Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi birgalikda amalga oshirgan operatsiyada kuchli psixoaktiv moddalar ishlab chiqariladigan yashirin laboratoriya topildi va yopildi. Reyd Toshkent viloyatining Nurafshon mahallasida bo'lib o'tdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xabar berishicha, bu aralashuv natijasida 50,000 dan ortiq giyohvand modda dozasi "qora bozor"ga chiqishining oldi olindi. Musodara qilingan moddalarning taxminiy qiymati $300,000 ga yaqin.
Yashirin ob'ekt ijaraga olingan shaxsiy uyda topilgan. Qidiruv paytida 20 dan 26 yoshgacha bo'lgan to'rt shubhali shaxs qo'lga olindi. Tergov shuni ko'rsatdiki, guruh sintetik giyohlarni ishlab chiqarish uchun murakkab ishlab chiqarish liniyasini tashkil etgan.
Joydan material dalil sifatida quyidagi narsalar musodara qilindi:
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, shubhali shaxslar mustaqil ishlamagan. Guruh onlayn giyohvand moddalar do'konlaridan "kuratorlar"ning bevosita ko'rsatmasi ostida faoliyat yuritgan. Ushbu koordinatorlar ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, texnik yo'riqnomalar berish va laboratoriya faoliyatini saqlash uchun moliyaviy yordamni tashkil etish uchun shifrlangan xabar almashish ilovalaridan foydalangan.
Jinoyat ishi O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi, 5-qismi bo'yicha, ya'ni tashkilot guruhi tomonidan kuchli yoki zaharli moddalarning noqonuniy aylanishi bilan bog'liq holda ochilgan. Tergovchilar hozirda tarqatish tarmog'ining to'liq hajmini aniqlash va raqamli do'konlar ortidagi yuqori darajadagi tashkilotchilarni aniqlash ustida ishlamoqda.

В ходе скоординированной операции Служба государственной безопасности (СГБ) Узбекистана и Управление внутренних дел Ташкентской области успешно ликвидировали подпольную лабораторию по производству сильнодействующих психоактивных веществ. Рейд прошёл в районе Нурафшон Ташкентской области.
По сообщению правоохранительных органов, вмешательство предотвратило попадание на "чёрный рынок" более 50 000 доз запрещённых наркотиков. Оценочная стоимость изъятых веществ составляет около $300 000.
Скрытый объект был обнаружен в арендованном частном доме. В ходе обыска были задержаны четыре подозреваемых в возрасте от 20 до 26 лет. Расследование показало, что группа организовала сложную производственную линию для синтетических наркотиков.
В качестве вещественных доказательств с места изъяты следующие предметы:
Предварительные данные указывают, что подозреваемые действовали не изолированно. Группа, как сообщается, работала под прямым руководством "кураторов" из онлайн-наркомагазинов. Эти координаторы использовали зашифрованные мессенджеры для управления производственным процессом, предоставления технических инструкций и организации финансовой поддержки для поддержания работы лаборатории.
Уголовное дело возбуждено по статье 251-1, части 5 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, касающейся незаконного оборота сильнодействующих или ядовитых веществ организованной группой. Следователи в настоящее время работают над установлением полной картины дистрибьюторской сети и идентификацией высокоуровневых организаторов, стоящих за цифровыми витринами.