Podrobno.uz ma'lumotiga ko'ra, Uzbelas Performance avtoservisi rahbari Asadbek Jumayevning DPS bilan poygadan keyin "yengil jazo" olgani haqidagi bayonoti yangi burilish oldi. Ma'lum bo'lishicha, unga qamoq jazosidan qochish imkoniyatini bergan sudyachi, fevral o'rtasida Li L9 elektr mashinasi bilan bog'liq hodisada noto'g'ri hukm chiqargani uchun tanqid qilingan edi.
Toshkent shahar sudlari matbuot xizmati bu ma'lumotni tasdiqladi.
Fevral boshida sudyaning ishi mutaxassislar e'tiborini tortgan edi. Mustaqillik shohko'chasida Li L9 va BYD elektr mashinalari to'qnashuvi bo'yicha ishda sudyachi BYD haydovchisiga 798 million so'm to'lashni buyurgan, Li L9 soatiga 60 km tezlikda harakatlangan deb hisoblagan. Biroq ekspertlar va guvohlar ta'kidlaganidek, elektr mashina 150 km/soatdan yuqori tezlikda bo'lsagina shunday shikastlanishi mumkin. 13-fevralda sudning birinchi instansiya qarori bekor qilindi va ish materiallari qayta tergovga yuborildi.
Endi ma'lum bo'lishicha, yanvar oyida xuddi shu sudyachi Jumayevning ishini ko'rib chiqqan. Ikki BMW haydovchilari maxsus signallar yoqib, DPS xodimlarining talablarini ataylab rad etib qochgan bo'lsa-da, sudyachi kutilmagan muloyimlik ko'rsatgan. Xavfli haydash va to'g'ridan-to'g'ri bo'ysunmaslik uchun qamoq o'rniga, Jumayev faqat huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini obro'sizlantiruvchi videoni tarqatishda aybdor deb topilib, minimal jarima – 20 BРV (8,4 million so'm) jazolangan.
Aynan shu qaror tadbirkorning keyingi maqtanchog'iga asos bo'ldi. Jumayev intervyusida boshqalar shu qoidabuzarliklar uchun 5 kunlik qamoq olayotganida, u faqat kichik jarimadan qutulganidan ochiqchasiga xursand bo'lganini bildirgan.
Keyinchalik prokuratura avtoservis egasiga nisbatan sud qarorini norozilik bilan qayta ko'rib chiqishni talab qilib, "ko'cha poygachisi"ning harakatlari obyektiv huquqiy baholashni talab qilishini ta'kidladi.
Jumayevga qarshi Ma'muriy javobgarlik kodeksining 202-2-moddasi ("Noto'g'ri ma'lumot tarqatish") bo'yicha yangi ish qo'zg'atilgan. Ushbu ish bo'yicha sud jarayoni hozirda shahar sudida davom etmoqda.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Резонансная история руководителя автосервиса Uzbelas Performance Асадбека Джумаева, который публично похвастался "мягким наказанием" за гонки с ДПС, приняла неожиданный оборот. Выяснилось, что возможность избежать ареста нарушителю предоставил тот же судья, чей скандальный вердикт по делу о ДТП с Li L9 был признан необоснованным и отменен в середине февраля.
Данную информацию корреспонденту Podrobno.uz подтвердили в пресс-службе Ташкентских городских судов.
Напомним, личность судьи привлекла внимание экспертов еще в начале февраля. Тогда резонанс вызвало дело о столкновении электрокаров Li L9 и BYD на проспекте Мустакиллик. Судья обязал водителя BYD выплатить 798 миллионов сумов, основываясь на том, что Li L9 якобы ехал со скоростью 60 километров в час. Однако эксперты и очевидцы отмечали: от удара электрокар буквально разорвало на куски, что характерно для скорости свыше 150 километров в час. 13 февраля решение суда первой инстанции было полностью отменено, а материалы дела направлены на дополнительное расследование.
Как стало известно теперь, в январе этот же судья рассматривал материалы в отношении Джумаева. Несмотря на то, что водители двух BMW с включенными спецсигналами намеренно проигнорировали требования сотрудников СБДД и скрылись, судья проявил неожиданную лояльность. Вместо ареста за опасную езду и прямое неподчинение, Джумаев был признан виновным лишь по статье за распространение видео, дискредитирующих сотрудников правоохранительных органов, и приговорен к минимальному штрафу — 20 БРВ (8,4 миллиона сумов).
Именно это решение судьи стало фундаментом для последующей бравады предпринимателя. В интервью Джумаев не скрывал радости, открыто заявив: пока другие за аналогичные проступки получают по 5 суток ареста, он отделался лишь незначительным взысканием.
Позже прокуратура опротестовала решение суда в отношении владельца автосервиса, отметив, что действия "стритрейсера" требуют более объективной правовой оценки.
Против Джумаева возбуждено новое дело по статье 202-2 Кодекса об административной ответственности ("Распространение ложной информации"). Суд по данному делу проходит прямо сейчас в Горсуде.