AQSh Adliya vazirligi tomonidan ozod qilingan Jeffrey Epstein hujjatlarining so'nggi qismi uning Afrikadagi taniqli shaxslar bilan aloqalarini ochib berdi. Hujjatlarga ko'ra, Epstein Kot-d'Ivuar prezidenti Alassane Ouattara'ning qarindoshi Nina Keita orqali prezident bilan bog'langan.
Keita Epstein va Ouattara o'rtasida vositachi bo'lgan, bu esa Isroil bosh vaziri Ehud Barakning Ouattara'ga ommaviy kuzatuv tizimini taklif qilishiga olib kelgan. 2014-yilda ikki davlat o'rtasida rasmiy xavfsizlik kelishuvi imzolangan, ammo uning tafsilotlari noma'lum.
Epstein 2008-yilda jinsiy savdo aybi bilan sudlangan va 2019-yilda qamoqxonada o'z joniga qasd qilgan. Uning sobiq sevgilisi Ghislaine Maxwell 2021-yilda sudlangan.
Hujjatlar shuni ko'rsatadiki, Ouattara 2012-yil iyun oyida Isroilga tashrif buyurgan, undan besh kun oldin esa uning hukumatiga qarshi muvaffaqiyatsiz davlat to'ntarishi urinishi bo'lgan. Ouattara'ning o'g'li va jiyani Epstein bilan Nyu-Yorkda uchrashgan, Keita esa Epsteinning shaxsiy samolyotida muntazam sayohat qilgan.
2012-yil noyabr oyida Isroil delegatsiyasi Abidjanga tashrif buyurgan, keyinroq Barak Ouattara bilan uchrashgan va $150 millionlik xavfsizlik rejasini taklif qilgan, bu chegaraviy xavfsizlik, mobil va internet kuzatish markazlarini o'z ichiga olgan.

Последняя партия документов, опубликованная Министерством юстиции США о осужденном секс-преступнике и финансисте Джеффри Эпштейне, раскрыла его связи с видными африканскими фигурами. Согласно документам, Эпштейн был связан с родственницей президента Кот-д'Ивуара Алассана Уаттары — Ниной Кейтой, которая выступила посредником между ним и президентом.
Это привело к тому, что израильский премьер-министр Эхуд Барак предложил Уаттаре систему массового наблюдения для страны. В 2014 году между двумя странами было подписано официальное соглашение о безопасности, хотя детали остаются скудными.
Эпштейн был осужден в 2008 году за торговлю людьми и покончил с собой в тюрьме в 2019 году. Его сообщница Гислен Максвелл была осуждена в 2021 году.
Документы показывают, что Уаттара посетил Израиль в июне 2012 года, за пять дней до чего произошла неудачная попытка государственного переворота против его правительства. Сын и племянница Уаттары встречались с Эпштейном в Нью-Йорке, а Кейта регулярно летала на его частном самолете.
В ноябре 2012 года израильская делегация посетила Абиджан, а затем Барак представил Уаттаре план безопасности на $150 миллионов, включавший пограничную безопасность, обучение армии и центры наблюдения за мобильной и интернет-активностью.