Xorijiy investorlar Sirdaryo viloyatida ko'mir qazib olishga 1 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev viloyatning kompleks rivojlanishi mavzusida yig'ilish o'tkazdi.
So'nggi yillarda mintaqada 5 milliard dollarga yaqin umumiy qiymatga ega 8 mingdan ortiq biznes-loyihalar amalga oshirilganligi ta'kidlandi. Xitoy, Hindiston, AQSh, Rossiya, Avstriya, Vengriya va boshqa mamlakatlardan investorlar bilan imzolangan kelishuvlar yana 10 milliard dollarlik yangi tashabbuslarni boshlashni nazarda tutadi.
Ijtimoiy sohada 23 ta yangi maktab qurilishi va 448 ta maktab ta'mirlanishi natijasida 102 ming o'quvchi o'rni yaratildi, maktabgacha ta'lim bilan qamrab olish 28% dan 68% ga oshdi. 688 ta ko'p qavatli uylarda 32 mingga yaqin oila uy-joy oldi.
Davlat rahbari mintaqaning rivojlanishi "Yangi O'zbekiston" ning janubiy tayanchini mustahkamlashning muhim qismi ekanligini ta'kidladi. Qashqadaryo, Denov, Jarqo'rg'on, Angor, Muzrabot va Qiziriq tumanlari uchun qashshoqlik darajasini 2,8% ga, ishsizlikni 4,5% ga kamaytirish va qashshoqlikdan xoli hududlar maqomini qo'lga kiritish vazifalari qo'yildi. Sarmoya hajmini 3 milliard dollargacha oshirish va eksportni 1 milliard dollargacha yetkazish rejalashtirilmoqda.
Xitoy investorlari Sariosiyo tumanidagi ko'mir konlarini o'zlashtirishga 1 milliard dollargacha sarmoya kiritishga tayyor ekanligi xabar qilinadi.
Janubiy Afrika kompaniyasi Sasol ko'mir asosida polipropilen, polietilen va kauchuk ishlab chiqarish korxonalarini yaratishga qiziqish bildirdi. Hokimiyat, shuningdek, kamida 200 million dollarlik sanoat klasteri loyihasini ishlab chiqishni buyurdi.
Bundan tashqari, Bezaktop joyida istiqbolli tabiiy tosh koni aniqlandi, uning mahsuloti, baholashlarga ko'ra, Eron, Turkiya va Italiya yetkazib beruvchilari bilan raqobatlasha oladi. Prezident uchastkani geologik o'rganishni tezlashtirishni buyurdi.

Иностранные инвесторы планируют вложить 1 млрд долларов в добычу угля в Сурхандарьинской области. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел совещание на тему комплексного развития области.
Отмечалось, что за последние годы в регионе реализовано более 8 тысяч бизнес-проектов общей стоимостью около 5 млрд долларов. Подписанные соглашения с инвесторами из Китая, Индии, США, России, Австрии, Венгрии и других стран предусматривают запуск новых инициатив ещё на 10 млрд долларов.
В социальной сфере благодаря строительству 23 новых и ремонту 448 школ создано 102 тысячи ученических мест, а охват дошкольным образованием вырос с 28% до 68%. Около 32 тысяч семей получили жильё в 688 многоквартирных домах.
Глава государства подчеркнул, что развитие региона является важной частью укрепления южной опоры «Нового Узбекистана». Поставлены задачи снизить уровень бедности до 2,8%, безработицу — до 4,5%, а также добиться статуса территорий, свободных от бедности, для Термеза, Денау, Джаркургана, Ангорского, Музрабатского и Кизирикского районов. Планируется увеличить объем инвестиций до 3 млрд долларов и довести экспорт до 1 млрд долларов.
Сообщается, что китайские инвесторы готовы вложить до 1 млрд долларов в разработку угольных месторождений Сариосийского района.
Южноафриканская компания Sasol проявила интерес к созданию производств полипропилена, полиэтилена и каучука на основе угля. Власти также поручили разработать проект промышленного кластера стоимостью не менее 200 млн долларов.
Кроме того, в местности Безактоп выявлено перспективное месторождение природного камня, продукция которого, по оценкам, может конкурировать с поставками из Ирана, Турции и Италии. Президент поручил ускорить геологическое изучение участка.