Foto: AP / Jose Luis Magana
Uning so'zlariga ko'ra, Eronda yadro qurolining paydo bo'lishi mintaqada nazorat qilinmaydigan qurollanish poygasini qo'zg'atishi mumkin. Vens Vashington Tehronga nisbatan "aniq qizil chiziqlar"ni belgilaganini ta'kidladi.
"Agar Eron yadro quroliga ega bo'lsa, boshqa ko'plab rejimlar - ba'zilari do'stona, ba'zilari unchalik emas - ular ortidan yadro qurolini olishni xohlaydi. Bu amerikalik xalq uchun falokat bo'lardi", dedi u.
Ilgari The Wall Street Journal gazetasi Tehronga uranni boyitishni to'xtatish va bir qism zaxiralarni chet elga olib chiqishni taklif qilgani, AQSH bilan muzokaralarni ilgari surish va mumkin bo'lgan amerikalik zarba xavfini kamaytirishga umid qilgani haqida xabar berdi. Shu bilan birga, nashrning ma'lumotlariga ko'ra, tashabbuslar yadro dasturidan to'liq voz kechishni nazarda tutmaydi, bunda AQSH prezidenti Donald Tramp talab qilmoqda.
Xuddi shu kuni Yaqin Sharqda amerikalik harbiy mavjudlikning kuchayishi haqida ma'lum bo'ldi. OAV xabarlariga ko'ra, Vashington mintaqaga ikkinchi havo hujum guruhini yubordi, shuningdek, 50 dan ortiq F-35, F-22 va F-16 qiruvchi samolyotlarini joylashtirdi.

The US government considers preventing the spread of nuclear weapons in the Middle East as one of the key priorities of its foreign policy. This was stated by Vice President JD Vance in an interview with Fox News.
According to him, the emergence of nuclear weapons in Iran could trigger an uncontrolled arms race in the region. Vance emphasized that Washington has already defined "clear red lines" regarding Tehran.
"If Iran obtains nuclear weapons, many other regimes—some friendly, some not so much—will want to get nuclear weapons following them. This would be a disaster for the American people," he said.
Earlier, The Wall Street Journal reported that Tehran proposed suspending uranium enrichment and exporting part of its stockpiles abroad, hoping to advance negotiations with the US and reduce the risk of a possible American strike. However, according to the publication, the initiatives do not involve a complete abandonment of the nuclear program, which US President Donald Trump insists on.
On the same day, it became known about the increase in US military presence in the Middle East. According to media reports, Washington sent a second aircraft carrier strike group to the region and also deployed over 50 F-35, F-22, and F-16 fighter jets.