Toshkentda qurilish kompaniyasi rahbari, xavfsizlik me'yorlarini buzgan holda qurilgan 12 qavatli turar-joy binosini ekspluatatsiyaga topshirish uchun pora taklif qilgan. Gumonlanuvchi hibsga olindi, unga 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo'llanilishi mumkin.
Yakkasaroy tumanida xususiy kompaniya rahbari ko'p qavatli turar-joy binosini qurib tugatgan. Biroq, ob'ektni tekshirish natijasida yong'in xavfsizligi va texnik qoidalar buzilganligi aniqlangan, bu esa binoni rasmiy qabul qilishni imkonsiz qilgan.
Qonuniy tartiblarni chetlab o'tish va Nazorat.MS.UZ elektron portali orqali ijobiy xulosa olish uchun quruvchi Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimiga 30 ming dollar miqdorida pora taklif qilgan. Bu mablag'lar kelajakdagi aholi xavfsizligiga tahdid bo'lishiga qaramay, ruxsat beruvchi hujjatlarni imzolash uchun to'lov sifatida mo'ljallangan.
Vazirlik xodimi prinsipiallik ko'rsatib, kelgan noqonuniy taklif haqida o'z vaqtida rahbariyatni xabardor qilgan. Natijada, Davlat xavfsizlik xizmati, Favqulodda vaziyatlar vazirligining O'z xavfsizligi boshqarmasi va Bosh prokuratura departamenti qo'shma maxsus operatsiyasi davomida quruvchi butun summani topshirish paytida qo'lga olindi.
Hibsga olingan shaxsga nisbatan 211-modda 3-qismi "a" bandi ("O'ta katta miqdorda pora berish") bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan. Sud hibsga olish choralarini qo'llagan. Hozirgi vaqtda tergov voqea barcha holatlarini aniqlash bo'yicha ishni davom ettirmoqda.

В Ташкенте руководитель строительной компании предложил взятку для ввода в эксплуатацию 12-этажного жилого дома, построенного с нарушениями норм безопасности. Подозреваемый задержан, ему грозит до 15 лет лишения свободы.
В Яккасарайском районе столицы руководитель частной компании завершил строительство многоэтажного жилого дома. Однако проверка объекта выявила нарушения норм пожарной безопасности и технических регламентов, что сделало официальную приемку здания невозможной.
Чтобы обойти законные процедуры и получить положительное заключение через электронный портал Nazorat.MS.UZ, застройщик предложил сотруднику Ташкентского городского управления МЧС взятку в размере 30 тысяч долларов. Эти средства предназначались для подписания разрешительных документов, несмотря на угрозы безопасности будущих жильцов.
Сотрудник ведомства проявил принципиальность и своевременно уведомил руководство о поступившем незаконном предложении. В результате совместной спецоперации Службы государственной безопасности, Управления собственной безопасности МЧС и Департамента при Генпрокуратуре застройщик был задержан с поличным при передаче всей суммы.
В отношении задержанного возбуждено уголовное дело по пункту "а" части 3 статьи 211 ("Дача взятки в особо крупном размере"). Суд санкционировал меру пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время следствие продолжает работу по установлению всех обстоятельств произошедшего.