Germaniya kansleri Fridrix Merts hukumatining iqtisodiy siyosati og'ir sinovdan o'tmoqda. 27 may kuni kansler va vazirlar Germaniya Iqtisodiy Ekspertlar Kengashi bilan uchrashib, yangi hisobotni muhokama qilishdi. Hisobot Germaniya iqtisodiyotining ahvoli juda og'irligini ko'rsatdi.
Kengash rahbari Monika Shnitserning so'zlariga ko'ra, 2025 yil uchun YaIM o'sish prognozi atigi 0,5% ga, 2026 yil uchun esa 0,8% ga tushirilgan. Inflyatsiya esa 2026 yilda 3% ga yetishi kutilmoqda. Bu ko'rsatkichlar kanslerning iqtisodiyotni tezda tiklash va'dasiga mutlaqo zid.
Biznes rahbarlari hukumatdan noroziliklarini bildirmoqda. Yetakchi sanoat birlashmalari Germaniyaning global raqobatbardoshligi Ikkinchi jahon urushidan beri eng past darajada ekanligini ta'kidlamoqda. Har to'rtinchi ish o'rni sanoatga bog'liq bo'lgan mamlakatda eksport qiluvchi kompaniyalar o'z kelajagiga shubha bilan qaraydi.
Eron urushi vaziyatni yanada og'irlashtirdi. Neft narxi 40% ga oshdi, gaz va elektr energiyasi narxlari ham o'sishda davom etmoqda. Eron urushidan oldin global neft va suyultirilgan gaz iste'molining 20% Hormuz bo'g'ozi orqali tashilgan. AQShning tarif siyosati ham Germaniyaga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda.
Avstriyalik iqtisodchi Gabriel Felbermayrning ta'kidlashicha, tariflar va energiya inqirozi Germaniya iqtisodiyotiga ikki tomonlama zarba bermoqda: mamlakat ham eksport qiladi, ham qazib olinadigan yoqilg'i import qiladi. Xitoyning Yevropaga eksporti ortishi esa Germaniya sanoatiga qo'shimcha bosim o'tkazmoqda.
Iqtisodiy o'sishning yo'qligi Germaniyaning tarkibiy muammolarini, jumladan, aholining tez qarishini ochib bermoqda. Urushdan keyingi baby-bumerlar nafaqaga chiqmoqda, tug'ilish darajasi pasaymoqda, immigratsiya kamaymoqda. Ijtimoiy sug'urta jamg'armalariga ajratmalar ish haqining 42% ni tashkil etadi va 2040 yilga kelib 50% dan oshishi mumkin.
Kengash islohotlarni, jumladan, keksa avlodning ko'proq hissa qo'shishini tavsiya qilmoqda. Biroq koalitsion hukumat (CDU/CSU va SPD) islohotlarni amalga oshirishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Harbiy xarajatlar va infratuzilmani yangilash uchun qarz mablag'lari byudjet taqchilligini 2025 yilda YaIMning 3,7% ga, 2026 yilda 4,3% ga oshiradi, bu Yevropa Ittifoqi mezonlaridan yuqori.
Mutaxassislar texnologik taraqqiyotga e'tibor qaratishni va sanoatni yuqori texnologiyalar va sog'liqni saqlash sohalariga yo'naltirishni taklif qilmoqda. Biroq, ular startaplarning o'zi yetarli emasligini, Germaniya sanoati tubdan o'zgarishi kerakligini ta'kidlamoqda.

Экономическая политика правительства канцлера Фридриха Мерца переживает тяжелые испытания. 27 мая канцлер и министры встретились с Немецким советом экономических экспертов для обсуждения нового доклада. Доклад показал, что состояние экономики Германии крайне тяжелое.
По словам председателя совета Моники Шнитцер, прогноз роста ВВП на 2025 год снижен до всего 0,5%, а на 2026 год — до 0,8%. Ожидается, что инфляция достигнет 3% в 2026 году. Эти показатели полностью противоречат обещаниям канцлера быстро восстановить экономику.
Лидеры бизнеса выражают растущее недовольство правительством. Ведущие промышленные ассоциации отмечают, что конкурентоспособность Германии в мировой экономике находится на самом низком уровне со времен Второй мировой войны. Каждое четвертое рабочее место в стране связано с промышленностью, и экспортно-ориентированные компании сомневаются в возможности улучшения ситуации.
Война в Иране усугубила положение. Цены на нефть выросли на 40%, цены на газ и электроэнергию продолжают расти. До войны в Иране 20% мирового потребления нефти и сжиженного природного газа транспортировалось через Ормузский пролив. Тарифная политика США также негативно влияет на Германию.
Австрийский экономист Габриэль Фельбермайр пояснил, что тарифы и энергетический кризис наносят двойной удар по экономике Германии, поскольку страна одновременно является экспортером товаров и импортером ископаемого топлива. Рост экспорта Китая в Европу создает дополнительное давление на немецкую промышленность.
Отсутствие экономического роста обнажает структурные проблемы Германии, включая быстрое старение населения. Послевоенное поколение бэби-бумеров выходит на пенсию, рождаемость падает, иммиграция сокращается. Взносы в фонды социального страхования составляют 42% от заработной платы и могут превысить 50% к 2040 году.
Совет рекомендует реформы, включая увеличение взносов старшего поколения. Однако коалиционное правительство (ХДС/ХСС и СДПГ) испытывает трудности с проведением реформ. Расходы на вооружение и инфраструктуру, финансируемые за счет займов, увеличат дефицит бюджета до 3,7% ВВП в 2025 году и 4,3% в 2026 году, что превышает критерии ЕС.
Эксперты предлагают сосредоточиться на технологическом прогрессе и переориентировать промышленность на высокие технологии и здравоохранение. Однако они признают, что одних стартапов недостаточно, и немецкой промышленности необходимо фундаментальное изменение мышления.