Eron hukumati AQSh va Isroil bilan boshlangan urush tufayli Hormuz bo‘g‘ozini blokadi, bu esa dunyo neft va suyuq tabiiy gazining 20 foizini tashuvchi kemalarning o‘tishini to‘xtatdi. Bu harakat global energiya ta’minotida katta uzilishlarga olib keldi, Brent neft narxi urushdan oldingi 65 dollardan 100 dollardan yuqori darajaga ko‘tarildi.
AQSh rejimi bo‘g‘ozni qayta ochishga urinib ko‘rdi, lekin G‘arb davlatlarini harbiy kemalar yuborishga chaqirishi muvaffaqiyatsizlikka uchradi. Keyin, AQSh rahbari Trump Eronni 48 soat ichida bo‘g‘ozni ochishga majbur qilish yoki uning elektr stansiyalariga hujum qilish bilan tahdid qildi. Biroq, Eron bunga javoban Isroil va mintaqadagi AQSh harbiy ob’ektlarini quvvatlantiruvchi elektr stansiyalariga zarba berish bilan tahdid qildi va AQSh hujumlari davom etsa, bo‘g‘ozni butunlay yopishini e’lon qildi.
Fors ko‘rfazidagi energiya infratuzilmasiga Eron hujumlari sababli Saudiya Arabistoni, BAA, Iroq va Quvayt kabi davlatlar ham neft ishlab chiqarishini qisqartirdi, bu esa global neft va gaz ta’minoti haqidagi tashvishlarni yanada kuchaytirdi. AQSh rahbari Trump o‘zining ultimatumidan chekinib, Eron elektr stansiyalariga hujumlarni besh kunga to‘xtatdi va Eron bilan muzokaralar olib borayotganini da’vo qildi, ammo Eron bu da’voni rad etdi.
Xalqaro Energiya Agentligi (IEA) a’zosi 32 davlat global energiya inqiroziga javoban o‘zlarining strategik favqulodda zaxiralaridan 400 million barrel neft chiqarishga rozi bo‘ldi – bu agentlik tarixidagi eng katta zaxira chiqarishdir. Bu, Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi ortidan 2022-yilda chiqarilgan 182 million barrel neftdan ancha yuqori ko‘rsatkichdir.
Strategik neft zaxiralari – bu urushlar va iqtisodiy inqirozlar kabi favqulodda vaziyatlarda foydalanish uchun davlat tomonidan saqlanadigan xom neft zaxiralaridir. IEA a’zolari hozirda 1,2 milliard barreldan ortiq davlat favqulodda neft zaxiralariga ega, shuningdek, 600 million barrel sanoat zaxiralari mavjud. Xitoy, IEA a’zosi bo‘lmasa ham, dunyodagi eng katta strategik neft zaxirasiga ega, taxminan 1,13 milliard barrelni tashkil qiladi.
AQSh, IEA a’zosi sifatida, 415 million barrel neft bilan eng katta strategik zaxiralardan biriga ega va ushbu yil ichida 172 million barrel neft chiqarishni rejalashtirmoqda. Yaponiya ham 470 million barrel zaxiraya ega bo‘lib, 254 kunlik ichki iste’molni qoplaydi va Hormuz bo‘g‘ozi yopilishi tufayli 80 million barrel neft chiqarishni boshladi. Buyuk Britaniya, Germaniya, Fransiya, Ispaniya va Italiya kabi Yevropa Ittifoqi davlatlari ham o‘z zaxiralaridan neft chiqarishni boshladilar, bu global energiya tangisiga javoban keng qamrovli harakatlarni ko‘rsatmoqda.

Власти Ирана, в ответ на войну с США и Израилем, начатую 28 февраля, заблокировали Ормузский пролив, остановив проход судов, перевозящих 20% мировой нефти и сжиженного природного газа (СПГ). Это привело к серьёзным сбоям в глобальных поставках энергоресурсов, а цена на нефть марки Brent поднялась выше 100 долларов за баррель по сравнению с довоенными 65 долларами.
Режим США пытался, но не смог вновь открыть пролив: сначала он призвал западные страны направить военные корабли для сопровождения судов, но все отказались или проигнорировали этот призыв. Затем, в воскресенье, Трамп якобы дал Ирану 48 часов на открытие пролива, угрожая атаками на иранские электростанции. Однако Иран ответил угрозами ударов по электростанциям в Израиле и регионе, питающим американские военные объекты, и заявил о полном закрытии пролива в случае продолжения атак США.
После иранских атак на энергетическую инфраструктуру в Персидском заливе за последние три недели, такие страны, как Саудовская Аравия, ОАЭ, Ирак и Кувейт, также сократили добычу нефти, усугубив опасения по поводу глобальных поставок. Администрация Трамп, по-видимому, отступила от своего ультиматума, приостановив атаки на иранские электростанции на пять дней и заявив о переговорах с Ираном, что иранская сторона опровергла.
На фоне хаоса, 11 марта, 32 страны-члена Международного энергетического агентства (МЭА) согласились высвободить 400 миллионов баррелей нефти из своих стратегических аварийных запасов – это крупнейшее изъятие в истории агентства, значительно превышающее выпуск 182 миллионов баррелей в 2022 году после вторжения России в Украину.
Стратегические нефтяные резервы – это аварийные запасы сырой нефти, хранимые правительствами для использования в чрезвычайных ситуациях, таких как войны и экономические кризисы. Члены МЭА в настоящее время держат более 1,2 миллиарда баррелей таких государственных запасов, плюс 600 миллионов баррелей промышленных запасов. Китай, не являясь членом МЭА, обладает крупнейшими в мире стратегическими запасами нефти, оцениваемыми примерно в 1,13 миллиарда баррелей.
США, как член МЭА, имеют один из крупнейших стратегических резервов – 415 миллионов баррелей нефти, и планируют выпустить 172 миллиона баррелей в этом году в рамках скоординированных усилий. Япония также обладает значительными запасами в 470 миллионов баррелей, достаточными для 254 дней внутреннего потребления, и начала выпуск 80 миллионов баррелей из-за закрытия пролива. Страны Европейского союза, включая Германию, Францию, Испанию и Италию, также участвуют в выпуске запасов, что подчёркивает масштабность глобального энергетического кризиса.