O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Eronlik vatandoshlarni Turkmaniston orqali vatanga qaytarish bo'yicha operatsiyani boshladi. Ashxobodagi elchixonamiz Turkmaniston rasmiylari va Tehrondagi hamkasblari bilan kuchaytirilgan rejimda ishlaydi.
Asosiy yig'ilish joyi Turkmaniston-Eron chegarasidagi Serahs shahri bo'ladi, u erda diplomatlar fuqarolarni kutib olishadi. Elchixonaning transport vositalari ularni tashish va hamrohlik qilish uchun tayyor.
Yordam kerak bo'lsa, Turkmanistondagi mas'ul shaxslar bilan bog'laning: Jasur Ashurov (+993 64 78-04-44), Jamshid Buriev (+993 64 99-34-58), Jasur Axmedov (+993 62 20-49-56).
Prezident Shavkat Mirziyoyevning buyrug'i bilan Bosh vazir Abdulla Oripov Fors ko'rfazi davlatlaridagi vatandoshlarni qaytarishni ta'minlaydi.
Yaqin Sharqdagi harbiy vaziyat tufayli O'zbekiston Saudiya Arabistoni, Qatar va boshqa mamlakatlardagi fuqarolarini qaytarish choralarini ko'rmoqda. Uzbekistan Airways 2-martdan Jidda-Toshkent yo'nalishida repatriatsiya reyslarini amalga oshiradi.
MIH chet eldagi fuqarolarga mahalliy rasmiy manbalar va elchixonalarning ma'lumotlarini kuzatishni, konsul ro'yxatiga yozilishni va elchixona kontaktlarini saqlashni tavsiya qiladi.

The Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan has initiated an operation to assist citizens returning from Iran via Turkmenistan. The embassy in Ashgabat has enhanced coordination with Turkmen authorities and colleagues in Tehran.
The main gathering point will be the city of Serakhs on the Turkmen-Iranian border, where diplomats will receive citizens. Embassy vehicles have been mobilized for transport and escort.
For assistance, contacts of responsible persons in Turkmenistan are provided: Jasur Ashurov (+993 64 78-04-44), Jamshid Buriev (+993 64 99-34-58), Jasur Akhmedov (+993 62 20-49-56).
Under President Shavkat Mirziyoyev's directive, Prime Minister Abdulla Aripov is ensuring the return of citizens from Persian Gulf states.
Due to the military situation in the Middle East, Uzbekistan is also organizing repatriation from Saudi Arabia, Qatar, and other countries. Uzbekistan Airways will operate repatriation flights on the Jeddah-Tashkent route starting March 2.
The MFA advises citizens abroad to monitor information from local authorities and diplomatic missions, register with consulates, and keep embassy contacts handy.