Bayram an'anaviy ravishda ertalabki jamoat namozi, oilaviy tashriflar, bayramona taomlar va bolalar uchun sayrlar bilan o'tkaziladi. Shahar aholisi Lido plyaji, Darus Salam hayvonot bog'i va markaziy biznes tumani Maka al-Mukarama ko'chasiga to'plangan.
Mogadishu so'nggi o'n yilliklardagi zo'ravonlik to'lqinlaridan asta-sekin chiqmoqda. 2006 yildan beri hukumat mamlakat nazorati uchun al-Qoidaning mahalliy bo'limi bo'lgan ash-Shabobga qarshi kurashmoqda – bu mojaro Mogadishuni dunyodagi eng xavfli poytaxtlardan biriga aylantirgan.
Biroq xavfsizlikning yaxshilanishi shaharga sarmoya oqimini, yangi kafe, restoran va dam olish maskanlarining paydo bo'lishiga olib keldi. Islom birdamlik masjididagi hayit nutqida Somali Prezidenti Hasan Shayx Mahmud “Mogadishu xavfsizligidagi o'zgarishlarni ko'ramiz”, dedi va aholini shahar tinchligini asrashga chaqirdi.
Qurbon hayitining markaziy qismi – chorva mollarini qurbonlik qilish marosimi bo'lib, Ibrohim payg'ambarning o'g'lini qurbon qilishga tayyorligi xotirasiga bag'ishlangan. Go'sht an'anaviy ravishda qarindoshlar, qo'shnilar va muhtojlar o'rtasida taqsimlanadi.
Yomg'irlarning kamligi va qurg'oqchilik tufayli so'nggi oylarda Somalida chorva mollari narxi keskin oshgan. Birlashgan Millatlar Tashkilotining ochlik monitoringi mamlakatning ayrim qismlarida ocharchilik xavfi haqida ogohlantirgan. Integratsiyalashgan oziq-ovqat xavfsizligi tasnifi ma'lumotlariga ko'ra, Somalida 6,5 million kishi “o'tkir oziq-ovqat taqchilligining yuqori darajasiga” duch kelmoqda.

В столице Сомали Могадишо мусульмане отметили Курбан-байрам (Ид аль-Адха) — второй по значимости исламский праздник, знаменующий окончание периода хаджа.
Праздник традиционно включает утреннюю коллективную молитву, семейные визиты, праздничные обеды и прогулки для детей. Жители города собрались на пляже Лидо, в зоопарке Дарус Салам и на центральной деловой улице Мака аль-Мукаррама.
Могадишо постепенно выходит из волн насилия, потрясавших город в последние десятилетия. С 2006 года правительство борется с «Аш-Шабаб» — местным филиалом «Аль-Каиды» — за контроль над страной, что сделало Могадишо одной из самых опасных столиц мира.
Однако улучшение безопасности привело к притоку инвестиций в город, появлению новых кафе, ресторанов и мест отдыха. В праздничной речи в мечети «Исламская солидарность» президент Сомали Хасан Шейх Махмуд заявил: «Мы видим изменения, произошедшие в безопасности Могадишо», и призвал граждан защищать мир в городе.
Центральный элемент Курбан-байрама — ритуальное жертвоприношение скота, символизирующее готовность пророка Ибрахима принести в жертву своего сына. Мясо традиционно делится между родственниками, соседями и нуждающимися.
Из-за засухи и отсутствия дождей цены на скот в Сомали резко выросли в последние месяцы. Мониторинг голода ООН предупреждает о риске голода в некоторых районах страны. Согласно данным Интегрированной классификации фаз продовольственной безопасности, 6,5 миллиона человек в Сомали сталкиваются с «высоким уровнем острой нехватки продовольствия».