O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Eronlik vatandoshlarni Turkmaniston orqali vatanga qaytarish bo'yicha operatsiyani boshladi. Ashxobodagi elchixonamiz Turkmaniston rasmiylari va Tehrondagi hamkasblari bilan kuchaytirilgan rejimda ishlaydi.
Asosiy yig'ilish joyi Turkmaniston-Eron chegarasidagi Serahs shahri bo'ladi, u erda diplomatlar fuqarolarni kutib olishadi. Elchixonaning transport vositalari ularni tashish va hamrohlik qilish uchun tayyor.
Yordam kerak bo'lsa, Turkmanistondagi mas'ul shaxslar bilan bog'laning: Jasur Ashurov (+993 64 78-04-44), Jamshid Buriev (+993 64 99-34-58), Jasur Axmedov (+993 62 20-49-56).
Prezident Shavkat Mirziyoyevning buyrug'i bilan Bosh vazir Abdulla Oripov Fors ko'rfazi davlatlaridagi vatandoshlarni qaytarishni ta'minlaydi.
Yaqin Sharqdagi harbiy vaziyat tufayli O'zbekiston Saudiya Arabistoni, Qatar va boshqa mamlakatlardagi fuqarolarini qaytarish choralarini ko'rmoqda. Uzbekistan Airways 2-martdan Jidda-Toshkent yo'nalishida repatriatsiya reyslarini amalga oshiradi.
MIH chet eldagi fuqarolarga mahalliy rasmiy manbalar va elchixonalarning ma'lumotlarini kuzatishni, konsul ro'yxatiga yozilishni va elchixona kontaktlarini saqlashni tavsiya qiladi.

Министерство иностранных дел Узбекистана начало операцию по оказанию содействия гражданам, возвращающимся на родину из Ирана транзитом через Туркменистан. Посольство в Ашхабаде перешло на усиленный режим взаимодействия с туркменскими властями и коллегами в Тегеране.
Ключевой точкой сбора станет город Серахс на туркмено-иранской границе, где дипломаты будут встречать граждан. Для транспортировки мобилизован служебный автотранспорт посольства.
Для помощи предоставлены контакты ответственных лиц в Туркменистане: Жасур Ашуров (+993 64 78-04-44), Жамшид Буриев (+993 64 99-34-58), Жасур Ахмедов (+993 62 20-49-56).
По поручению президента Шавката Мирзиёева премьер-министр Абдулла Арипов обеспечивает возвращение граждан из государств Персидского залива.
В связи с военной ситуацией на Ближнем Востоке Узбекистан также организует репатриацию граждан из Саудовской Аравии, Катара и других стран. Uzbekistan Airways с 2 марта выполняет рейсы по маршруту Джедда – Ташкент.
МИД рекомендует гражданам за рубежом отслеживать информацию официальных органов и дипломатических представительств, вставать на консульский учет и иметь контакты посольств.