Davlat telekom operatori Mobiuz xorijiy onlayn manbalarda tarqalgan xabarlardan so'ng, kompaniyaga kiberhujum qilinganini tasdiqladi. Biroq, kompaniya mijozlar ma'lumotlarining o'g'irlanganini qat'iyan rad etdi.
Mobiuzning ma'lum qilishicha, hakerlar kompaniyaning test serverlaridan biriga ruxsatsiz kirishga muvaffaq bo'lishgan, ammo abonentlarning shaxsiy va moliyaviy ma'lumotlari saqlanadigan asosiy serverga kirishga erisha olmagan.
Kompaniyaning rasmiy bayonotida, fevral oyida muntazam xavfsizlik monitoringi paytida asosiy tizimlarga ulanmagan test serverga ruxsatsiz kirish aniqlanganligi aytildi.
"Kompaniyaning asosiy tizimlarga ulanmagan test serverlaridan biriga ruxsatsiz kirish amalga oshirilgan. Keyinchalik server izolyatsiya qilingan, bu voqea nazorat ostiga olingan," – deyilgan bayonotda.
Kompaniya ta'kidlaganidek, abonentlarning shaxsiy va moliyaviy ma'lumotlarini saqlaydigan tizimlar to'liq himoyalangan muhitda joylashgan. Ushbu tizimlarga kirish belgilari aniqlanmagan.
"Xizmatlar uzilishga uchramagan, mijozlarning shaxsiy ma'lumotlari o'g'irlanmagan," – dedi Mobiuz.
Mobiuz, shuningdek, tegishli organlar bilan hamkorlikda batafsil tergov olib borayotganini va axborot tizimlarini himoyalashni kuchaytirish uchun qo'shimcha choralar ko'rayotganini qo'shdi.
Bu voqea O'zbekistonda kiberxavfsizlikka oid kengroq tashvishlar fonida sodir bo'ldi. Fevral oyi boshida mamlakatning elektron hukumat tizimlari ham kiberhujumga uchragan edi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov uchta davlat idorasining axborot tizimlariga qisman kirish amalga oshirilganini aytdi. Biroq, u onlayn da'volarga qaramay, 15 million kishi emas, balki taxminan 60 ming o'zbekistonlik fuqaroning ma'lumotlari o'g'irlanganligini aniqladi.