Toshkentda 2-mart kuni ko'cha-yo'l tarmog'ining holati va o'tkazuvchanligini yaxshilash bo'yicha rejalashtirilgan ishlar davom etdi. Tadbirlar ob-havo sharoitlarini hisobga olgan holda o'tkazilmoqda va harakat xavfsizligini ta'minlash hamda transport oqimlarini samarali tashkil etishga qaratilgan.
Foto: Toshkent shahar hokimiyati
Toshkent hokimiyatining ma'lumotlariga ko'ra, joriy ta'mirlash doirasida 7 002 kv. m maydonda yo'l qoplamasi frezalash ishlari amalga oshirildi. Ishlar Bektemir tumanidagi Oxanguzar ko'chasida, Mirabad tumanidagi Bonakatiy ko'chasida, Almazar tumanidagi Chimbay ko'chasida, Sergeli tumanidagi 4-Kushkurgan yo'lagida, Shayxontohur tumanidagi Xiromi, Bedil ko'chalari va 2-Uchkurgan yo'lagida, Yunusobod tumanidagi Baraka ko'chasida, Yakkasaroy tumanidagi Sirojiddinov ko'chasida, shuningdek Furqat, Bobur va Buyuk ipak yo'li markaziy ko'chalarida olib borildi.
Asfalt yotqizish 3 899 kv. m maydonda Yangihayot tumanidagi Do'stlik, Qurg'ontepa va Chinor ko'chalarida, shuningdek Buyuk ipak yo'li va Qorasoroy markaziy ko'chalarida amalga oshirildi.
Poytaxt hokimiyatida, shuningdek, Osiye va Maxtumquli ko'chalarida 4 000 metr gorizontal yo'l belgilari chizilganligi haqida xabar berildi. Ishlar tungi vaqtda – soat 00:00 dan 06:00 gacha olib borildi.
Bundan tashqari, Buyuk ipak yo'li, Muqimiy, Bobur, No'kis, Sebzor va Labzak ko'chalarida 14 ta yangi yo'l belgisi o'rnatildi, 51 ta belgi almashtirildi.
Aqlli harakatni tartibga solish tizimini joriy etish bo'yicha ishlar davom etmoqda. Qazish ishlari Qatortol – Taxtapul va Qatortol – 1-Qatortol yo'lagi chorrahalarida olib borilmoqda. Kabel-montaj ishlari Chuponota va Hamkorbank ko'chalari kesishmasida amalga oshirilmoqda.
Farobiy ko'chasida asfalt qoplamasini bir necha nuqtalarda kesish ishlari bajarildi. Lutfiy va Chuponota ko'chalari chorrahasida svetofor jihozlari o'rnatildi.
Mirzo Ulug'bek tumanidagi Buyuk ipak yo'lida kommunal xizmatlar bilan birgalikda lyuklarning holati o'rganildi, bordyurlar o'rnatish ishlari boshlandi, Mirishkor, Zaytun va Shurtepa ko'chalari bilan kesishmalardagi yo'l belgilari yangilandi.
Shuningdek, Shukur Burhonov ko'chasi bilan kesishmada avtobus bekatini yangilash ishlari boshlandi. Eski konstruksiya vaqtincha ko'chiriladi.

В Ташкенте 2 марта продолжились плановые работы по улучшению состояния и пропускной способности улично-дорожной сети. Мероприятия проводятся с учетом погодных условий и направлены на обеспечение безопасности движения и эффективную организацию транспортных потоков.
Как сообщили в хокимияте Ташкента, в рамках текущего ремонта выполняется фрезерование дорожного покрытия на площади 7 002 кв. м. Работы ведутся в Бектемирском районе на улице Охангузар, в Мирабадском — на улице Бонакатий, в Алмазарском — на улице Чимбай, в Сергелийском — на 4-м проезде Кушкурган, в Шайхантахурском — на улицах Хироми, Бедил и 2-м проезде Учкурган, в Юнусабадском — на улице Барака, в Яккасарайском — на улице Сирожиддинова, а также на центральных улицах Фурката, Бабура и Буюк ипак йули.
Асфальтирование проводится на площади 3 899 кв. м в Янгихаетском районе на улицах Дустлик, Кургантепа и Чинор, а также на центральных улицах Буюк ипак йули и Карасарай.
В столичном хокимияте также сообщили, что на улицах Осие и Махтумкули нанесено 4 000 метров горизонтальной дорожной разметки. Работы проводились в ночное время — с 00:00 до 06:00.
Кроме того, на улицах Буюк ипак йули, Мукими, Бабура, Нукус, Себзор и Лабзак установлены 14 новых дорожных знаков, 51 знак заменён.
Продолжаются работы по внедрению интеллектуальной системы регулирования движения. Земляные работы ведутся на перекрестках Катортол – Тахтапуль и Катортол – 1-й проезд Катортол. Кабельно-монтажные работы проводятся на пересечении улиц Чупонота и Хамкорбанк.
На улице Фароби выполнена резка асфальтового покрытия в нескольких точках. На перекрестке улиц Лутфи и Чупонота смонтировано светофорное оборудование.
В Мирзо-Улугбекском районе на улице Буюк ипак йули совместно с коммунальными службами изучено состояние люков, начаты работы по установке бордюров, обновлены дорожные знаки на пересечениях с улицами Миришкор, Зайтун и Шуртепа.
Также на пересечении с улицей Шукура Бурханова начаты работы по обновлению автобусной остановки. Старая конструкция будет временно перенесена.