Isroil va Livan o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarning uchinchi raundi Vashingtonda boshlanib, “sulh” muddati tugashiga bir necha kun qolganida bo‘lib o‘tmoqda. Bu sulh Isroil hujumlarini va Hizbullohning javoblarini deyarli to‘xtatmagan edi.
Payshanba kuni boshlangan muzokaralar jiddiyroq muzokaralar sari qadam bo‘lib, unda Livan va Isroilning yuqori darajadagi elchilari ishtirok etmoqda. Dastlabki tayyorgarlik sessiyalari ikki davlatning Vashingtondagi elchilari tomonidan olib borilgan edi.
Livan rasmiylari ikki kunlik muzokaralar yangi sulh bitimiga olib kelishiga va Isroil qo‘shinlarining janubiy Livandan chiqarilishi hamda Hizbullohni qurolsizlantirish kabi murakkab masalalarni hal qilishga yo‘l ochishiga umid qilmoqda.
AQSh Davlat kotibi Marko Rubio aprel oyida Vashingtonda bo‘lib o‘tgan birinchi Isroil-Livan uchrashuvlarida qatnashgan edi, ammo payshanba kungi sessiyada ishtirok etmadi, chunki u prezident Donald Tramp bilan Xitoyga tashrif buyurgan edi.
Livan muzokarachisi Saymon Karam — advokat va Livanning AQShdagi sobiq elchisi bo‘lib, yaqinda Isroil bilan Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi urushdan oldingi sulhni amalga oshirish bo‘yicha bilvosita muzokaralarda Livanni himoya qilgan. Isroil tomonidan esa Milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi o‘rinbosari Yossi Draznin ishtirok etishi kutilmoqda.
“Biz bu muzokaralarning ahamiyatini kamaytirmoqchi emasmiz, ammo ular elchi darajasidagi muzokaralar bo‘lib, Isroil, Livan va AQShning yuqori rahbariyatini o‘z ichiga olmaydi”, dedi Al Jazira muxbiri Manuel Rapalo Vashingtondan. U Livan va Isroil o‘rtasida diplomatik munosabatlar yo‘qligini qo‘shimcha qildi.
Tramp Livan prezidenti Jozef Aun va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o‘rtasida uchrashuv o‘tkazishni ochiq chaqirgan, ammo Aun hozircha Netanyaxu bilan uchrashish yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri gaplashishni rad etgan — bu qadam Livanda norozilikka sabab bo‘lishi mumkin.
Hizbulloh muzokaralarda ishtirok etmayapti va Livanni Isroil bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarga qatnashishiga qarshi chiqmoqda. Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan guruh a’zosi Ali Ammar payshanba kuni to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni rad etib, ularni Isroilga “bepul imtiyozlar” deb atadi.
Shunga qaramay, “optimizm bor”, dedi Al Jazira muxbiri Rapalo. “Harbiy harakatlarni to‘xtatish kelishuvi yakshanba kuni tugaydi, shuning uchun bu muzokaralarda asosiy mavzu bo‘lishi kutilmoqda. Albatta, asosiy maqsad chegaradagi vaziyatning keng mintaqaviy mojaroga aylanishining oldini olish.”
Birlashgan Millatlar Tashkiloti payshanba kuni yangi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar raundiga umid bildirdi. “Umid qilamizki, Livan va Isroil o‘rtasidagi Vashingtonda bugun va ertaga rejalashtirilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar samarali va barqaror sulhga hissa qo‘shadi va uzoq muddatli tinchlikka yo‘l ochadi”, dedi BMT matbuot kotibi o‘rinbosari Farhan Haq.
Haq BMTning Livandagi Muvaqqat Kuchlari (UNIFIL) o‘z faoliyat hududida “muhim” havo va harbiy faoliyatni, jumladan, chorshanba kuni Isroil tomonidan bir nechta havo hujumlarini kuzatayotganini aytdi. “Biz barcha tomonlarni maksimal darajada vazminlikka, tinch aholi va gumanitar xodimlarni himoya qilishga va xalqaro gumanitar huquq bo‘yicha majburiyatlarini to‘liq bajarishga chaqiramiz”, deb qo‘shimcha qildi u.
Livanda odamlar diplomatik sa’y-harakatlar davom etar ekan, zo‘ravonlikning tugashiga umid qilmoqda. “Menimcha, janubiy Livandagi odamlar bu uchrashuvlarning mumkin bo‘lgan natijalariga ehtiyotkorona optimistik qarashmoqda”, dedi Al Jazira muxbiri Obayda Hitto. “Hamma tushunadiki, Livan normalizatsiyaga tayyor emas, qonuniy jihatdan. Konstitutsiyaning bir qismi Livanga Isroil bilan normalizatsiyaga ruxsat bermaydi. Odamlar bu oldinga siljish va Isroil bilan tinch yashash yo‘lini topishda katta to‘siq bo‘lishi mumkinligini tushunadi.”
Shunga qaramay, Livan aholisi zo‘ravonlikning to‘xtashini xohlaydi, dedi Hitto. “Ikki oydan ortiq vaqt davomida Isroil hujumlari, artilleriya zarbalari, havo hujumlari, dron hujumlari, butun qishloq va shaharlarni muvofiqlashtirilgan, tizimli vayron qilish davom etmoqda.”
Isroil armiyasi 17 aprelda e’lon qilingan va keyin 17 maygacha uzaytirilgan sulhga qaramay, Livanda kundalik hujumlarni davom ettirmoqda. Payshanba kuni Livandagi Isroil hujumlarida uch kishi halok bo‘ldi, deb xabar berdi Livan ommaviy axborot vositalari. 2 martdan beri Isroil hujumlari Livanda kamida 2896 kishini o‘ldirgan, 8824 dan ortiq kishini yaralagan va 1,6 milliondan ortiq odamni, ya’ni mamlakat aholisining beshdan bir qismini ko‘chirgan, deya xabar beradi Livan rasmiylari. Shu vaqt ichida Livanda kamida 200 bola Isroil hujumlarida halok bo‘lgan, dedi BMT Bolalar Jamg‘armasi (UNICEF) payshanba kuni.

Третий раунд прямых переговоров между Израилем и Ливаном начался в Вашингтоне за несколько дней до истечения срока «перемирия», которое практически не остановило израильские атаки и ответные действия «Хезболлы».
Переговоры, начавшиеся в четверг, представляют собой шаг к более серьезным переговорам с участием высокопоставленных послов Ливана и Израиля после того, как предварительные сессии возглавляли послы двух стран в Вашингтоне.
Ливанские официальные лица надеются, что двухдневные переговоры приведут к новому соглашению о прекращении огня и откроют путь к решению ряда сложных вопросов, включая вывод израильских сил из южного Ливана и разоружение «Хезболлы».
Госсекретарь США Марко Рубио, присутствовавший на первых встречах Израиля и Ливана в Вашингтоне в апреле, находился с президентом Дональдом Трампом в поездке в Китай и не присутствовал на сессии в четверг.
Глава делегации Ливана на переговорах в четверг Саймон Карам — адвокат и бывший посол Ливана в США, который недавно представлял Ливан в непрямых переговорах с Израилем по выполнению перемирия, предшествовавшего последней войне между Израилем и «Хезболлой». С израильской стороны ожидалось участие заместителя советника по национальной безопасности Йосси Дразнина.
«Мы не хотим преуменьшать значение этих переговоров, но они ведутся на уровне послов, без участия высшего руководства Израиля, Ливана и США», — сказал корреспондент Al Jazeera Мануэль Рапало из Вашингтона, добавив, что между Ливаном и Израилем нет дипломатических отношений.
Трамп публично призвал к встрече президента Ливана Жозефа Ауна и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, однако Аун отказался встречаться или напрямую разговаривать с Нетаньяху на данном этапе — шаг, который, вероятно, вызовет негативную реакцию в Ливане.
«Хезболла» не участвует в переговорах и выступает против прямых переговоров Ливана с Израилем. Депутат от поддерживаемой Ираном группы Али Аммар в четверг вновь заявил о неприятии прямых переговоров, назвав их «бесплатными уступками» Израилю.
Тем не менее, «есть оптимизм», — сказал Рапало. «Соглашение о прекращении боевых действий истекает в воскресенье, поэтому ожидается, что это будет в центре обсуждений. Конечно, непосредственная цель — предотвратить эскалацию ситуации на границе в более широкий региональный конфликт».
ООН ранее в четверг выразила надежду на новый раунд прямых переговоров. «Мы надеемся, что последний раунд прямых переговоров между Ливаном и Израилем в Вашингтоне, запланированный на сегодня и завтра, будет способствовать эффективному и прочному прекращению огня и откроет путь к прочному миру», — заявил заместитель пресс-секретаря Фархан Хак.
Хак сообщил, что Временные силы ООН в Ливане (UNIFIL) продолжают наблюдать «значительную» воздушную и военную активность в районе своих операций, включая множественные авиаудары Израиля в среду. «Мы вновь призываем все стороны проявлять максимальную сдержанность, обеспечивать защиту гражданских лиц и гуманитарного персонала и полностью соблюдать свои обязательства по международному гуманитарному праву», — добавил он.
В Ливане люди также надеются на прекращение насилия по мере продолжения дипломатических усилий. «Я думаю, что люди на юге Ливана с осторожным оптимизмом смотрят на возможные результаты этих встреч», — сказал корреспондент Al Jazeera Обейда Хитто из Тира, Ливан. «Все понимают, что Ливан не готов к нормализации с юридической точки зрения. Часть конституции запрещает Ливану нормализацию отношений с Израилем. Люди осознают, что это может стать огромным препятствием для продвижения вперед и поиска способа жить в мире с Израилем».
Тем не менее, ливанское население хочет прекращения насилия, сказал Хитто. «Уже более двух месяцев продолжаются израильские удары, артиллерийские обстрелы, авиаудары, удары дронов, скоординированные, систематические разрушения целых деревень и городов».
Израильская армия продолжает ежедневные удары по Ливану, несмотря на перемирие, объявленное 17 апреля и позже продленное до 17 мая. В четверг в результате израильских ударов на юге Ливана погибли три человека, сообщили ливанские СМИ. С 2 марта израильские атаки в Ливане убили не менее 2896 человек, ранили более 8824 и вынудили переселиться более 1,6 миллиона человек, что составляет около пятой части населения страны, по данным ливанских властей. За это время не менее 200 детей в Ливане погибли в результате израильских атак, заявил Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) в четверг.