Yevropa va Afrika o‘rtasida yarim asrdan beri erkin savdo shartnomalari o‘rnatilgan bo‘lsa-da, so‘nggi ma’lumotlar tahlili shuni ko‘rsatadiki, Afrika hali ham nomutanosib sharoitda qolmoqda. Gana kabi resurslarga boy mamlakatlar eksportdan yuqori daromad olayotgan bo‘lsa-da, bu ko‘rsatkichlar butun qit’aning iqtisodiy muammolarini yashirmaydi.
Masalan, Ganada tovuq go‘shti ishlab chiqarish sohasida keskin muammolar mavjud. 2023-yilgi tadqiqotga ko‘ra, Ganadagi tovuqlarning 80 foizi mahalliy ishlab chiqaruvchilardan emas, balki Yevropa, AQSh yoki Braziliyadan muzlatilgan holda keltiriladi. 30% boj to‘langaniga qaramay, import qilingan tovuq mahalliy mahsulotlardan 35% gacha arzonroq bo‘lib, bu mahalliy fermerlar uchun foydasizlikni keltirib chiqarmoqda. Gananing Ashanti viloyatidagi Parrandachilik Fermerlari Assotsiatsiyasi raisi Charlz K. Donkorning so‘zlariga ko‘ra, “Agar siz tovuq ishlab chiqarsangiz, ular uni sotib olmaydi. Shuning uchun uni ishlab chiqara olmaysiz” – deb mahalliy ish o‘rinlari yaratilmasligini ta’kidlaydi.
Savdo shartnomalarining murakkab ta’siri Lome (1975), Kotonu (2000) va Samoa (2023) kelishuvlari asosida rivojlangan. Hozirda Afrikaning 54 davlatidan 44 tasi Yevropa Ittifoqining ichki bozoriga bojsiz kirish huquqiga ega, ammo bu har doim ham o‘zaro foydali emas. DW tahliliga ko‘ra, so‘nggi 25 yil ichida savdo hajmlari o‘sgan bo‘lsa-da, Afrikaning eksporti asosan xom ashyolar (neft, gaz, kakao) ga bog‘liq bo‘lib, narxlarning o‘zgaruvchanligi tufayli beqaror. Aksincha, Yevropa qayta ishlangan mahsulotlar eksport qiladi, bu esa Afrikaning Yevropaga qaramligini oshiradi.
Konrad Adenauer Jamg‘armasining Afrika mintaqaviy iqtisodiy dasturi rahbari Anya Berrettaning ta’kidlashicha, Afrikaning Yevropaga eksporti 25-30% ni tashkil etadi, lekin Afrika bozori Yevropa uchun ahamiyatsiz. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Afrika foydasiga nomutanosiblik mavjud, lekin buni tuzilma jihatdan kichik saqlash deb aytib bo‘lmaydi”. Ko‘pgina Afrika iqtisodlari xom ashyo daromadlarini o‘z bozorlariga qayta investitsiya qilish va sanoatni diversifikatsiya qilishda muvaffaqiyatsizlikka uchragan.
Iqtisodchi Jozef Matola bu nomutanosiblikda o‘zaro foydali savdoni kengaytirish imkoniyati borligini ta’kidlaydi. Yevropa Ittifoqi Global Gateway tashabbusi orqali Afrikaga 150 milliard yevro sarmoya kiritishni va‘da qilgan, ammo Afrika Kontinental Erkin Savdo Hududi (AfCFTA) hali to‘liq ishga tushmagan. Matolaning fikricha, Afrika hukumatlari AfCFTAdan kelishuvlar uchun platforma sifatida foydalanishi kerak, bu ularning diplomatik og‘irligini oshirishi mumkin.

Несмотря на полувековую историю соглашений о свободной торговле между Европой и Африкой, последний анализ данных показывает, что Африка по-прежнему находится в неравном положении. Хотя такие богатые ресурсами страны, как Гана, получают высокие доходы от экспорта, эти показатели маскируют экономические проблемы континента.
Например, в Гане наблюдается острая проблема в производстве куриного мяса. Согласно исследованию 2023 года, 80% кур в Гане поступают не от местных производителей, а импортируются в замороженном виде из Европы, США или Бразилии. Несмотря на 30% импортные пошлины, импортная курица может быть до 35% дешевле местной продукции, что делает птицеводство всё менее привлекательным. Председатель Ассоциации птицеводов региона Ашанти Чарльз К. Донкор заявил: «Если вы производите курицу, её не покупают. Поэтому вы не можете её производить», подчеркнув, что это препятствует созданию рабочих мест для молодежи.
Сложное воздействие торговых соглашений прослеживается от Ломейской конвенции (1975) до последующих договоров в Котону (2000) и Самоа (2023). В настоящее время 44 из 54 африканских стран имеют беспошлинный доступ на внутренний рынок ЕС, но это не всегда приводит к взаимной выгоде. Анализ DW за последние 25 лет показывает, что объёмы торговли растут, но африканский экспорт в основном состоит из сырья (нефть, газ, какао), цены на которое нестабильны, в то время как Европа экспортирует переработанные товары, усиливая зависимость Африки.
Руководитель региональной экономической программы по Африке Фонда Конрада Аденауэра Анна Берретта отмечает, что экспорт товаров из Африки в Европу составляет около 25-30%, но африканский рынок незначителен для Европы. Она утверждает: «Существует дисбаланс в ущерб Африке, но нельзя сказать, что Африку структурно сдерживают». Многие африканские экономики не смогли реинвестировать доходы от сырья и диверсифицировать промышленность, хотя Гана и Маврикий приводятся как положительные примеры.
Эксперт по экономике Южноафриканского института международных отношений Джозеф Матола видит в этом дисбалансе возможность для расширения взаимовыгодной торговли. ЕС, стремясь диверсифицировать риски, ищет поставщиков критических минералов, и Африка обладает ими в изобилии. Матола подчёркивает необходимость экспорта переработанной продукции для создания местной добавленной стоимости. ЕС обещает поддержку через инициативу «Глобальные ворота» с инвестициями в 150 млрд евро, но Африканская континентальная зона свободной торговли (AfCFTA) ещё далека от полной реализации. Матола надеется, что AfCFTA станет платформой для переговоров, усиливая дипломатический вес африканских правительств.