O'zbekiston Markaziy banki 3-mart kuni o'lchovli oltin qotishmalarni sotish va qayta sotib olish narxlarini yangiladi. Narxlar kun davomida o'zgarishi mumkin. Regulyator ta'kidlashicha, narxlar global oltin bozoridagi vaziyatga qarab tuzatilishi mumkin.
Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, 5 grammlik qotishma 10 864 000 so'mga, 10 grammlik - 21 728 000 so'mga, 20 grammlik - 43 456 000 so'mga sotiladi. 50 va 100 grammlik qotishmalar mos ravishda 108 640 000 va 217 281 000 so'mga sotiladi.
Qayta sotib olish narxi pastroq. Saqlangan qadoqlashda 5 grammlik qotishma 10 442 000 so'mga, 10 grammlik - 20 884 000 so'mga, 20 grammlik - 41 769 000 so'mga, 50 grammlik - 104 421 000 so'mga, 100 grammlik - 208 843 000 so'mga qabul qilinadi. Buzilgan qadoqlashda narx texnik ekspertizadan keyin pasaytiriladi.
Spot.uz ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi yil ichida O'zbekistonda oltin 78 foizga qimmatlashgan. 26-yanvarda 5 grammlik qotishma narxi birinchi marta 10 million so'mdan oshgan. Biroq fevral oyi boshida narx bu chegaradan pastga tushgan va o'tgan hafta boshlanguncha 10,4 million so'mdan yuqori bo'lmagan.
Global bozor vaziyati: CBS News ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi 12 oy ichida oltin narxi ikki barobardan ko'p oshgan. Bir yil oldin metall untsiya uchun taxminan 2 624 dollarga savdo qilingan. 2025-yilda o'ntalab yangi tarixiy maksimumlar qayd etilgan. 2026-yil yanvarida narx birinchi marta untsiya uchun 5 000 dollardan oshgan, keyin 5 589,38 dollar rekordi o'rnatilgan. Mart oyi boshida oltin 5 400 dollar ustida saqlanmoqda. O'sishni qo'llab-quvvatlovchi omillar saqlanib qolmoqda.

Центральный банк Узбекистана 3 марта обновил цены на продажу и обратный выкуп мерных золотых слитков. Котировки могут корректироваться в течение дня. Регулятор отметил, что цены могут меняться в зависимости от ситуации на мировом рынке золота.
Согласно данным Центробанка, 5-граммовый слиток продаётся по 10 864 000 сумов, 10-граммовый — по 21 728 000 сумов, 20-граммовый — по 43 456 000 сумов. Слитки весом 50 и 100 граммов реализуются по 108 640 000 и 217 281 000 сум соответственно.
Цена обратного выкупа ниже. При сохранённой упаковке 5-граммовый слиток принимается по 10 442 000 сумов, 10-граммовый — по 20 884 000 сумов, 20-граммовый — по 41 769 000 сумов, 50-граммовый — по 104 421 000 сумов, 100-граммовый — по 208 843 000 сумов. При повреждённой упаковке выкуп осуществляется по сниженной цене после технической экспертизы.
По данным Spot.uz, за последний год золото в Узбекистане подорожало на 78 процентов. 26 января стоимость 5-граммового слитка впервые превысила 10 млн сумов. Однако в начале февраля цена опустилась ниже этой отметки и до начала прошлой недели не поднималась выше 10,4 млн сумов.
Ситуация на мировом рынке: Согласно материалу CBS News, за последние 12 месяцев золото более чем удвоилось в цене. Год назад металл торговался примерно по 2 624 доллара за унцию. В течение 2025 года были зафиксированы десятки новых исторических максимумов. К январю 2026 года цена впервые превысила 5 000 долларов за унцию, после чего был установлен рекорд — 5 589,38 доллара. В начале марта золото удерживается выше отметки 5 400 долларов. Факторы, поддерживающие рост, сохраняются.
В материале CBS News также говорится, что в 2025 году центральные банки продолжили наращивать золотые резервы. Ослабление доллара США, ожидания снижения ставок Федеральной резервной системой и геополитическая напряжённость усилили привлекательность золота как защитного актива.