O'tgan yanvar oyida tuman sudi Jumayevni OAV xodimlarini obro'sizlantirishda ayblab, 8,4 million so'm jarimaga tortgan edi. Prokuratura bu jazoni yengil deb hisoblab, shikoyat qildi. Toshkent shahar sudi shikoyatni qanoatlantirib, jarimani bekor qildi va qamoq jazosini belgiladi.
Voqea oldin ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilingan videoga bog'liq bo'lib, unda Toshkent markazida SBDB xodimlaridan qochgan ikkita BMW ko'rsatilgan. Keyinchalik ma'lum bo'lishicha, mashinalardan birini Uzbelas detayling studiyasi rahbari haydagan va u SBDB xodimlari bilan poygadan "yengil jazo" olgani bilan faxrlanib yurgan.
Shuningdek, Jumayevga qamoq jazosidan qochish imkoniyatini bergan sudya avvalroq Li L9 bilan bog'liq baxtsiz hodisa bo'yicha skandal hukm chiqargani va bu hukm fevral oyida bekor qilingani ma'lum bo'ldi.

Ташкентский городской суд отменил решение нижестоящей инстанции о штрафе владельцу автосервиса Uzbelas Performance. Суд назначил Асадбеку Жумаеву административный арест сроком на 10 суток.
В январе районный суд привлек Жумаева к ответственности за дискредитацию сотрудников правоохранительных органов и оштрафовал его на 8,4 миллиона сумов. Прокуратура сочла наказание слишком мягким и обжаловала его. Городской суд удовлетворил протест, отменил штраф и назначил административный арест.
Дело связано с широко обсуждавшимся в соцсетях видео, на котором два автомобиля BMW скрылись от сотрудников СБДД во время рейда в центре Ташкента. Позже выяснилось, что за рулем одного из них находился глава студии детейлинга Uzbelas, который публично хвастался "мягким наказанием" за гонки с сотрудниками СБДД.
Также стало известно, что возможность избежать ареста Жумаеву предоставил тот же судья, чей скандальный вердикт по делу о ДТП с Li L9 был признан необоснованным и отменен в середине февраля.