AQSh hukumati va biznes vakillari bilan uchrashuv natijasida qo'shma investitsiya loyihalarini boshlash va bir qator ikki tomonlama kelishuvlar imzolash bo'yicha kelishuvlarga erishildi.
Vashington shahriga tashrifi doirasidagi ish dasturida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bir qator ikki tomonlama hujjatlar imzolash va qo'shma loyihalarni taqdim etish marosimida ishtirok etdi.
Tadbirda AQSh hukumati va moliya institutlari vakillari — savdo vakili Jeymison Grir, Prezidentning maxsus elchisi Paolo Zampolli, Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich, Amerika-O'zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lamm, shuningdek Traxys, Valmont Industries, Gulf Oil, Aviagen Broiler Breeding Group, John Deere, BlackRock Financial Markets Advisory, Oppenheimer va boshqa yetakchi kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda videoaloqa orqali O'zbekiston viloyatlari rahbarlari ham qatnashdi.
O'z nutqida davlat rahbari hozirgi uchrashuv, yangi amaliy formatda o'tkazilayotgani, avvalgi 'dumaloq stol' muhokamasining mantiqiy davomi bo'lib, iqtisodiy hamkorlikning strategik ishonch va o'zaro manfaat darajasiga o'tishini aks ettirishini ta'kidladi.
Prezident bugungi kunda hamkorlarning ishonchliligi, qoidalarning oldindan aytib bo'ladiganligi va hamkorlikning uzoq muddatli istiqbollari birinchi o'ringa chiqayotganini, aynan shu mantiqda Amerika Qo'shma Shtatlari bilan o'zaro hamkorlik qurilayotganini ta'kidladi.
Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy yo'nalishlari belgilandi. Iqtisodiy kun tartibi O'zbekiston va Amerika Qo'shma Shtatlari o'rtasidagi strategik hamkorlikning tayanchlaridan biri ekanligi ta'kidlandi.
Qo'shma ishning ustuvor yo'nalishlari sifatida kritik xom ashyo, neft-kimyo, energetika, qishloq xo'jaligi, parrandachilik va boshqa sohalar ko'rsatildi. Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi va AQSh Eksimbankining bitimlarni qo'llab-quvvatlashdagi tizimli hamkor sifatidagi ortib borayotgan roli alohida ta'kidlandi.
Qo'shma Biznes va investitsiya kengashining salohiyatini faol joriy etish muhimligi ko'rsatildi.
Hududlararo o'zaro hamkorlikni chuqurlashtirish doirasida O'zbekiston viloyatlari rahbarlarining Amerika Qo'shma Shtatlari hamkor shtatlariga tashriflarini tashkil etish buyurildi.
Davlat rahbari ishtirokida avtoyuqilish stantsiyalari tarmog'ini qurish, tomchilatib sug'orish texnologiyalarini joriy etish, kritik minerallarni qazib olish va etkazib berish, parrandachilik klasterini yaratish, agro-sanoat majmuasini, moliya bozorini rivojlantirish va investitsiya iqlimini yaxshilash bo'yicha ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.