AQSh va Isroilning 28-fevralda boshlagan Eron hujumlari va Tehronning javobiy zarbalari Fors ko‘rfazi mintaqasidagi global energiya va moliya bozorlarini izdan chiqardi. Eronning ballistik raketalari Isroil, AQSh harbiy bazalari, neft omborlari va boshqa infratuzilmalarni nishonga olgan. Fors bo‘g‘zidagi tankerlarga hujumlar esa dunyo neft va gazining 20 foizini tashishni amalga oshiradigan bu tor kanaldagi harakatni keskin kamaytirdi.
Bularning barchasi neft narxlarini keskin oshirishga olib keldi. Dushanba kuni ertalab Brent neftining narxi barreliga 106 dollarni tashkil etdi, bu 27-fevraldagi 72 dollardan 40 foizga yuqori. Kpler kompaniyasining katta neft tahlilchisi Muyu Xuning so‘zlariga ko‘ra, suyuq tabiiy gaz (LNG) narxlari urush boshlanganidan beri deyarli 60 foizga oshgan. 2-martda QatarEnergy Eron dron hujumidan so‘ng LNG ishlab chiqarishini to‘xtatdi, bu esa global LNG bozorini qiyin ahvolga solmoqda.
Muyu Xuning ta‘kidlashicha, Fors ko‘rfazidan neft va qayta ishlangan mahsulotlar xaridorlarga yetib bormasa, Osiyo mamlakatlari yuqori narxlarda muqobil manbalarni izlashga va favqulodda choralarni qo‘llashga majbur bo‘ladi. AQSh Energiya Axborot Agentligi ma‘lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda bo‘g‘oz orqali o‘tgan neftning 84 foizi va LNGning 83 foizi Osiyoga yo‘naltirilgan. Xitoy, Hindiston, Yaponiya va Janubiy Koreya bu neft yuklarining deyarli 70 foizini tashkil qiladi.
Global Petrol Prices ma‘lumotlariga ko‘ra, kamida 85 mamlakatda 28-fevraldan beri benzin narxlari oshgan. Kambodja benzin narxini deyarli 68 foizga oshirish bo‘yicha rekordchi bo‘ldi, Vyetnam 50 foiz, Nigeriya 35 foiz, Laos 33 foiz, Kanada esa 28 foiz o‘sishni qayd etdi. Bu narx o‘sishlari hukumatlarni yoqilg‘i tejash uchun qat‘iy choralar ko‘rishga majbur qildi: Pokiston va Filippinda davlat xizmatchilari uchun to‘rt kunlik ish haftasi joriy qilindi, Tailandda uzoq masofadan ishlash majburiy, Myanmarda esa transport vositalari faqat navbatma-navbat kunlarda harakatlanishi mumkin.
Iqtisodchilarning ta‘kidlashicha, bu choralar iqtisodiyotlarning unumdorligiga ta‘sir qiladi, ular kamroq ishlab chiqaradi va kamroq xizmat ko‘rsatadi, bu esa iqtisodiy inqirozni yanada chuqurlashtiradi. Muyu Xu ogohlantirganidek, Fors bo‘g‘zining yopilishining iqtisodiy ta‘siri endigina namoyon bo‘la boshladi, kelgusi haftalarda yoqilg‘i narxlarining oshishi, talabning cheklanishi va nihoyat inflyatsiya kabi makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarga ta‘siri kuzatilishi kutilmoqda.
Bloomberg News hisobotiga ko‘ra, urush boshlanganidan beri global aksiyalar 5,5 foizga tushib, Osiyo fond bozorlari eng katta zarar ko‘rdi. Yaqin Sharq bo‘yicha Global Masalalar Kengashining rezident bo‘lmagan katta stipendiati Frederik Shnayderning aytishicha, Osiyo va boshqa fond bozorlarining AQShdan ko‘ra ko‘proq pasayishi ularning energiya inqiroziga ko‘proq ta‘sir qilishini aks ettiradi. Shuningdek, Rossiya aksiyalari yuqoriga qarab harakatlanmoqda, chunki Rossiya Fors ko‘rfaziga qaram bo‘lmagan yirik uglevodorod yetkazib beruvchi sifatida urushdan foyda olishi mumkin.
Xalqaro Valyuta Jamg‘armasining bosh direktori Kristalina Georgieva urush uzoq davom etsa, global iqtisodiyot uchun inflyatsiya xavfini keltirib chiqarishini ogohlantirdi. Tarixiy jihatdan neft narxlarining zarbalari stagflyatsiyani (inflyatsiya va ishsizlikning bir vaqtning o‘zida o‘sishi) chaqirgan. Iqtisodchilar 1973, 1978 va 2008-yillardagi inqirozlarni har bir muhim neft narxi o‘sishining qandaydir shaklda global turg‘unlikka olib kelganligining dalili sifatida ko‘rsatmoqda.
Shnayderning ta‘kidlashicha, G‘arbda Yevropa urushning iqtisodiy ta‘sirini sezmoqda, chunki qit‘a Nord Stream gaz quvurlariga hujumlar va Rossiyaga qo‘yilgan sanksiyalar orqali allaqachon Rossiya uglevodorodlaridan uzilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa sanoati allaqachon yuqori energiya xarajatlari bilan qiynalmoqda va bu urush uzoq muddatli pasayishdan aziyat chekayotgan iqtisodiyotga yana bir stress qo‘shmoqda. AQShga kelsak, mamlakat energiya jihatidan o‘z-o‘zini ta‘minlaydi, ammo benzin narxlari jamoatchilik noroziligining og‘ir nuqtasidir.
Urush nafaqat neft narxlarini oshirdi, balki global sayohatni ham izdan chiqardi, ba‘zi yo‘nalishlarda aviakompaniya chiptalari narxini osmon balandligiga ko‘tardi. Qantas Airways, SAS, Air New Zealand, IndiGo va Air India kabi aviakompaniyalar yoqilg‘i narxlarining keskin o‘sishini bahona qilib, aviachipta narxlarini oshirishni e‘lon qildi. Osiyo va Avstraliyadan Yevropa va AQShga parvozlar Fors ko‘rfazi mintaqasidagi havo makonining yopilishi tufayli uzoqroq parvoz qilishga majbur bo‘ldi, bu esa aviachipta narxlarini yana oshirdi.

Удары США и Израиля по Ирану, начавшиеся 28 февраля, и ответные удары Тегерана по странам Персидского залива дестабилизировали глобальные энергетические и финансовые рынки. Иранские баллистические ракеты поразили цели в Израиле, на американских военных базах, нефтехранилищах и другой инфраструктуре региона. Атаки на танкеры в Ормузском проливе резко сократили движение через этот узкий канал, по которому проходит около 20% мировых поставок нефти и газа.
Всё это привело к резкому росту цен на нефть. К утру понедельника цена барреля нефти марки Brent, отраслевого эталона, достигла 106 долларов, что более чем на 40% выше уровня в 72 доллара на 27 февраля. По словам старшего аналитика по сырой нефти компании Kpler Муйю Сюй, цены на сжиженный природный газ (СПГ) выросли ещё резче — почти на 60% с начала войны. 2 марта QatarEnergy приостановила производство СПГ после атаки иранского дрона, что создало напряжение на глобальном рынке СПГ.
Муйю Сюй подчеркнула, что если нефть и нефтепродукты из Персидского залива не смогут достичь покупателей, страны, особенно в Азии, будут вынуждены искать альтернативные поставки по более высоким ценам и принимать чрезвычайные меры. По данным Управления энергетической информации США, около 84% сырой нефти и 83% СПГ, прошедших через пролив в 2024 году, были направлены в Азию. Китай, Индия, Япония и Южная Корея составили почти 70% этих нефтяных поставок.
Согласно данным платформы Global Petrol Prices, по меньшей мере 85 стран сообщили о росте цен на бензин с 28 февраля. Камбоджа зафиксировала самый высокий рост цен на бензин — почти на 68%, Вьетнам — на 50%, Нигерия — на 35%, Лаос — на 33%, Канада — на 28%. Этот рост цен заставил правительства принять жёсткие меры по экономии топлива: Пакистан и Филиппины ввели четырёхдневную рабочую неделю для госслужащих, Таиланд сделал удалённую работу обязательной, в Мьянме автомобили могут ездить только через день, а на Шри-Ланке для покупки топлива требуется онлайн-регистрация.
Экономисты отмечают, что эти меры снижают производительность экономик, что углубляет кризис. Муйю Сюй предупредила, что экономические последствия закрытия Ормузского пролива только начинают проявляться, и в ближайшие недели следует ожидать дальнейшего роста цен на топливо, ограничения спроса и влияния на макроэкономические показатели, такие как инфляция.
Согласно отчёту Bloomberg News, с начала войны глобальные акции упали на 5,5%, причём азиатские фондовые рынки пострадали больше всего. Старший научный сотрудник Совета по глобальным делам Ближнего Востока Фредерик Шнайдер отметил, что большее падение азиатских и других рынков по сравнению с США отражает их большую подверженность энергетическому кризису. Российские акции, тем временем, демонстрируют рост, поскольку Россия, как крупный поставщик углеводородов вне Персидского залива, может извлечь выгоду из войны.
Директор-распорядитель Международного валютного фонда Кристалина Георгиева предупредила, что затяжная война создаёт инфляционные риски для мировой экономики. Исторически нефтяные шоки вызывали стагфляцию — рост инфляции при одновременном увеличении безработицы. Экономисты указывают на кризисы 1973, 1978 и 2008 годов как на доказательство того, что каждый значительный скачок цен на нефть в той или иной форме сопровождался глобальной рецессией.
Шнайдер подчеркнул, что в Европе уже ощущается экономическое воздействие войны, поскольку континент уже был отрезан от российских углеводородов из-за атак на газопроводы «Северный поток» и санкций. Промышленность Европы уже страдает от высоких энергетических затрат, и эта война добавляет дополнительный стресс в экономику, страдающую от долгосрочного снижения роста. Что касается США, то страна энергетически самодостаточна, но цены на бензин являются точкой напряжения для общественного недовольства.
Война также дестабилизировала глобальные авиаперевозки, взвинтив цены на авиабилеты на некоторых направлениях. Авиакомпании, включая Qantas Airways, SAS, Air New Zealand, IndiGo и Air India, объявили о повышении тарифов, ссылаясь на резкий рост стоимости топлива из-за войны. Рейсы из Азии и Австралии в Европу и США вынуждены совершать более длинные перелёты в обход Персидского залива из-за закрытия воздушного пространства, что дополнительно увеличивает стоимость авиабилетов.