Isroil harbiylari Livandagi Nabatiya shahrining butun aholisini majburiy ko‘chirish to‘g‘risida buyruq berdi. Bu esa, go‘yo Hizbulloh nishonlariga qarshi kampaniyaning kuchayishi bilan bir vaqtda sodir bo‘lmoqda.
Al Jazeera muxbiri Zayna Xodorning xabar berishicha, Isroil chorshanba kuni Nabatiya chekkasidagi shaharchalarni “deyarli uzluksiz artilleriya o‘qiga” tutgan. Bu musulmonlar Qurbon hayiti bayramini nishonlayotgan paytga to‘g‘ri keldi.
Mahalliy matbuot xabarlariga ko‘ra, Isroil seshanba kuni Nabatiyani bir necha marta bombardimon qilgan, jumladan, shahar chegarasidagi qabristonga havo hujumi uyushtirgan. Shuningdek, atrofdagi qishloqlar, xususan, Yohmor ash-Shakif bir necha marta zarba berilgan.
O‘z navbatida, Hizbulloh Nabatiya tumanidagi Zavtar ash-Sharqiya shaharchasi atrofida oldinga siljigan Isroil kuchlariga qarshi artilleriya va dron hujumlarini amalga oshirganini e’lon qildi.
Isroil 2 mart kuni Livanga qarshi urushini kuchaytirganidan beri, shu jumladan, tez yordam xodimlari va tinch aholi orasida kamida 3213 kishini o‘ldirgan. Bu janubiy shaharcha va qishloqlarga bostirib kirish va ishg‘olni kengaytirish bilan birga sodir bo‘lmoqda.
AQSh prezidenti Donald Tramp 16 aprelda yana bir sulh e’lon qilganiga qaramay, Isroil va Hizbulloh o‘zaro hujumlarni davom ettirmoqda. Isroil esa taxminan 10 km kenglikdagi bufer zonani yaratgan, uning shimoliy chegarasi “sariq chiziq” deb ataladi.
Nega Isroil aynan Nabatiyaga, Livandagi eng yirik shaharlardan biriga bunchalik katta e’tibor qaratmoqda? Mutaxassislarning fikricha, bu shahar ramziy, iqtisodiy va ma’muriy ahamiyatga ega bo‘lib, shia jamoasining asosiy tayanch nuqtasi hisoblanadi.
Nabatiya 1983 yilgi Ashuro qo‘zg‘oloni bilan ham tanilgan, o‘shanda isroillik askarlar diniy marosimga aralashib, o‘n minglab g‘azablangan fuqarolarga duch kelgan. Bu voqea keyingi 18 yillik qurolli qarshilikni kuchaytirgan.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu harbiylarning Hizbullohni “tor-mor etish” niyatini e’lon qilgan. Seshanba kuni u Isroil harbiylari “sariq chiziq”dan tashqarida ham operatsiyalarni kengaytirganini aytdi.
“Biz Hizbulloh bilan urushdamiz va zarbalarimizni kuchaytiramiz”, dedi u dushanba kuni Telegram’da e’lon qilingan videoda. Uning bayonoti Bayrutning janubiy chekkasidan ommaviy qochishga sabab bo‘ldi.
Isroil Hizbulloh nishonlariga hujum qilayotganini da’vo qilsa-da, ko‘plab tinch aholi halok bo‘lmoqda. Chorshanba kuni Livan fuqaro muhofazasi kuchlari Nabatiyada vayron bo‘lgan binolarda qolgan 15 nafar fuqaroni qutqarganini e’lon qildi.
Hukumat 2-3 iyun kunlari Isroil bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Livan prezidenti Jozef Aun Qurbon hayiti munosabati bilan xalqqa murojaatida “davom etayotgan Isroil hujumlari sharoitida sevgi, birdamlik va birlik” zarurligini ta’kidladi.
Hizbulloh yetakchisi Naim Qosim yakshanba kuni televideniye orqali qilgan murojaatida Livan hukumati va Isroil o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni qoraladi.
“Nabatiya 1978 yilgi bosqindan, 1982 yilgi ishg‘oldan, 1993, 1996, 2006, 2024 va hozirgi kungacha qayta-qayta nishonga olingan”, dedi Dilati.
2024 yildagi kuchayish davrida Nabatiya har kuni bombardimon qilinib, shaharning tarixiy bozori vayron qilingan. Sulh davrida ham Isroil Nabatiyaga va uning atrofidagi hududlarga hujum qilgan.
“Bugungacha deyarli har bir Nabatiya hududi yoki viloyati evakuatsiya buyrug‘ini olgan”, dedi Dilati. Atrofdagi hududlar avvalgi evakuatsiya buyruqlari va shaharning katta qismini vayron qilgan intensiv bombardimonlar tufayli allaqachon bo‘shatilgan edi.
Livanda 1,2 milliondan ortiq odam, jumladan, Nabatiya va uning atrofidagi shaharcha va qishloqlardan ko‘plab aholi ko‘chirilgan. 16 apreldagi sulh e’lonidan so‘ng, Nabatiya yaqinidagi qishloqdan kelgan bir erkak Al Jazeeraga parlament spikeri Nabih Berri xavfsiz deb e’lon qilmaguncha uyiga qaytmasligini aytgan.
“Butun shahar uchun evakuatsiya buyrug‘i kim qolgan bo‘lsa, kim ketishni istamagan bo‘lsa, ularni ketishga majbur qildi, chunki ular so‘nggi kunlardagi havo hujumlarining shiddatini va evakuatsiya buyrug‘i aholida haqiqiy qo‘rquv uyg‘otganini ko‘rdi. Endi shahar deyarli bo‘sh va keyingi maqsad shaharni vayron qilishdir”, dedi Dilati.

Израильские военные отдали приказ о принудительном выселении населения южного ливанского города Набатия на фоне эскалации кампании, якобы направленной против целей «Хезболлы» в Ливане.
В среду Израиль обстреливал города на окраинах Набатии «почти непрерывным артиллерийским огнем», сообщила корреспондент Al Jazeera Зейна Ходор, в то время как мусульмане в стране праздновали Курбан-байрам.
Местные СМИ сообщили, что во вторник Израиль нанес несколько ударов по Набатии, включая прямые авиаудары по кладбищу в черте города. Израиль также нанес удары по окрестным деревням, причем деревня Йохмор аш-Шакиф подвергалась ударам несколько раз.
Со своей стороны, «Хезболла» объявила об артиллерийских и беспилотных ударах по наступающим израильским силам вокруг города Завтар аш-Шаркия в районе Набатии.
С момента активизации войны против Ливана 2 марта Израиль убил не менее 3213 человек в Ливане, включая фельдшеров и мирных жителей, расширяя вторжение и оккупацию южных городов и деревень.
Несмотря на объявление президентом США Дональдом Трампом очередного прекращения огня 16 апреля, Израиль и «Хезболла» продолжают обмениваться ударами, в то время как Израиль создал буферную зону протяженностью около 10 км, северная граница которой отмечена так называемой «желтой линией».
Почему Израиль так сильно сосредоточен на Набатии, одном из крупнейших городов южного Ливана? По мнению экспертов, город имеет символическое, экономическое и административное значение, являясь ключевым оплотом шиитской общины.
Набатия также известна восстанием Ашура в 1983 году, когда израильские солдаты попытались прорваться через религиозную процессию, но столкнулись с десятками тысяч разгневанных граждан. Это событие, как говорят, подстегнуло вооруженное сопротивление на следующие 18 лет.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил о намерении военных «сокрушить» «Хезболлу». Во вторник он заявил, что израильские военные расширили операции за пределы так называемой «желтой линии».
«Мы находимся в состоянии войны с „Хезболлой“, и мы усиливаем наши удары», — сказал он в видео, опубликованном в понедельник в Telegram. Его заявление привело к массовому исходу из южных пригородов Бейрута.
Хотя Израиль утверждает, что атакует цели «Хезболлы», многие мирные жители также погибают. В среду силы гражданской обороны Ливана объявили, что спасли 15 мирных жителей, оказавшихся в ловушке в поврежденных зданиях в Набатии.
Правительство готовится к прямым переговорам с Израилем 2-3 июня. Президент Ливана Жозеф Аун в обращении к нации по случаю Курбан-байрама заявил, что Ливан нуждается в «любви, солидарности и единстве... в свете продолжающихся израильских атак».
Лидер «Хезболлы» Наим Касем в воскресенье выступил с телеобращением, осуждая предстоящие прямые переговоры между правительством Ливана и Израилем.
«Набатия неоднократно подвергалась атакам с 1978 года, оккупации 1982 года, в 1993, 1996, 2006, 2024 годах и сейчас», — сказал Дилати.
Во время эскалации 2024 года Набатия подвергалась ежедневным атакам, разрушившим исторический рынок города. Даже в период прекращения огня Израиль атаковал как Набатию, так и более широкий район.
«Еще до сегодняшнего дня почти каждый район или провинция Набатии получили приказ об эвакуации», — сказал Дилати. Окрестные районы уже были опустошены предыдущими приказами об эвакуации и интенсивными бомбардировками.
Более 1,2 миллиона человек в Ливане являются перемещенными лицами, в том числе многие из Набатии и окрестных городов и деревень. После объявления о прекращении огня 16 апреля один мужчина из деревни близ Набатии, перемещенный в Бейрут, сказал Al Jazeera, что не вернется домой, пока спикер парламента Набих Берри не объявит обстановку безопасной.
«Приказ об эвакуации всего города заставил тех, кто остался, кто не хотел уезжать, уехать, потому что они видели интенсивность авиаударов в последние дни, и приказ об эвакуации вселил в жителей неподдельный страх. Теперь город практически пуст, и следующая цель — разрушить его», — сказал Дилати.