Hindiston farmatsevtika sanoati, global generik dori ta’minotining asosiy ustuni bo‘lib, Eron urushi energiya bozorlari va savdo yo‘llarini izdan chiqarishi sababli jiddiy bosim ostida qolmoqda.
Hindiston generik dorilarning eng yirik ishlab chiqaruvchisi bo‘lib, 50 milliard dollarlik farmatsevtika sektori global generik dori hajmining taxminan 20 foizini ta’minlaydi. Eksportning yarmidan ko‘pi AQSh va Yevropa Ittifoqi kabi qattiq tartibga solingan bozorlarga yo‘naltirilgan.
Hindiston ishlab chiqaruvchilari AQShdagi barcha generik retseptlarning 47 foizini yetkazib beradi. Sanoatning asosiy muammosi – faol farmatsevtik moddalarning (API) 60-70 foizi Xitoydan import qilinishidir.
Eron urushi bilan bog‘liq neft narxining oshishi yuk tashish tariflari va dori ishlab chiqarishda ishlatiladigan asosiy kimyoviy erituvchilar narxini oshirmoqda. Bu esa hatto oddiy dori vositalarini ishlab chiqarish tannarxini ko‘tarmoqda.
SynCore konsalting kompaniyasi direktori Javin Bhindening so‘zlariga ko‘ra, “hatto metanol kabi neft bilan bog‘liq asosiy kirish materiallari va izopropil spirti kabi mahsulotlar narxi keskin oshdi, bu esa metformin va paratsetamol kabi muhim dorilar tannarxini ko‘tardi”.
Hozircha ko‘plab kompaniyalar bir necha oylik zaxiralar hisobiga chidab turibdi, biroq sanoat mutaxassislari ogohlantirishicha, agar ta’minot noaniqligi davom etsa, haqiqiy ta’sir bir necha oy ichida namoyon bo‘lishi mumkin.
Hindiston hukumati qisqa muddatli yordam va uzoq muddatli choralarni qo‘llamoqda: asosiy kirish materiallariga import bojlarini bekor qilish va muhim dori vositalari narxiga cheklangan oshirishga ruxsat berish.
Savdo kotibi Rajesh Agrawalning ta’kidlashicha, “Yaqin Sharqdagi uzoq davom etadigan mojaro Hindistonning nafaqat mintaqaga, balki boshqa global bozorlarga eksportiga ham zarar yetkazishi mumkin”.
Sobiq farmatsevtika rahbari va jamoat salomatligi faoli Dinesh Thakurning aytishicha, surunkali kasalliklar uchun dorilar zaxiralari bir necha oyga yetadi, ammo vaktsina va inyeksion preparatlar kabi sovuq zanjir mahsulotlari uchun xavf darhol yuzaga keladi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining sobiq bosh olimi Soumya Swaminathan ogohlantirganidek, “agar ta’minot zanjiridagi uzilishlar davom etsa, farmatsevtika ishlab chiqarishiga ta’sir ko‘rsatishi, narxlarning oshishi yoki global tanqislikka olib kelishi mumkin”.
Sanoat mutaxassislari va savdo uyushmalarining hisob-kitoblariga ko‘ra, uzilishlar hind dori ishlab chiqaruvchilariga taxminan 300-500 million dollarga tushishi mumkin, agar yuk tashish muammolari davom etsa, yo‘qotishlar yanada oshishi mumkin.

Фармацевтическая промышленность Индии, являющаяся основой глобальных поставок дженериков, испытывает серьезное давление из-за войны с Ираном, которая нарушает энергетические рынки и торговые пути.
Индия является крупнейшим производителем дженериков: ее фармацевтический сектор объемом 50 миллиардов долларов обеспечивает около 20% мирового объема дженериков. Более половины экспорта направляется на строго регулируемые рынки, включая США и ЕС.
Индийские производители также поставляют около 47% всех рецептов на дженерики в США. Ключевая проблема отрасли — зависимость от импорта активных фармацевтических ингредиентов (API), 60–70% которых поступает из Китая.
Рост цен на нефть, связанный с войной с Ираном, повышает ставки фрахта и стоимость ключевых химических растворителей, используемых в производстве лекарств, увеличивая себестоимость даже базовых медикаментов.
По словам Джавина Бхинде, директора консалтинговой компании SynCore, «даже базовые нефтехимические компоненты, такие как метанол и изопропиловый спирт, резко подорожали, что повысило стоимость таких ключевых препаратов, как метформин и парацетамол».
Хотя многие компании пока защищены запасами на несколько месяцев, отраслевые эксперты предупреждают, что реальное влияние может проявиться в ближайшие месяцы, если поставки останутся неопределенными.
Правительство Индии принимает меры краткосрочной помощи и долгосрочные меры: от отмены импортных пошлин на ключевые компоненты до разрешения ограниченного повышения цен на жизненно важные лекарства.
Министр торговли Раджеш Агравал заявил, что «затяжной конфликт на Ближнем Востоке может нанести ущерб экспорту Индии не только в регион, но и на другие мировые рынки».
Бывший фармацевтический руководитель и активист в области общественного здравоохранения Динеш Тхакур отметил, что запасы лекарств для хронических заболеваний могут продержаться несколько месяцев, но для вакцин и инъекционных препаратов уязвимость возникает немедленно.
Бывший главный ученый ВОЗ Сумья Сваминатан предупредила: «Если сбои в цепочке поставок продолжатся, производство лекарств может пострадать, что приведет к росту цен или даже глобальному дефициту».
По оценкам отраслевых экспертов и торговых ассоциаций, сбои могут обойтись индийским производителям лекарств примерно в 300–500 миллионов долларов, и потери могут возрасти, если проблемы с доставкой сохранятся.