Iqlim bo'yicha mutaxassislar FIFAga ogohlantirish bilan chiqdi: global isish tufayli 1994 yilda AQShda o'tkazilgan turnir bilan solishtirganda, 2026 yilgi Jahon chempionatidagi o'yinlarning to'rtdan biri juda issiq sharoitda o'tkazilishi mumkin.
World Weather Attribution (WWA) tarmog'idagi iqlim olimlarining hisob-kitoblariga ko'ra, 104 o'yindan 26 tasi harorat kamida 26°C bo'lgan Nam Ho'l Globus Harorati (WBGT) indeksida o'tkazilishi mumkin. Bu ko'rsatkich tananing issiqlik, namlik, quyosh nuri va shamol ta'sirida qanchalik samarali sovishini o'lchaydi.
26°C WBGT darajasida xalqaro futbolchilar uyushmasi FIFPRO sovutish tanaffuslarini tavsiya qiladi, chunki issiqlik stressi futbolchilar uchun real xavfga aylanadi. 26 ta o'yindan 17 tasi sovutish tizimlari bilan jihozlangan stadionlarda o'tkaziladi, bu esa futbolchilar va muxlislar uchun xavflarni kamaytiradi.
WWA ma'lumotlariga ko'ra, 1994 yilda AQShda o'tkazilgan Jahon chempionatida 21 o'yin shunga o'xshash issiqlik chegarasiga yetishi kutilgan edi. Beshta o'yin 28°C WBGT yoki undan yuqori sharoitda o'tkazilishi kutilmoqda, bu daraja FIFPRO tomonidan o'yinlarni kechiktirish yoki qoldirishni talab qiladi. Bu xavf 1994 yilgi Jahon chempionatiga nisbatan deyarli ikki baravar oshgan.
WWA asoschisi va Imperial kolleji iqlim fanlari professori Friederike Otto: "Bu futbolchilar uchun xavfli, ammo ochiq havoda to'planishi mumkin bo'lgan muxlislar ham bor, ular ko'plab shifokorlar tomonidan parvarish qilinmagani uchun yanada ko'proq xavf ostida", - dedi.
16 stadiondan uchtasi - Dallas, Xyuston va Atlantada - konditsioner bilan jihozlangan. Ammo 26°C dan oshish ehtimoli 10 foiz bo'lgan o'yinlarning uchdan biridan ko'prog'i konditsionersiz joylarda o'tkaziladi.
19 iyul kuni Nyu-Jersidagi MetLife stadionida bo'lib o'tadigan finalda 26°C WBGT sharoitida o'tish ehtimoli 8 foizni, 28°C xavfi esa 2,7 foizni tashkil qiladi. Otto: "Jahon chempionati finalining o'zi - sayyoradagi eng yirik sport tadbirlaridan biri - 'bekor qilish darajasidagi' issiqlikda o'tkazilish xavfi FIFA va muxlislar uchun ogohlantiruvchi qo'ng'iroq bo'lishi kerak", - dedi.
BMT Iqlim o'zgarishi bo'yicha ijrochi kotibi Saymon Stiel ham ogohlantirishga qo'shildi: "Xavfli issiqlik xavfi 1994 yildan beri ikki baravar oshdi", bu "futbolchilar va muxlislarni xavf ostiga qo'yadi", dedi u ijtimoiy tarmoqlarda. "Biz sevgan o'yinimizni va uni tomosha qilayotganlarni himoya qilish uchun tezroq harakat qilishimiz kerak. Bu toza energiyaga hal qiluvchi o'tishni ikki baravar kuchaytirishni anglatadi."
FIFA Jahon chempionati uchun rejalashtirilgan profilaktika choralarini belgilab berdi: "FIFA real vaqtda sharoitlarni kuzatishni davom ettiradi, Nam Ho'l Globus Harorati va Issiqlik indeksi monitoringini birlashtiradi va ekstremal ob-havo hodisalari yuz berganda belgilangan favqulodda protokollarni qo'llashga tayyor", - dedi FIFA.

Эксперты по климату выступили с предупреждением в адрес ФИФА: из-за глобального потепления по сравнению с турниром 1994 года в США, четверть матчей Чемпионата мира 2026 года может пройти в очень жарких условиях.
Согласно расчетам сети климатологов World Weather Attribution (WWA), 26 из 104 матчей могут пройти при температуре не менее 26°C по индексу влажного глобуса (WBGT), который измеряет способность тела охлаждаться в условиях жары, влажности, солнечного света и ветра.
При 26°C WBGT международный союз футболистов FIFPRO рекомендует перерывы для охлаждения, так как тепловой стресс становится реальным риском для игроков. Из этих 26 матчей 17 пройдут на стадионах с системами охлаждения, что снижает риски для игроков и болельщиков.
По данным WWA, во время ЧМ-1994 в США 21 игра, как ожидалось, достигала бы аналогичного теплового порога. Ожидается, что пять игр пройдут в условиях 28°C WBGT или выше — уровень, при котором FIFPRO рекомендует отложить или перенести матчи. Этот риск почти удвоился по сравнению с ЧМ-1994.
Сооснователь WWA и профессор климатологии Имперского колледжа Лондона Фридерике Отто заявила: «Это опасно для игроков, но есть и болельщики, которые могут собираться на открытом воздухе, и они подвергаются еще большему риску, потому что о них не заботится множество врачей».
Три из 16 стадионов — в Далласе, Хьюстоне и Атланте — имеют кондиционеры. Однако более трети игр с 10-процентной вероятностью превышения 26°C пройдут на площадках без кондиционеров.
Финал 19 июля на стадионе MetLife в Нью-Джерси имеет 8-процентную вероятность условий 26°C WBGT и 2,7-процентный риск 28°C. Отто отметила: «То, что сам финал Чемпионата мира — одно из крупнейших спортивных событий на планете — сталкивается с ненулевым риском быть сыгранным в «отменяющую» жару, должно стать тревожным звонком для ФИФА и болельщиков».
Исполнительный секретарь ООН по изменению климата Саймон Стил также присоединился к предупреждению: «Риск опасной жары удвоился с 1994 года», что ставит «игроков и болельщиков под угрозу», заявил он в соцсетях. «Мы должны действовать быстрее, чтобы защитить любимую игру и всех, кто ее смотрит. Это означает удвоение усилий по решительному переходу на чистую энергию».
ФИФА изложила профилактические меры, запланированные для Чемпионата мира: «ФИФА продолжит мониторинг условий в реальном времени, интегрируя наблюдение за WBGT и тепловым индексом, и готова применять установленные протоколы на случай экстремальных погодных явлений», — заявили в организации.