Toshkentning Chilanzar tumanida 16-fevral kuni Lacetti avtomobilini boshqargan voyaga yetmagan shaxs yo‘l-transport hodisasi qildi.
Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, “O‘zbekkino” yonidagi Novza ko‘chasida 2009-yilda tug‘ilgan o‘smir Lacetti avtomobilini boshqargan holda burilishda boshqaruvni yo‘qotdi. Natijada u qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib, to‘xtatilgan Cobalt avtomobiliga urildi. Zarbadan Cobalt yonida turgan Honda Criderga otilib ketdi. Barcha 3 ta avtomobil shikastlandi.
Cobalt egasining so‘zlariga ko‘ra, hodisa joyiga kelgan “4-batalyondan Bekzod” deb tanishtirgan yo‘l xavfsizligi boshqarmasi xodimi zarur jarayon choralarini o‘tkazmagan. Xususan, ishtirokchilar va guvohlardan izoh olinmagan, hodisa joyi sxemasi tuzilmagan, tormoz izlari ko‘rib chiqilmagan.
Xodim avtomobil egalaridan ro‘yxatga olish hujjatlari va haydovchilik guvohnomalarini yig‘ib olgan, Lacetti va 2 ta boshqa avtomobilni jarima maydonchasiga yetkazishni aslida o‘zlari zimmasiga olgan, so‘ngra hodisa joyini tark etgan. Shu bilan birga, Lacetti boshqargan shaxsda shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar bo‘lmagan.
Haydovchi voyaga yetmagan bo‘lsa-da, uning shaxsi hodisa joyida aniqlanmagan. Uni hodisa joyida bo‘lgan ko‘ngillilar aniqlashga muvaffaq bo‘lgan.
Kun.uz Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasining rasmiy vakili Qahramon Xudoyberganovga yo‘l-transport hodisalarini rasmiylashtirish tartibi haqida izoh so‘radi. Uning so‘zlariga ko‘ra, har qanday yo‘l-transport hodisasida birinchi navbatda hodisa joyi sxemasi tuziladi, u ishtirokchilar va guvohlar tomonidan imzolanadi. Bundan tashqari, hodisa joyida ishtirokchilarning shaxslari aniqlanadi va batafsil izohlar olinadi.