Podrobno.uz ma'lumotiga ko'ra, Uzbelas Performance avtoservisi rahbari Asadbek Jumayevning DPS bilan poygadan keyin "yengil jazo" olgani haqidagi bayonoti yangi burilish oldi. Ma'lum bo'lishicha, unga qamoq jazosidan qochish imkoniyatini bergan sudyachi, fevral o'rtasida Li L9 elektr mashinasi bilan bog'liq hodisada noto'g'ri hukm chiqargani uchun tanqid qilingan edi.
Toshkent shahar sudlari matbuot xizmati bu ma'lumotni tasdiqladi.
Fevral boshida sudyaning ishi mutaxassislar e'tiborini tortgan edi. Mustaqillik shohko'chasida Li L9 va BYD elektr mashinalari to'qnashuvi bo'yicha ishda sudyachi BYD haydovchisiga 798 million so'm to'lashni buyurgan, Li L9 soatiga 60 km tezlikda harakatlangan deb hisoblagan. Biroq ekspertlar va guvohlar ta'kidlaganidek, elektr mashina 150 km/soatdan yuqori tezlikda bo'lsagina shunday shikastlanishi mumkin. 13-fevralda sudning birinchi instansiya qarori bekor qilindi va ish materiallari qayta tergovga yuborildi.
Endi ma'lum bo'lishicha, yanvar oyida xuddi shu sudyachi Jumayevning ishini ko'rib chiqqan. Ikki BMW haydovchilari maxsus signallar yoqib, DPS xodimlarining talablarini ataylab rad etib qochgan bo'lsa-da, sudyachi kutilmagan muloyimlik ko'rsatgan. Xavfli haydash va to'g'ridan-to'g'ri bo'ysunmaslik uchun qamoq o'rniga, Jumayev faqat huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini obro'sizlantiruvchi videoni tarqatishda aybdor deb topilib, minimal jarima – 20 BРV (8,4 million so'm) jazolangan.
Aynan shu qaror tadbirkorning keyingi maqtanchog'iga asos bo'ldi. Jumayev intervyusida boshqalar shu qoidabuzarliklar uchun 5 kunlik qamoq olayotganida, u faqat kichik jarimadan qutulganidan ochiqchasiga xursand bo'lganini bildirgan.
Keyinchalik prokuratura avtoservis egasiga nisbatan sud qarorini norozilik bilan qayta ko'rib chiqishni talab qilib, "ko'cha poygachisi"ning harakatlari obyektiv huquqiy baholashni talab qilishini ta'kidladi.
Jumayevga qarshi Ma'muriy javobgarlik kodeksining 202-2-moddasi ("Noto'g'ri ma'lumot tarqatish") bo'yicha yangi ish qo'zg'atilgan. Ushbu ish bo'yicha sud jarayoni hozirda shahar sudida davom etmoqda.

Uzbekistan, Tashkent – Podrobno.uz. The high-profile case of Uzbelas Performance auto service head Asadbek Jumayev, who publicly boasted about receiving a "lenient punishment" for racing with traffic police, has taken an unexpected turn. It was revealed that the same judge who allowed the offender to avoid arrest had previously issued a controversial verdict in the Li L9 electric car accident case, which was deemed unfounded and overturned in mid-February.
This information was confirmed to Podrobno.uz by the press service of Tashkent City Courts.
Recall that the judge's identity drew expert attention in early February. At that time, the case involving a collision between Li L9 and BYD electric cars on Mustaqillik Avenue sparked controversy. The judge ordered the BYD driver to pay 798 million soums, based on the claim that the Li L9 was traveling at 60 km/h. However, experts and witnesses noted that the electric car was torn to pieces upon impact, characteristic of speeds exceeding 150 km/h. On February 13, the first-instance court decision was fully overturned, and case materials were sent for additional investigation.
It has now been revealed that in January, the same judge reviewed materials regarding Jumayev. Despite two BMW drivers with activated special signals intentionally ignoring traffic police demands and fleeing, the judge showed unexpected leniency. Instead of arrest for dangerous driving and direct disobedience, Jumayev was found guilty only of disseminating videos discrediting law enforcement officers and sentenced to a minimal fine—20 BRV (8.4 million soums).
This judicial decision became the basis for the entrepreneur's subsequent bravado. In an interview, Jumayev openly expressed joy, stating that while others receive 5-day arrests for similar offenses, he got off with only a minor penalty.
Later, the prosecutor's office appealed the court decision regarding the auto service owner, noting that the "street racer's" actions require a more objective legal assessment.
A new case has been initiated against Jumayev under Article 202-2 of the Administrative Responsibility Code ("Dissemination of false information"). The trial for this case is currently ongoing in the City Court.