязывает Совет министров Республики Каракалпакстан, областные администрации и администрацию города Ташкента реализовать меры по обеспечению проведения Рамадана в соответствии с национальными традициями и ценностями.
Эти усилия будут осуществляться в сотрудничестве с Комитетом по делам религий, Фондом «Маҳалла» Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты, Фондом поддержки социальной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» и другими партнерскими организациями.
• оказание всесторонней поддержки малообеспеченным семьям, нуждающимся и социально уязвимым группам;
• организация мероприятий, связанных с Рамаданом, компактным, содержательным и экономичным образом, предотвращая расточительство и излишества.