AQSh va Isroilning Eron bilan urushining iqtisodiy ogʻibatlari butun dunyoda sezilmoqda, ammo Fors koʻrfazi davlatlari eng ogʻir zararni koʻrmoqda. Eron 28-fevraldan boshlab urushni davom ettirib, Fors koʻrfazi davlatlariga doimiy hujumlar uyushtirmoqda, ularni AQShning harbiy bazalari sifatida foydalanilayotganini daʼvo qiladi. Fors koʻrfazi davlatlari bu daʼvolarni rad etib, Tehronning hujumlarini asossiz deb hisoblamoqda.
Eronning zarbalari energiya ishlab chiqarishni izdan chiqarib, turizm va sayohatga katta uzilishlar keltirdi, bu esa mintaqani 1990-1991 yillardagi Fors koʻrfazi urushidan keyingi eng ogʻir iqtisodiy zararga solmoqda. Dubaydagi Zayed universitetining siyosat va xalqaro munosabatlar boʻyicha dotsenti Xolid Almezaini: “Aviatsiya, turizm, yuk tashish yoʻllari va energiya eksportidagi uzilishlar, shuningdek, sugʻurta mukofotlari va yuk tashish xarajatlarining oshishi mintaqaning kuniga yuz millionlab dollar iqtisodiy faoliyatdan mahrum boʻlishiga olib kelmoqda”, dedi.
Urush ikki haftadan ortiq davom etgani uchun mintaqaga iqtisodiy taʼsir allaqachon sezilarli boʻldi. Rystad Energy maʼlumotlariga koʻra, Fors koʻrfazi mamlakatlarining kunlik neft ishlab chiqarishi 21 million barreldan 14 million barrelga tushdi, chunki ular Hormuz boʻgʻozining yopilishi bilan kurashmoqda. Agar Tehronning tahdidlari tufayli tijorat kemalari boʻgʻozdan foydalanishda davom etsa, ishlab chiqarish yanada sezilarli darajada pasayishi kutilmoqda. Rystad Energy eng yomon stsenariy boʻyicha kuniga 6 million barrelgacha pasayishni bashorat qildi.
Fors koʻrfazi Hamkorlik Kengashi (Qatar, Quvayt, Bahrayn, Saudiya Arabistoni, BAA va Ummon) aʼzolari soʻnggi oʻn yilliklarda sezilarli iqtisodiy diversifikatsiyaga erishgan boʻlsa-da, yalpi ichki mahsulotining (YaIM) deyarli chorak qismini neft ishlab chiqarish tashkil etadi. Oʻrta Sharq Iqtisodiy Tadqiqotlar (MEES) tahlilchisi Yesar Al-Malekining aytishicha, Qatar, Quvayt va Bahrayn boʻgʻozdan tashqariga chiqadigan eksport yoʻllariga cheklangan kirish imkoniyati tufayli uzilishlarga ayniqsa zaif.
Goldman Sachs baholashicha, agar urush aprel oxirigacha davom etsa, Qatar va Quvaytning YaIMi 14 foizga tushishi mumkin, BAA va Saudiya Arabistoni esa mos ravishda 5 foiz va 3 foiz qisqarishga duch kelishi mumkin. Shu bilan birga, S&P Global Ratings Qatar uchun “barqaror prognoz”ni tasdiqladi va mamlakatning “katta moliyaviy zaxiralari siyosiy-iqtisodiy rivojlanishning salbiy taʼsirlarini, shu jumladan suyuq tabiiy gaz ishlab chiqarish va eksportidagi vaqtincha uzilishlarni qoplash uchun etarli moliyaviy va tashqi makonni taʼminlashi kerak”, deb qoʻshdi.
Energiya Fors koʻrfazining iqtisodiy hayot suvi boʻlib qolsa-da, urush boshqa muhim sohalarga, ayniqsa turizm va sayohatga ham taʼsir koʻrsatdi, bu soha GCC YaIMining taxminan 11 foizini tashkil qiladi. Aviatsiya tahlil kompaniyasi Cirium maʼlumotlariga koʻra, faqat 28-fevraldan 8-martgacha boʻlgan davrda 37 000 reys bekor qilindi. BAA hokimiyatlari “tez rivojlanayotgan mintaqaviy xavfsizlik voqealari”ni keltirib, mamlakat havo makonini vaqtincha toʻliq yopdi.
Jahon sayohat va turizm kengashining oʻtgan hafta eʼlon qilgan tahliliga koʻra, mojaro mintaqaga xalqaro mehmonlar tomonidan kuniga 600 million dollar sarf-xarajatlar olib kelmoqda. Buyuk Britaniyaning Ochiq universiteti iqtisodiyot oʻqituvchisi Emilie Rutledj: “Hozirgi kunga qadar ikki haftadan ortiq vaqt davomida koʻpgina turistik bronlar, konferensiyalar, sport tadbirlari va boshqalar bekor qilinishi mintaqaning sayohat sohalari va mehmonxona va mehmondoʻstlik sohalariga katta xarajatlar keltiradi”, dedi.
MEES tahlilchisi Al-Malekining aytishicha, agar urush uzoq davom etsa, iqtisodiy ogʻibatlar tarixiy mintaqaviy inqirozlarga teng boʻlishi mumkin. “Qisqa muddatda, uzilishlar miqdori pandemiya davrida boshdan kechirilgan iqtisodiy zarbaga oʻxshashi mumkin, doimiy yopilish esa 1991 yilgi Fors koʻrfazi urushi davridagi iqtisodiy ogʻibatlar hajmiga yaqinlashishi mumkin”, dedi u. Zayed universitetidagi Almezaini Fors koʻrfazi boʻylab retsessiya ehtimolini past deb hisoblaydi, chunki koʻplab mamlakatlar qisqa muddatli zarbalarga bardosh berish uchun keng moliyaviy zaxiralardan foydalanishi mumkin.

Экономические последствия войны США и Израиля с Ираном ощущаются по всему миру, но страны Персидского залива несут одни из самых тяжёлых потерь. Иран с начала конфликта 28 февраля проводит непрерывные атаки на государства залива, утверждая, что наносит удары по военным базам, используемым США для войны. Страны залива отвергли заявления Тегерана, настаивая на том, что атаки на них необоснованны.
Иранские удары дестабилизировали энергопроизводство и нанесли серьёзный ущерб туризму и путешествиям, подвергая регион риску наиболее серьёзного экономического ущерба со времён войны в Персидском заливе 1990-1991 годов. Доцент политики и международных отношений Университета Зайда в Дубае (ОАЭ) Халед Альмезаини заявил: «Сбои в авиации, туризме, судоходных маршрутах и экспорте энергии в сочетании с более высокими страховыми премиями и фрахтовыми расходами означают, что регион, вероятно, теряет сотни миллионов долларов в день в экономической деятельности».
После более чем двух недель войны экономическое воздействие на регион уже стало существенным. По данным Rystad Energy, суточная добыча нефти странами Ближнего Востока упала с 21 миллиона баррелей до 14 миллионов баррелей после чуть более недели конфликта из-за закрытия Ормузского пролива. Ожидается, что добыча значительно сократится дальше, если коммерческое судоходство продолжит избегать пролива из-за угроз Тегерана. Rystad Energy прогнозирует снижение до 6 миллионов баррелей в день в наихудшем сценарии.
Члены Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (Катар, Кувейт, Бахрейн, Саудовская Аравия, ОАЭ и Оман), несмотря на значительную экономическую диверсификацию в последние десятилетия, по-прежнему зависят от добычи нефти почти на четверть своего валового внутреннего продукта (ВВП). Аналитик Middle East Economic Survey (MEES) Йесар Аль-Малеки отметил, что Катар, Кувейт и Бахрейн особенно уязвимы к сбоям из-за ограниченного доступа к экспортным маршрутам, обходящим пролив.
Goldman Sachs оценил, что ВВП Катара и Кувейта может упасть на 14%, если война продлится до конца апреля, а ОАЭ и Саудовская Аравия столкнутся с сокращением на 5% и 3% соответственно. В то же время рейтинговое агентство S&P Global Ratings подтвердило «стабильный прогноз» для Катара, добавив, что «крупные финансовые буферы страны должны обеспечить достаточное фискальное и внешнее пространство для смягчения последствий неблагоприятных геополитических событий, включая временные сбои в производстве и экспорте СПГ».
Энергия остаётся экономическим жизнеобеспечением залива, но война распространилась и на другие критические секторы, особенно туризм и путешествия, растущий сектор, на который приходится около 11% ВВП ССАГПЗ. По данным авиааналитической компании Cirium, только с 28 февраля по 8 марта закрытие и ограничения воздушного пространства привели к отмене 37 000 рейсов. Власти ОАЭ временно полностью закрыли воздушное пространство страны, ссылаясь на «быстро развивающиеся региональные события безопасности».
Всемирный совет по туризму и путешествиям в анализе, опубликованном на прошлой неделе, оценил, что конфликт обходится региону в 600 миллионов долларов ежедневных расходов международных посетителей. Преподаватель экономики Открытого университета Великобритании Эмили Рутледж заявила: «Тот факт, что уже более двух недель большинство туристических бронирований, конференций, спортивных мероприятий и т.д. пришлось отменить, конкретно обернётся огромными затратами для туристического сектора региона, а также гостиничного и гостеприимного секторов».
Аналитик MEES Аль-Малеки заявил, что экономические последствия могут быть сопоставимы с историческими региональными кризисами, если война затянется. «В краткосрочной перспективе масштабы сбоев могут напоминать экономический шок, пережитый во время пандемии, а устойчивое закрытие может приблизиться к масштабам экономических последствий, наблюдавшихся во время войны в Персидском заливе 1991 года», — сказал он. Альмезаини из Университета Зайда считает, что общезаливная рецессия маловероятна, указывая на обширные фискальные резервы, которые многие страны могут использовать для противостояния краткосрочным потрясениям.