Isroil hukumatining Livandagi urush haqidagi ritorikasi oddiy koʻrinadi: 1982-yildan beri Hizbulloh bilan kurash, ammo bu asosan ichki siyosiy sabablarga asoslangan. Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning hukumati Gʻozoda va Eronda muvaffaqiyatsizlikka uchraganligi sababli, shimoldagi chegarada gʻalaba qozonish uning yagona imkoniyati hisoblanadi. Uzoq muddatli urush rahbari sifatida tarixga kirish istagi, Livanni zaif harbiy holati va ichki siyosiy beqarorligi tufayli qulay nishonga aylantirgan.
Isroil armiyasi Livandagi shia qishloqlarini Gʻazo uslubida vayron qilmoqda va mahalliy xristian va sunni rahbarlariga qochqin shialarni qabul qilmaslik haqida ogohlantirishlar berilmoqda. Bu harakatlar Isroilning "strategik" oʻyinlarida livanliklar hayotining ahamiyatsiz ekanligi gʻoyasiga asoslanadi, bu esa barcha yahudiy isroillik siyosatchilar uchun qabul qilinadigan siyosatdir.
Xalqaro hamjamiyatning diqqati asosan Eronga va Hormuz boʻgʻoziga qaratilganligi sababli, Isroil Livandagi harakatlari uchun jazosiz qolmoqda. Bu Netanyaxuning saylovda gʻalaba qozonishiga va Isroil fuqarolarining ichki nizolariga qaytishiga imkon beradi. Biroq, toʻliq bosqin 1982 va 2006-yillardagi kabi boshlanmagan, chunki AQSh va Isroil bunday harakatlarning xavfli oqibatlarini tushunadi.
Muallifning fikriga koʻra, Isroilning Livandagi harakatlari haqiqiy harbiy tahdid emas, balki ichki siyosiy muvaffaqiyatsizliklarni yashirish va gʻalaba koʻrinishini yaratish uchun moʻljallangan. Hizbullohning Isroilga bosqin rejasi boʻlmaganligi va Eronga qarshi "oldini oluvchi zarba" zarurati yoʻqligi haqidagi dalillar endi muhim emas, chunki Netanyaxu kelajakdagi saylovchilar uchun faqat bitta siyosiy vaʼdasini bajarishga umid qilmoqda.
Oxirida, Isroil tomonidan Livanga toʻliq bosqin uyushtirilmaganligi va AQShning Eronga quruqlikdagi bosqini amalga oshirilmaganligi qayd etiladi. Ikkala davlat ham harbiy gʻalaba istagi bosqinning darhol keltiradigan xavflari va narxlarini kamaytirmaydi, lekin falokatning oldini olish umidi mavjud. Bu maqoladagi qarashlar muallifga tegishli va Al Jazeera tahririy pozitsiyasini aks ettirmasligi mumkin.

Риторика израильского правительства о войне в Ливане кажется простой: борьба с «Хезболлой» с 1982 года, но на самом деле она в значительной степени обусловлена внутренними политическими причинами. Правительство премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху потерпело неудачу в обеспечении «безопасности» в Газе и против Ирана, что делает победу на северной границе его единственной оставшейся возможностью. Стремление войти в историю как лидер самой длинной войны в истории Израиля, на фоне слабой военной мощи Ливана и его внутренней политической нестабильности, делает эту страну удобной мишенью.
Израильская армия разрушает шиитские деревни в Ливане по образцу Газы, предупреждая местных христианских и суннитских лидеров не принимать бегущих шиитов. Эти действия основаны на предположении, что жизни ливанцев являются незначительными пешками в «стратегических» играх Израиля, что политически приемлемо для всех еврейских израильских политиков.
Международное сообщество, сосредоточенное в основном на Иране и Ормузском проливе, позволяет Израилю безнаказанно действовать в Ливане. Это даёт Нетаньяху возможность обеспечить свою победу на выборах, а израильтянам — вернуться к внутренним раздорам. Однако полномасштабное вторжение, как в 1982 или 2006 годах, ещё не началось, поскольку США и Израиль осознают непосредственные риски и затраты таких действий.
По мнению автора, действия Израиля в Ливане направлены не на реальную военную угрозу, а на сокрытие внутренних политических неудач и создание видимости победы. Доказательства отсутствия планов вторжения «Хезболлы» в Израиль и ненужности «превентивного удара» по Ирану теперь не имеют значения, так как Нетаньяху надеется выполнить единственное политическое обещание для будущих избирателей.
В заключение отмечается, что Израиль не начал полномасштабное вторжение в Ливан, а США не предприняли наземного вторжения на территорию Ирана. Обе страны понимают, что желание военной победы не отменяет непосредственных рисков и цен такого вторжения, но есть надежда на предотвращение катастрофы. Взгляды, выраженные в этой статье, принадлежат автору и не обязательно отражают редакционную позицию Al Jazeera.