Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi birgalikda amalga oshirgan operatsiyada kuchli psixoaktiv moddalar ishlab chiqariladigan yashirin laboratoriya topildi va yopildi. Reyd Toshkent viloyatining Nurafshon mahallasida bo'lib o'tdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xabar berishicha, bu aralashuv natijasida 50,000 dan ortiq giyohvand modda dozasi "qora bozor"ga chiqishining oldi olindi. Musodara qilingan moddalarning taxminiy qiymati $300,000 ga yaqin.
Yashirin ob'ekt ijaraga olingan shaxsiy uyda topilgan. Qidiruv paytida 20 dan 26 yoshgacha bo'lgan to'rt shubhali shaxs qo'lga olindi. Tergov shuni ko'rsatdiki, guruh sintetik giyohlarni ishlab chiqarish uchun murakkab ishlab chiqarish liniyasini tashkil etgan.
Joydan material dalil sifatida quyidagi narsalar musodara qilindi:
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, shubhali shaxslar mustaqil ishlamagan. Guruh onlayn giyohvand moddalar do'konlaridan "kuratorlar"ning bevosita ko'rsatmasi ostida faoliyat yuritgan. Ushbu koordinatorlar ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, texnik yo'riqnomalar berish va laboratoriya faoliyatini saqlash uchun moliyaviy yordamni tashkil etish uchun shifrlangan xabar almashish ilovalaridan foydalangan.
Jinoyat ishi O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi, 5-qismi bo'yicha, ya'ni tashkilot guruhi tomonidan kuchli yoki zaharli moddalarning noqonuniy aylanishi bilan bog'liq holda ochilgan. Tergovchilar hozirda tarqatish tarmog'ining to'liq hajmini aniqlash va raqamli do'konlar ortidagi yuqori darajadagi tashkilotchilarni aniqlash ustida ishlamoqda.

In a coordinated operation, the State Security Service (SSS) of Uzbekistan and the Tashkent Regional Internal Affairs Bureau have successfully shut down an underground laboratory involved in the production of potent psychoactive substances. The raid took place in the Nurafshon neighborhood of Tashkent region.
Law enforcement officials reported that the intervention prevented more than 50,000 doses of illicit drugs from reaching the "black market." The estimated value of the seized substances is approximately $300,000.
The clandestine facility was discovered in a rented private residence. During the search, officers apprehended four suspects, all aged between 20 and 26. The investigation revealed that the group had established a sophisticated manufacturing line for synthetic drugs.
Items seized as material evidence from the site include:
Preliminary findings indicate that the suspects were not working in isolation. The group reportedly operated under the direct instruction of "curators" from online drug stores. These coordinators used encrypted messaging apps to manage the production process, provide technical guidance, and arrange for financial support to maintain the laboratory's operations.
A criminal case has been initiated under Article 251-1, Part 5 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, which pertains to the illegal circulation of potent or poisonous substances by an organized group. Investigators are currently working to trace the full extent of the distribution network and identify the high-level organizers behind the digital storefronts.