Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) rahbari Tedros Adhanom Ghebreyesus sharqiy Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) Ebola epidemiyasiga qarshi kurashish uchun zudlik bilan o't ochishni to'xtatishga chaqirdi.
Tedros ijtimoiy tarmoqlarda mintaqada "kasallik va mojaroning halokatli to'qnashuvi" sodir bo'layotganini, Ituri provinsiyasidagi Ebola epidemiyasi choralardan o'zib ketayotganini yozdi.
U shu hafta KDRga borishini ma'lum qildi. JSST ma'lumotlariga ko'ra, yakshanba kuniga qadar KDRda 900 ta gumon qilingan holat va 223 ta o'lim qayd etilgan, Ugandada esa 7 ta tasdiqlangan holat va 1 ta o'lim bor.
Epidemiya 15 may kuni Ituri provinsiyasida aniqlangan. Sharqiy KDRda bir qancha qurolli guruhlar faoliyat yuritadi. BMT ma'lumotlariga ko'ra, provinsiyada deyarli 1 million kishi mojaro tufayli ko'chirilgan.
Epidemiya janubga, isyonchilar nazoratidagi Shimoliy Kivu va Janubiy Kivu provinsiyalariga tarqaldi. Tedros: "Ebola yuqishini to'xtatish butunlay gumanitar kirishga bog'liq. Davom etayotgan to'qnashuvlar ommaviy ko'chishni keltirib chiqarmoqda, kontaktlarni olomon lagerlarga itarib yubormoqda va muhim karantin yo'laklarini uzmoqda", dedi.
Epidemiyaga qarshi kurash Ituridagi ko'chmanchi jamoalar va xalqaro yordam qisqartirilishi bilan murakkablashgan. World Vision direktori Filipp Giton: "Bolalar uchun xavf ayniqsa katta. Yillar davom etgan mojaro jamoalar tizimlarini zaiflashtirdi", dedi.
Shuningdek, odamlarning Ebola qurbonlari jasadlarini dafn qilish uchun berilishini talab qilishi sababli sog'liqni saqlash muassasalariga hujumlar bo'lmoqda. 18-19 may kunlari Mongbvaludagi shifoxonaga hujum qilindi, 18 nafar Ebola bemori qochib ketdi.

Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус призвал к немедленному прекращению огня в восточной части Демократической Республики Конго (ДРК) для борьбы со вспышкой Эболы.
Тедрос написал в соцсетях, что регион переживает «катастрофическое столкновение болезни и конфликта», а вспышка Эболы в провинции Итури опережает меры реагирования.
Он заявил, что на этой неделе посетит ДРК. По данным ВОЗ, по состоянию на воскресенье в ДРК зарегистрировано 900 подозрительных случаев и 223 смерти, в Уганде — 7 подтвержденных случаев и одна смерть.
Вспышка была подтверждена 15 мая в Итури, самой северо-восточной провинции ДРК. В восточной части ДРК действуют несколько вооруженных групп. Почти 1 миллион человек в провинции были перемещены из-за конфликта, по данным ООН.
Вспышка распространилась на юг, в контролируемые повстанцами провинции Северное Киву и Южное Киву. Тедрос заявил: «Остановить передачу Эболы полностью зависит от гуманитарного доступа. Продолжающиеся столкновения вызывают массовое перемещение, выталкивая контакты в переполненные лагеря и разрывая критические коридоры сдерживания».
Реагирование осложняется транзитным характером сообществ в Итури и сокращением международной помощи. Филипп Гитон, директор World Vision в ДРК, сказал: «Для детей риски особенно высоки. Годы конфликта ослабили общественные системы».
Также происходят нападения на медучреждения из-за требований выдать тела жертв Эболы для захоронения. 18-19 мая было атаковано больница в Монгбвалу, 18 пациентов с Эболой сбежали.