O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Eron va Isroil havo bo'shlig'ining vaqtincha yopilishi sababli O'zbekistondan va mamlakatga bir qancha xalqaro reyslar parvozni davom ettira olmadi va jo'nash aeroportlariga qaytdi.
Ular orasida Fly One Asia aviakompaniyasining 7Q4461 (Andijon – Madina) va 7Q342 (Madina – Toshkent) reyslari bor. Shuningdek, HH901 Qanot Sharq (Toshkent – Dubay) ham qaytishga majbur bo'ldi. 2U7706 Fly Khiva (Madina – Andijon) va 9S3302 Air Samarkand (Jidda – Toshkent) reyslari ham Madina va Jidda aeroportlariga qaytarildi.
Ilgari AQSh prezidenti Donald Tramp Eron va Isroil bilan birgalikda olib borilayotgan keng ko'lamli harbiy operatsiyaning boshlanishini rasman tasdiqladi. Uning so'zlariga ko'ra, zarbalarning maqsadi "bevosita tahdid"ni bartaraf etish va Tehronning yadro quroliga ega bo'lishining oldini olishdir.
Shoshilinch murojaatida Tramp eronlik kuch tuzilmalaridan darhol qurolni qo'yishni talab qildi va "muqarrar o'lim" bilan tahdid qildi, eron xalqi uchun "rejimni ag'darishning yagona imkoniyati" kelganini ta'kidladi.
Havo va dengizdan qilingan masshtabli zarbalar Tehron va boshqa mintaqalardagi asosiy ob'ektlarga, jumladan Mudofaa vazirligi, Razvedka vazirligi, Ali Xomeneyning qarorgohi va Atom energiyasi tashkiloti binolariga tegdi. Operatsiya Eronning raketa sanoati va harbiy-dengiz kuchlarini yo'q qilishga qaratilgan. Isroil manbalariga ko'ra, u to'rt kun davom etadi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Из-за временного закрытия воздушного пространства Ирана и Израиля несколько международных рейсов из Узбекистана и в страну не смогли продолжить полет и вернулись в аэропорты отправления.
Среди них рейсы авиакомпаний Fly One Asia: 7Q4461 (Андижан – Медина) и 7Q342 (Медина – Ташкент). Также вынужден был вернуться HH901 Qanot Sharq (Ташкент – Дубай). Полеты 2U7706 Fly Khiva (Медина – Андижан) и 9S3302 Air Samarkand (Джидда – Ташкент) также были перенаправлены обратно в аэропорты Медины и Джидды.
Ранее президент США Дональд Трамп официально подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана, проводимой совместно с Израилем. По его словам, цель ударов – устранение "непосредственной угрозы" и предотвращение появления у Тегерана ядерного оружия.
В экстренном обращении Трамп потребовал от иранских силовых структур немедленно сложить оружие и пригрозил "неизбежной смертью", подчеркнув, что для иранского народа наступает "единственный шанс свергнуть режим".
Под массированные удары с воздуха и моря попали ключевые объекты в Тегеране и других регионах, включая здания Министерства обороны, Министерства разведки, резиденцию Али Хаменеи и Организацию по атомной энергии. Операция направлена на уничтожение ракетной промышленности и военно-морских сил Ирана. По данным израильских источников, она продлится четыре дня.
На фоне сообщений о пролете американских ракет "Томагавк" через территорию Ирака воздушное пространство Ирана и Израиля было полностью закрыто. Также зафиксирована воздушная тревога над Израилем: по предварительным данным, Иран запустил ракеты.