Vashington shahriga tashrifining biznes dasturini davom ettirgan holda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Eksimbank prezidenti va raisi Jon Yovanovich va DFC bosh ijrochi direktori Ben Blek bilan suhbatlashdi.
O‘tgan yili Donald Tramp prezidenti bilan bo‘lgan muzokaralar AQSh biznesi bilan savdo-investitsiya hamkorligini kengaytirishga kuchli turtki bergani ta’kidlandi.
Biznes kengashi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va ustuvor loyihalarni tizimli ravishda ilgari surish uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
DFC rahbariyati bilan suhbatda investitsiya hamkorligi mexanizmlarini mustahkamlash muhimligi ko‘rsatildi. Korporatsiyaning yirik milliy va mintaqaviy loyihalarda ishtirok etish, moliya bozori va energetikani rivojlantirish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuv yakunida, davlatimiz rahbori ishtirokida, tashrif doirasida O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida investitsiya platformasini yaratish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.

В ходе деловых мероприятий визита в Вашингтон Президент Шавкат Мирзиёев встретился с президентом и председателем Экспортно-импортного банка США Джоном Йовановичем, а также главным исполнительным директором Корпорации международного финансового развития США (DFC) Беном Блэком.
В продолжение деловой программы визита в город Вашингтон Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл переговоры с президентом и председателем Эксимбанка Джоном Йовановичем и главным исполнительным директором DFC Беном Блэком.
Отмечено, что состоявшиеся в прошлом году переговоры с президентом Дональдом Трампом придали мощный импульс расширению торгово-инвестиционного взаимодействия с американским бизнесом.
Обозначены направления по линии взаимодействия с Эксимбанком. Речь идёт о расширении финансирования крупных индустриальных и инфраструктурных проектов, поддержке поставок высокотехнологичного оборудования.