Isroilda 12-martgacha favqulodda holat joriy etilgani munosabati bilan O'zbekiston elchixonasi mamlakatda vaqtincha yashovchi fuqarolar uchun favqulodda murojaat qildi.
Elchixona quyidagi xavfsizlik choralariga qat'iy rioya qilishni tavsiya qiladi:
- Sirena eshitilganda darhol eng yaqin bombo'pana yoki himoyalangan xonaga o'ting
- Raketa qulash joylari va havo mudofaasi tizimlarini suratga olmang - bu xavfli va huquqiy javobgarlikni keltiradi
- Raketa qoldiqlari yoki noma'lum narsalarni ko'rsangiz, ularga yaqinlashmang, xavfsiz masofaga cheking va xavfsizlik xizmatiga xabar bering
Aloqa va yordam:
- Xorijiy ishchilar Isroil Ichki ishlar vazirligining Aholi va immigratsiya boshqarmasi (PIBA) call-markaziga murojaat qilishlari mumkin: 1-700-707-889
- Isroil favqulodda xizmatlari: 100 (Politsiya), 101 (Tez yordam), 102 (Yong'in-o'chirish), 104 (Orqa qo'mondonlik)
Misr orqali chetga chiqish tartibi:
Agar vatanga qaytish zarur bo'lsa, Misr bilan chegaradagi "Taba/Begin" chekka nazorat punkti orqali chiqish mumkin. U yerdan Sharm al-Shayxga (270 km) avtobus yoki mashina bilan borish mumkin. Sharm al-Shayx aeroportidan O'zbekistonga Uzbekistan Airways, Centrum Air, Qanot Sharq, Air Samarkand va boshqa aviakompaniyalar reyslar amalga oshiradi.

В связи с введением в Израиле чрезвычайного положения до 12 марта посольство Узбекистана выступило с экстренным обращением к гражданам, временно проживающим на территории страны.
Дипмиссия призывает строго соблюдать меры безопасности:
- При звуке сирены немедленно пройти в ближайшее бомбоубежище или защищенное помещение
- Не снимать на фото или видео места падения ракет и работу систем ПВО — это опасно и влечет юридическую ответственность
- При обнаружении обломков ракет или неизвестных предметов не приближаться к ним, отойти на безопасное расстояние и сообщить в службу безопасности
Контакты и помощь:
- Иностранные работники могут обращаться в Колл-центр Управления по делам населения и иммиграции (PIBA) МВД Израиля: 1-700-707-889
- Телефоны экстренных служб Израиля: 100 (Полиция), 101 (Скорая помощь), 102 (Пожарно-спасательная служба), 104 (Командование тыла)
Порядок возможного выезда через Египет:
При необходимости возвращения на родину возможен выезд через КПП "Таба/Бегин" на границе с Египтом. Оттуда до Шарм-эш-Шейха (270 км) можно добраться на автобусе или автомобиле. Из аэропорта Шарм-эш-Шейха в Узбекистан выполняют рейсы Uzbekistan Airways, Centrum Air, Qanot Sharq, Air Samarkand и другие авиакомпании.
Контакты при возникновении проблем:
- Посольство в Египте: +20233364516, +201281444867
- Посольство в Израиле: Рабочие номера: 03-672-2466, 03-672-2371, 03-758-5075, 03-758-5076; Экстренная связь (24/7): +972 54 485 1397; Telegram-канал: KONSULLIK XIZMATI; E-mail:
Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в браузере должен быть включен Javascript.
Дипмиссия призывает граждан доверять исключительно официальным источникам информации и сохранять бдительность.