Toshkent viloyatida O'zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati va Toshkent viloyat Ichki ishlar boshqarmasi xodimlarining birgalikdagi operatsiyasi natijasida kuchli ta'sirga ega bo'lgan preparatlarni ishlab chiqarishga mo'ljallangan yashirin sex faoliyati to'xtatildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar qora bozorga 50 mingdan ortiq taqiqlangan moddalar dozasini, umumiy qiymati taxminan 300 ming dollar bo'lgan, yetib borishining oldini olishga muvaffaq bo'ldilar.
Qidiruv paytida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari taxminan 3 kilogramm tayyor pregabalin, 25 kilogramm "trilon" yordamchi moddasi, 20 litrli idishlarda kimyoviy reaktivlar va prekursorlar, shuningdek, 3 mingta bo'sh shisha va mahsulotni qadoqlash uchun mo'ljallangan ko'p miqdorda kapsulalarni musodara qildilar.
Tergov shuni aniqladiki, gumon qilinayotgan shaxslar internet-do'konlarning kuratorlari nazorati ostida harakat qilgan, ular messenjerlar orqali jarayonni muvofiqlashtirgan va moliyaviy yordam ko'rsatgan. Qo'lga olinganlarga nisbatan 251-1-modda 5-qismi bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan, sotish tarmog'ining butun tizimini aniqlashga qaratilgan tergov harakatlari davom etmoqda.
Mutaxassislar ta'kidlashicha, huquqni muhofaza qiluvchi organlarning o'z vaqtida aralashuvi xavfli moddalarning tarqalishining oldini olishga va noqonuniy preparatlar aylanmasining tashkil etilgan tarmog'ini aniqlashga imkon berdi.