AQSH hukumati va biznes vakillari bilan uchrashuv natijasida qo'shma investitsiya loyihalarini boshlash va bir qator ikki tomonlama kelishuvlar imzolash bo'yicha kelishuvlarga erishildi.
Vashington shahriga tashrifi doirasidagi ish dasturida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bir qator ikki tomonlama hujjatlar imzolash va qo'shma loyihalarni taqdim etish marosimida qatnashdi.
Tadbirda AQSH hukumati va moliya institutlari vakillari – savdo vakili Jamison Greer, Prezidentning maxsus elchisi Paolo Zampolli, Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich, Amerika-O'zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lamm, shuningdek Traxys, Valmont Industries, Gulf Oil, Aviagen Broiler Breeding Group, John Deere, BlackRock Financial Markets Advisory, Oppenheimer va boshqa yetakchi kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda videokonferensiya orqali O'zbekiston viloyatlari rahbarlari ham qatnashdi.
O'z nutqida davlat rahbari hozirgi uchrashuv, yangi amaliy formatda o'tkazilayotgani, avval o'tkazilgan "dumaloq stol" muhokamasining mantiqiy davomi ekanligini ta'kidlab, iqtisodiy hamkorlikning strategik ishonch va o'zaro manfaat darajasiga o'tishini aks ettirishini bildirdi.
Prezident bugungi kunda hamkorlarning ishonchliligi, qoidalarning bashorat qilinishi va hamkorlikning uzoq muddatli istiqbollari birinchi o'ringa chiqayotganini ta'kidladi va aynan shu mantiqda Amerika Qo'shma Shtatlari bilan o'zaro hamkorlik qurilayotganini aytdi.
Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy yo'nalishlari belgilandi. Iqtisodiy kun tartibi O'zbekiston va Amerika Qo'shma Shtatlari o'rtasidagi strategik hamkorlikning tayanchlaridan biri ekanligi ta'kidlandi.
Qo'shma ishning ustuvor yo'nalishlari sifatida kritik xom ashyo, neft-kimyo, energetika, qishloq xo'jaligi, parrandachilik va boshqa sohalar ko'rsatildi. Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi va AQSH Eksimbankining bitimlarni qo'llab-quvvatlashdagi tizimli hamkor sifatidagi ortib borayotgan roli alohida ta'kidlandi.
Qo'shma Biznes va investitsiya kengashining salohiyatidan faol foydalanishning ahamiyati ko'rsatildi.
Hududlararo o'zaro hamkorlikni chuqurlashtirish doirasida O'zbekiston viloyatlari rahbarlarining Amerika Qo'shma Shtatlari sherik shtatlariga tashriflarini tashkil etish buyurildi.
Davlat rahbari ishtirokida avtoyuqilish stantsiyalari tarmog'ini qurish, yomg'ir sug'orish texnologiyalarini joriy etish, kritik minerallarni qazib olish va yetkazib berish, parrandachilik klasterini yaratish, agro-sanoat majmuasini rivojlantirish, moliya bozorini rivojlantirish va investitsiya iqlimini yaxshilash bo'yicha ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.