O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Eron va Isroil havo bo'shlig'ining vaqtincha yopilishi sababli O'zbekistondan va mamlakatga bir qancha xalqaro reyslar parvozni davom ettira olmadi va jo'nash aeroportlariga qaytdi.
Ular orasida Fly One Asia aviakompaniyasining 7Q4461 (Andijon – Madina) va 7Q342 (Madina – Toshkent) reyslari bor. Shuningdek, HH901 Qanot Sharq (Toshkent – Dubay) ham qaytishga majbur bo'ldi. 2U7706 Fly Khiva (Madina – Andijon) va 9S3302 Air Samarkand (Jidda – Toshkent) reyslari ham Madina va Jidda aeroportlariga qaytarildi.
Ilgari AQSh prezidenti Donald Tramp Eron va Isroil bilan birgalikda olib borilayotgan keng ko'lamli harbiy operatsiyaning boshlanishini rasman tasdiqladi. Uning so'zlariga ko'ra, zarbalarning maqsadi "bevosita tahdid"ni bartaraf etish va Tehronning yadro quroliga ega bo'lishining oldini olishdir.
Shoshilinch murojaatida Tramp eronlik kuch tuzilmalaridan darhol qurolni qo'yishni talab qildi va "muqarrar o'lim" bilan tahdid qildi, eron xalqi uchun "rejimni ag'darishning yagona imkoniyati" kelganini ta'kidladi.
Havo va dengizdan qilingan masshtabli zarbalar Tehron va boshqa mintaqalardagi asosiy ob'ektlarga, jumladan Mudofaa vazirligi, Razvedka vazirligi, Ali Xomeneyning qarorgohi va Atom energiyasi tashkiloti binolariga tegdi. Operatsiya Eronning raketa sanoati va harbiy-dengiz kuchlarini yo'q qilishga qaratilgan. Isroil manbalariga ko'ra, u to'rt kun davom etadi.

Uzbekistan, Tashkent – AN Podrobno.uz. Due to the temporary closure of Iranian and Israeli airspace, several international flights from and to Uzbekistan were unable to continue their journeys and returned to departure airports.
These include flights by Fly One Asia: 7Q4461 (Andijan – Medina) and 7Q342 (Medina – Tashkent). HH901 Qanot Sharq (Tashkent – Dubai) was also forced to return. Flights 2U7706 Fly Khiva (Medina – Andijan) and 9S3302 Air Samarkand (Jeddah – Tashkent) were redirected back to Medina and Jeddah airports.
Previously, U.S. President Donald Trump officially confirmed the start of a large-scale military operation against Iran, conducted jointly with Israel. According to him, the strikes aim to eliminate an "immediate threat" and prevent Tehran from acquiring nuclear weapons.
In an emergency address, Trump demanded that Iranian security forces immediately lay down their arms and threatened "inevitable death," emphasizing that this is the "only chance for the Iranian people to overthrow the regime."
Massive air and sea strikes targeted key facilities in Tehran and other regions, including buildings of the Ministry of Defense, Ministry of Intelligence, the residence of Ali Khamenei, and the Atomic Energy Organization. The operation aims to destroy Iran's missile industry and naval forces. According to Israeli sources, it will last four days.
Amid reports of U.S. Tomahawk missiles flying over Iraqi territory, Iranian and Israeli airspace was completely closed. An air raid alert was also recorded over Israel, with preliminary data indicating Iran launched missiles.