So‘nggi oylarda geosiyosiy shaxmat taxtasi keskin o‘zgarib, Donald Tramp va Si Szinpin o‘rtasidagi uzoq kutilgan sammit 13-15 may kunlariga belgilandi. Oq uy va Xitoy Tashqi ishlar vazirligi bu haqda rasman ma’lum qildi. Vashington uchrashuvga katta ahamiyat berayotganini bildirgan bo‘lsa, Pekin odatdagidek ehtiyotkorlik bilan, sammitni yutuq emas, balki kuchli davlatlar o‘rtasidagi “muloqot” va “strategik yo‘l-yo‘riq” zarurati deb baholamoqda.
Bu diplomatik xoreografiya global kuchlar muvozanatidagi o‘zgarishlarni ko‘rsatadi. O‘nlab yillar ichida birinchi marta AQSh rejimi o‘zini chuqur zaif holatda topdi va o‘zining noto‘g‘ri harakatlaridan qutulish uchun Xitoy hamkorligiga tobora qaram bo‘lib qoldi.
Amerikaning bu qiyin ahvoli Yaqin Sharqdagi harbiy sarguzashtlarining muvaffaqiyatsizligidan kelib chiqdi. AQSh rejimi Isroil bilan birgalikda Eronga qarshi noqonuniy va asossiz urush boshlagan, ammo harbiy kuchlar qimmatli va cho‘zilgan boshi berk ko‘chaga tushib qolgan. Bunga javoban Tehron Hormuz bo‘g‘ozini samarali ravishda to‘sib qo‘ydi, AQShning o‘nlab harbiy kemalari blokadani amalga oshirmoqda, bu esa global energiya bozorlarida zarba berib, jahon iqtisodiy inqirozi xavfini tug‘dirmoqda.
Vashington endi chiqish yo‘lini qidirmoqda. AQSh rejimining yuqori amaldorlari, jumladan Davlat kotibi Marko Rubio va G‘azna kotibi Skott Bessent, Xitoydan yordam so‘rab, tobora umidsiz murojaatlar qilmoqda. Ular Pekinni muhim dengiz yo‘lini ochish uchun Eronga ta’sir o‘tkazishga chaqirmoqda.
AQSh siyosatidagi qarama-qarshilik hayratlanarli: Tramp va Rubio Xitoydan yordam so‘rayotgan bir paytda, umumiy AQSh pozitsiyasi hali ham qarama-qarshi bo‘lib, texnologik cheklovlar va boshqa masalalardagi nizolar munosabatlarni soyalamoqda. Bu qarama-qarshilik ma’muriyatning umidsizlikka tushganini ko‘rsatadi.
Vashingtonning hikoyasi Xitoyni eng ko‘p yechimga muhtoj tomon sifatida ko‘rsatadi, chunki Pekin Yaqin Sharq energiya importiga juda bog‘liq. Biroq, bu baho Xitoyning strategik tayyorgarligini jiddiy xato hisoblaydi. Pekin to‘siqdan falaj bo‘lish o‘rniga, ajoyib chidamlilik ko‘rsatdi: ehtiyotkorlik bilan zaxiralash, diversifikatsiyalangan ta’minot zanjirlari va kuchli ichki ishlab chiqarish orqali Xitoy yopilishni juda yaxshi engdi va Vashington kutgan iqtisodiy zarbadan qochdi.
Shu sababli, Pekin Hormuzdagi qarama-qarshilikni o‘zi muvaffaqiyatli o‘tgan muhim sinov deb biladi. Xitoy tajovuzkor Vashingtonga yordam berishga shoshilmayapti. So‘nggi diplomatik aloqalar buni aniq ko‘rsatdi. Xitoy inqiroz davomida Eron bilan yaqin aloqada bo‘lib, Tashqi ishlar vaziri Van Yi eronlik hamkasbini vaziyatni muhokama qilish uchun qabul qildi. Xitoy oddiygina Eronga bo‘g‘ozni ochish uchun bosim o‘tkazish o‘rniga, keng qamrovli “katta kelishuv”ni talab qilishga tayyorlanmoqda.
Eron AQShning urushni tugatish taklifiga javob berdi, bu harbiy harakatlarni to‘xtatish va bo‘g‘oz xavfsizligini hal qilishga qaratilgan. Tramp bu javobni “mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan” deb rad etdi, bu esa Vashington Pekin buzishi mumkin deb umid qilayotgan boshi berk ko‘chani ta’kidlaydi.
Xitoy bu olovni boshlamagan, ammo endi u uni o‘chirishga qodir bo‘lgan yagona kuch va faqat o‘z shartlari bilan. Bevosita inqirozdan tashqari, Pekinning asosiy strategik maqsadi Tayvan masalasidir. Bu keng qamrovli qat’iyat Tramp-Si sammitida ham namoyon bo‘ladi. Tramp aniq natijalar va muvaffaqiyatli fotosessiyaga muhtoj bo‘lsa, Si uzoq muddatli o‘yin o‘ynashga qodir.
Oldingi ma’muriyatlardan farqli o‘laroq, Pekin bosimni sezilarli darajada kuchaytirishi kutilmoqda. Xitoy AQShdan Tayvan mustaqilligiga ochiqdan-ochiq qarshi chiqishni talab qiladi va hozirgi zaif “qo‘llab-quvvatlamaslik” majburiyatidan tashqariga chiqadi.
Tramp g‘alabaga intilayotganini tan olib, Tayvanni savdo vositasi sifatida ishlatishi mumkin. U Hormuz bo‘g‘ozini ochish, Amerika qishloq xo‘jaligi va energiya mahsulotlarini katta hajmda sotib olish yoki boshqa mojarolarda tinchlik o‘rnatish evaziga Tayvan bo‘yicha yon berishi mumkin. Biroq, Pekin bunday qisqa muddatli tuzoqlarga tushish uchun juda intizomli.
Tramp Si Szinpin bilan shaxsiy munosabatlarini maqtashi va do‘stona kelishuvlar imidjini yaratishi mumkin, ammo Pekin stolning narigi tomonidagi odam haqida hech qanday illyuziyaga ega emas. Xitoy rahbariyati Trampga ishonib bo‘lmasligini tushunadi; bugun erishilgan har qanday kelishuv ertaga uning injiqliklari yoki ichki siyosiy hisob-kitoblariga ko‘ra bekor qilinishi mumkin.
Pekin uchun Tayvandan tashqari yana bir muhim masala Yaponiyaning qayta qurollanishidir. Tokio harbiy imkoniyatlarini tez kengaytirar ekan, Xitoy Vashingtondan ittifoqchisining ambitsiyalarini qat’iy cheklashni talab qiladi.
Keng geosiyosiy miqyosda, Pekin o‘zini mas’uliyatli va barqarorlashtiruvchi buyuk kuch sifatida ko‘rsatmoqda, xalqaro hamjamiyatni Hormuz inqirozini yumshatishga chaqirmoqda. Bunda Xitoy ochiqdan-ochiq noqonuniy urushlar olib borayotgan, tanqidchilar tomonidan davlat terrorizmi deb ataladigan harakatlar bilan shug‘ullanayotgan AQSh bilan keskin farqni ko‘rsatmoqda.
Oxir-oqibat, kelgusi kunlar nafaqat AQSh-Xitoy munosabatlari kelajagi, balki AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi va xalqaro tartibning keng tuzilishi uchun ham hal qiluvchi ahamiyatga ega. AQSh unilateralizmi Fors ko‘rfazida nafas olishga qiynalmoqda. Strategik sabr va inqiroz ustidan kuchli ta’sir bilan qurollangan Xitoy Tramp-Si sammitiga hukmron pozitsiyada kiradi.

За последние месяцы геополитическая шахматная доска резко изменилась, и долгожданный саммит между Дональдом Трампом и Си Цзиньпином официально подтвержден на 13-15 мая. Белый дом и МИД Китая сделали соответствующие заявления. Вашингтон неоднократно подчеркивал важность встречи, в то время как Пекин подошел к ней в своей характерной сдержанной манере, рассматривая саммит не как прорыв, а как часть более широкой необходимости «общения» и «стратегического руководства» между великими державами.
Эта тонкая дипломатическая хореография говорит о многом о меняющемся глобальном балансе сил. Впервые за десятилетия режим США оказался в положении глубокой уязвимости, все больше завися от сотрудничества с Китаем, чтобы выбраться из собственной катастрофы.
Причина этого американского затруднения — провал недавних военных авантюр на Ближнем Востоке. Развязав незаконную, неспровоцированную войну против Ирана вместе с Израилем, американские военные оказались в дорогостоящем и затяжном тупике. В ответ Тегеран фактически перекрыл Ормузский пролив; более десятка военных кораблей США осуществляют блокаду, что вызвало шок на мировых энергетических рынках и породило страх перед глобальным экономическим коллапсом. Вашингтон отчаянно ищет выход.
Высокопоставленные чиновники режима США, включая госсекретаря Марко Рубио и министра финансов Скотта Бессента, делают все более отчаянные публичные призывы к Китаю о вмешательстве. Они призывают Пекин использовать свое влияние, чтобы убедить Иран вновь открыть жизненно важный водный путь.
Что делает эту динамику особенно поразительной, так это противоречие в основе политики США. Даже когда Трамп и Рубио взывают о помощи Китая в кризисе в Ормузе, общая позиция США остается конфронтационной: продолжающиеся споры по поводу технологических ограничений и других вопросов омрачают отношения. Это противоречие обнажает администрацию, движимую отчаянием.
Нарратив Вашингтона удобно представляет Китай как сторону, наиболее заинтересованную в разрешении кризиса, ссылаясь на сильную зависимость Пекина от ближневосточного импорта энергоносителей. Однако эта оценка резко недооценивает стратегическую подготовленность Китая. Вместо того чтобы быть парализованным перебоями, Пекин уже продемонстрировал замечательную устойчивость: благодаря тщательному накоплению запасов, диверсифицированным цепочкам поставок и мощному внутреннему производству Китай прекрасно справился с закрытием пролива, избежав немедленного экономического шока, которого, казалось, ожидал Вашингтон.
Следовательно, Пекин рассматривает противостояние в Ормузе как решающий стресс-тест, который он уже прошел. Китай не спешит выручать воинственный Вашингтон. Недавние дипломатические контакты ясно это показали. Китай поддерживал тесную связь с Ираном на протяжении всего кризиса: министр иностранных дел Ван И принял своего иранского коллегу для переговоров по ситуации. Вместо того чтобы просто оказывать давление на Иран с целью открытия Ормуза, Пекин готовится потребовать всеобъемлющей «большой сделки». Зачем соглашаться на мелкую уступку, если можно заставить США прекратить враждебные действия против Ирана, снять санкции и принять новую многополярную архитектуру безопасности на Ближнем Востоке?
Иран представил ответ на предложение США о прекращении войны, сосредоточенное на прекращении боевых действий и безопасности пролива. Трамп немедленно отверг его как «совершенно неприемлемое», что подчеркивает продолжающийся тупик, который, как надеется Вашингтон, сможет разрешить Пекин.
Китай не начинал этот пожар, но теперь он является незаменимой силой, способной его потушить, и строго на своих условиях. Помимо непосредственного кризиса, конечная стратегическая цель Пекина остается неизменной: ключевой вопрос Тайваня. Эта более широкая напористость, несомненно, проявится и на саммите Трампа и Си. В то время как Трамп отчаянно нуждается в конкретных результатах и успешном фото-опе, чтобы отвлечь внимание от внутренних проблем, Си может позволить себе играть в долгую игру.
В отличие от предыдущих администраций, которые довольствовались расплывчатыми дипломатическими любезностями, Пекин, как ожидается, значительно усилит давление. Китай, вероятно, потребует, чтобы США открыто выступили против независимости Тайваня, решительно выйдя за рамки нынешнего вялого обязательства «не поддерживать» сепаратистские силы.
Признавая стремление Трампа к победе, президент США может попытаться использовать Тайвань как разменную монету. Он может предложить уступки по этому вопросу в обмен на сотрудничество Китая в открытии Ормузского пролива, крупные закупки американской сельскохозяйственной и энергетической продукции или даже помощь в установлении мира в других конфликтах. Однако Пекин слишком дисциплинирован, чтобы попасться в такие краткосрочные ловушки.
Хотя Трамп может расточать похвалы своим личным отношениям с Си Цзиньпином и создавать образ дружелюбного заключения сделок, Пекин не питает иллюзий относительно человека напротив. Руководство Китая понимает, что Трампу нельзя доверять; любое соглашение, достигнутое сегодня, может быть отменено завтра из-за его капризов или внутриполитических расчетов.
Для Пекина, помимо Тайваня, ключевым приоритетом будет получение твердых гарантий относительно траектории ремилитаризации Японии. По мере того как Токио быстро наращивает военный потенциал, Китай потребует, чтобы Вашингтон жестко ограничил амбиции своего союзника.
В более широком геополитическом масштабе Пекин позиционирует себя как ответственную и стабилизирующую великую державу, неоднократно призывая международное сообщество деэскалировать кризис в Ормузе. Этим Китай проводит резкий контраст с США, которые открыто ведут незаконные войны и занимаются тем, что критики называют государственным терроризмом.
В конечном счете, предстоящие дни имеют решающее значение не только для будущего американо-китайских отношений, но и для разрешения войны США и Израиля против Ирана и более широкой структуры международного порядка. Эра односторонности США задыхается в Персидском заливе. Вооруженный стратегическим терпением и все более сильным влиянием на кризис, Китай вступает в саммит Трампа и Си с доминирующей позицией.