O‘zgidromet ma’lumotiga ko‘ra, Toshkent shahri va Toshkent viloyatida yomg‘ir yog‘ganiga qaramay, havodagi PM2,5 va PM10 zarrachalari miqdori sezilarli darajada kamaymagan va havo sifati yaxshilanmagan. Agentlik buning sabablarini tushuntirdi.
Odatda, yomg‘ir chang va mayda zarrachalarni yuvib tushirish orqali havoni tozalashga yordam beradi. Biroq, tuman paytida va yomg‘irdan keyin PM2,5 konsentratsiyasining oshishi tabiiy holat ekanligi ta’kidlandi.
O‘zgidrometning xabarida: "Yomg‘ir havoni tozalovchi omil sifatida qabul qilinsa-da, atmosferadagi jarayonlar murakkabdir. Tuman mayda suv tomchilari majmuasi bo‘lib, ularda chang va qorakul zarrachalari to‘planadi, shuningdek, ikkilamchi aerozollar shakllanadi. Tuman sharoitida shamol sust bo‘ladi, havo aylanishi cheklanadi va harorat inversiyasi kuzatiladi. Bu omillar ifloslantiruvchi moddalarning yerga yaqin qatlamda ushlanib qolishiga sabab bo‘ladi, bu esa PM2,5 konsentratsiyasining oshishiga olib keladi", deyiladi.
Kuchli yomg‘ir paytida ifloslantiruvchi moddalar yuvilib tushishi mumkin, lekin yomg‘irdan keyin mayda zarrachalar konsentratsiyasining qayta oshishi ehtimoli mavjud. Bunga yuqori namlik sharoitida zarrachalarning gigroskopik xususiyatlarga ega bo‘lib, o‘lchami kattalashishi va o‘lchov asboblari tomonidan faolroq qayd etilishi sabab bo‘ladi. Shuningdek, namlikning bug‘lanishi ikkilamchi aerozollar hosil bo‘lishini kuchaytirishi mumkin. Shamol bo‘lmagan holatda ifloslantiruvchi moddalar yerga yaqin qatlamda to‘planishda davom etadi.
3-mart kuni soat 9:00 holatiga ko‘ra, Toshkentdagi PM2,5 zarrachalarining o‘rtacha sutkalik miqdori 78 mkg/m3 ni tashkil etdi, bu milliy standart bo‘yicha ruxsat etilgan me’yordan (60 mkg/m3) 30% ga ko‘p. PM10 zarrachalarining miqdori esa 85 mkg/m3 ni tashkil qilib, ruxsat etilgan me’yordan (300 mkg/m3) oshmadi.

По данным Узгидромета, несмотря на прошедший дождь, в городе Ташкенте и Ташкентской области не наблюдалось значительного снижения концентрации мелкодисперсных частиц (PM2,5 и PM10) и улучшения качества воздуха. Агентство объяснило причины этого явления.
Обычно осадки способствуют очищению воздуха, смывая пыль и мелкие частицы. Однако подчеркивается, что увеличение концентрации PM2,5 во время тумана и после дождя является естественным состоянием.
В сообщении Узгидромета говорится: "Хотя дождь воспринимается как очищающий фактор, реальные атмосферные процессы гораздо сложнее. Туман представляет собой совокупность мелких капель воды, в которых накапливаются пыль и сажа, а также формируются вторичные аэрозоли. В условиях тумана обычно ослабевает ветер, ограничивается циркуляция воздуха и наблюдается температурная инверсия. Эти факторы приводят к удержанию загрязняющих веществ в приземном слое атмосферы, что вызывает рост концентрации PM2,5".
Во время сильных осадков крупные капли дождя могут эффективно смывать загрязняющие вещества, что временно снижает показатели. Однако после дождя возможен повторный рост концентрации мелкодисперсных частиц. Это объясняется гигроскопическими свойствами частиц в условиях высокой влажности, их увеличением в размерах и более активной регистрацией измерительными приборами. Кроме того, испарение влаги после осадков может усилить образование вторичных аэрозолей. При отсутствии ветра загрязняющие вещества продолжают накапливаться в приземном слое.
По состоянию на 9:00 3 марта, среднесуточное количество частиц PM2,5 в воздухе столицы составило 78 мкг/м3, что на 30% превышает допустимую норму по национальному стандарту (60 мкг/м3). Количество частиц PM10 составило 85 мкг/м3, не превышая допустимую норму (300 мкг/м3).