Vashington shahriga tashrifi doirasidagi biznes tadbirlari davomida Prezident Shavkat Mirziyoyev AQSh Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovichni, shuningdek, AQSh Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Ben Blekni qabul qildi.
Vashington shahriga tashrifining biznes dasturini davom ettirgan holda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich va AQSh Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Ben Blek bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘tgan yili Donald Tramp bilan bo‘lgan muzokaralar AQSh biznesi bilan savdo-investitsiya hamkorligini kengaytirishga kuchli turtki bergani ta’kidlandi.
Biznes Kengashi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va ustuvor loyihalarni tizimli ravishda ilgari surish uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
DFC rahbariyati bilan suhbatda investitsiya hamkorligi mexanizmlarini mustahkamlash muhimligi ko‘rsatildi. Korporatsiyaning yirik milliy va mintaqaviy loyihalarda ishtirok etish, moliya bozorini va energetikani rivojlantirish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbarining ishtirokida tashrif doirasida O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida investitsiya platformasini yaratish to‘g‘risidagi imzolangan bitim almashildi.