Eronning markaziy qismida harbiy vertolyot meva-sabzavot bozoriga qulab tushdi, natijada kamida to'rt kishi halok bo'ldi. Hodisa seshanba kuni o'quv parvozida sodir bo'ldi.
Davlat OAVlari xabar berishicha, halok bo'lganlar orasida vertolyotning uchuvchisi va ikkinchi uchuvchisi, shuningdek, halokat sodir bo'lgan paytda bozorda bo'lgan ikki fuqaro bor.
Aviatsiya halokati Tehronning 330 kilometr janubida joylashgan Dorcheh shahrida yuz berdi. Bu aholi punkti Isfahon viloyatida joylashgan bo'lib, u yerda yirik aviabaza va ilgari Eron-Isroil mojarosi davrida zarba berilgan yadro ob'ekti mavjud.
Hodisa mamlakatning g'arbiy qismidagi Hamedon shahri yaqinida kechasi o'quv parvozida F-4 qiruvchi samolyoti qulagan boshqa aviatsiya halokatidan bir haftadan kamroq vaqt o'tgach sodir bo'ldi. O'sha paytda bitta uchuvchi halok bo'ldi, ikkinchisi esa parvozdan chiqishga muvaffaq bo'ldi.
Eronda aviatsiya texnikasining baxtsiz hodisalari muntazam ravishda sodir bo'lib turadi, buni mutaxassislar xalqaro sanksiyalar tufayli ehtiyot qismlarga cheklangan kirish bilan bog'laydilar. Shu sababli, mamlakat eskirgan samolyotlar va vertolyotlardan foydalanishda davom etmoqda.

Военный вертолет упал на фруктово-овощной рынок в центральной части Ирана, в результате чего погибли по меньшей мере четыре человека. Инцидент произошел во вторник во время учебного полета.
Как сообщают государственные СМИ, среди погибших — пилот и второй пилот вертолета, а также двое гражданских, находившихся на рынке в момент крушения.
Авиакатастрофа произошла в городе Дорчех, расположенном примерно в 330 километрах к югу от Тегерана. Населенный пункт находится в провинции Исфахан, где размещены крупная авиабаза и ядерный объект, ранее подвергавшийся ударам во время ирано-израильского конфликта.
Инцидент произошел менее чем через неделю после другой авиакатастрофы: истребитель F-4 разбился во время ночных учений недалеко от города Хамедан на западе страны. Тогда один пилот погиб, второй успел катапультироваться.
В Иране регулярно происходят аварии авиационной техники, что эксперты связывают с ограниченным доступом к запчастям из-за международных санкций. По этой причине страна продолжает использовать устаревшие самолеты и вертолеты.